Redukcja gwintowana (inaczej redukcja gwintu) stosowana jest w hydraulice i pneumatyce w celu połączenia elementów, które posiadają gwinty różnych typów lub rozmiarów. Pozwala odpowiednio zmodyfikować gwint zewnętrzny lub gwint wewnętrzny. W efekcie cała instalacja może działać sprawnie i wydajnie. Redukcję wykorzystuje się podczas łączenia rozmaitych części systemu: rur, węży, kabli czy zaworów.
Sprawdź redukcje w hurtowni Onninen
Z czego powinna być wykonana redukcja nyplowa?
Istnieje wiele rodzajów redukcji gwintu, odpowiadających specyficznym potrzebom każdej branży. Poszczególne typy różnią się przede wszystkim rozmiarem, kształtem i materiałem wykonania. Do zastosowań w pneumatyce i hydraulice służą m.in. nyple redukcyjne. Redukcja nyplowa umożliwia efektywne połączenie rur z gwintem wewnętrznym. Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Materiał, z którego wykonany jest nypel redukcyjny, powinien zapewniać ochronę przed korozją i być bezproblemowy w konserwacji. Z tego względu najczęściej spotykane są:
- redukcja mosiężna – może być to mosiądz niklowany lub chromowany, mosiężną redukcję nyplową stosuje się np. w instalacjach gazu propan-butan;
- redukcja nierdzewna – używana w sytuacjach, gdy wymagana jest podwyższona odporność na korozję, działanie kwasów lub chemii czy dopuszczalność do kontaktu z żywnością;
- redukcja miedziana – redukcje nyplowe z miedzi wykorzystywane są m.in. w instalacjach hydraulicznych centralnego ogrzewania, gdzie pozwalają stworzyć wydajny i niezawodny system.
Wybór materiału redukcji nyplowej (i każdej innej) zależy od różnych czynników, w szczególności od specyficznych warunków pracy.
Jakie gwinty warto stosować w połączeniach redukcyjnych?
Odpowiednio dobrana redukcja jest kluczowa dla bezpiecznego i efektywnego działania instalacji pneumatycznej lub hydraulicznej. Dlatego przed zakupem należy dokładnie przeanalizować dane techniczne produktu. Wybór powinien uwzględniać specyfikę danego układu pneumatycznego lub hydraulicznego oraz konkretne warunki, w jakich pracować mają urządzenia. Najważniejsze kryteria wyboru redukcji to:
- typ i rozmiar gwintu,
- średnica przyłącza,
- materiał wykonania,
- ciśnienie robocze,
- temperatura w aplikacji.
Powszechnie stosowanymi rodzajami gwintów w połączeniach redukcyjnych są:
- gwinty rurowe proste G (BSP/BSPP),
- gwinty rurowe stożkowe R (BSPT),
- gwinty rurowe stożkowe NPT (są najpopularniejszym typem w USA i Kanadzie),
- gwinty metryczne M.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie doboru i stosowania redukcji, skontaktuj się z profesjonalistą. Fachowym doradztwem służy także zespół specjalistów Onninen. Warto pamiętać, że niewłaściwie dopasowana redukcja gwintu może skutkować wyciekaniem medium roboczego, niską wydajnością układu, uszkodzeniem poszczególnych elementów oraz innymi, poważnymi problemami z działaniem całej instalacji.
Redukcje w hurtowni Onninen
Każdy element układu pneumatycznego lub hydraulicznego jest ważny dla jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego redukcję gwintu należy dobrać po dokładnej analizie wymagań. W hurtowni hydraulicznej Onninen znajdziesz szeroki wybór redukcji gwintu do zastosowania w różnorodnych projektach instalacyjnych – standardowych i nietypowych. Oferowane elementy złączne zostały wykonane z wysokiej jakości, trwałych i odpornych na korozję materiałów oraz spełniają restrykcyjne wymagania, w tym rygorystyczne normy branżowe. W stałym asortymencie hurtowni dostępna jest zarówno redukcja 3/4 na 1/2, jak również redukcja 1/2 na 3/8.
Nadal nie wiesz, jaka redukcja gwintu będzie optymalna do planowanej instalacji? Skontaktuj się z nami. Możesz do nas napisać lub zadzwonić. Eksperci Onninen, po analizie potrzeb i wymagań, dokonają dla Ciebie porównania różnych rodzajów redukcji i zaproponują konkretne rozwiązania. Podpowiedzą Ci także, jak poprawnie zmierzyć gwint wewnętrzny lub zewnętrzny. Jesteś profesjonalistą? Zapytaj o wyjątkową ofertę dla klientów B2B.