Akademia Sprzedaży OnnShop - logo

Akademia Sprzedaży OnnShop

"e-biznes to ciągle biznes między ludźmi"


ARTYKUŁ 5.

Suplement - Handel internetowy - czyli jak konkurować z Chińczykami?

dodano: 5 sierpnia 2019

W nawiązaniu do poprzedniej publikacji o rozwoju społeczeństw oraz możliwościach konkurencyjnych poszczególnych narodów, przedstawiamy suplement, który powstał na podstawie ostatnich doniesień i raportów demograficznych Biura Analiz Parlamentu Europejskiego (BAPE) oraz GUS.

Akademia Sprzedaży OnnShop - 5. Suplement - Handel internetowyKoncepcje demograficzne są szeroko dyskutowane, a w ujęciu naukowym szeroko prezentuje je między innymi Grzegorz W. Kołotko - wszyscy chyba znamy profesora, wicepremiera i ministra finansów, jako wybitnego ekonomistę o formacie i renomie światowej. W ostatnim czasie pojawiły się także dwie duże publikacje książkowe odnoszące się do jego koncepcji „wędrującego świata”. Jedna z nich pt. „Ekonomia i polityka. Wokół teorii Grzegorza W. Kołodki” pod redakcją naukową Elżbiety Mączyńskiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Książka została nominowana do konkursu Gazety Prawnej - Economicus 2019, dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych na naszym rynku wydawniczym.

Tak więc w skrócie, podsumowując powyższe publikacje:

  1. Ludność świata. Raport Biura Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS) i Eurostatu donosi, że liczba ludności świata osiągnie 10 mld w 2055r. (aktualnie około 7,4 mld), a następnie przekroczy 11 mld pod koniec stulecia. Prognozy te potwierdza także raport ONZ.
  2. Ponad 50% spodziewanego przyrostu przypada na: Indie, Nigerię, Pakistan, Kongo, Etiopię, Tanzanię, Indonezję, Egipt oraz USA. Raport przewiduje, że ludność Afryki Subsaharyjskiej do roku 2050 prawie podwoi się, z 1,02 mld w 2017 r. do 2,17 mld w 2050 r. Do 2050 roku, 25% osób w wieku produkcyjnym będzie Afrykanami. 
  3. Światowy wskaźnik płodności spadł z 3,2 urodzeń na 1 kobietę w 1990 r. do 2,5 urodzeń w 2019 i oczekuje się, że spadnie do 2,2 urodzeń do roku 2050. Autorzy raportu podkreślają, że aby zapewnić zastępowalność pokoleń i zapobiec zmniejszaniu się liczby ludności potrzebny jest wskaźnik 2,1 urodzeń na kobietę.
  4. Japonia, najszybciej starzejący się kraj na świecie - doświadczy najsilniejszego spadku liczby ludności do końca stulecia.
  5. W najbogatszych krajach świata (G20) z wyłączeniem społeczeństw UE, liczba ludności będzie rosła. ONZ przewiduje, że ludność Indii wyprzedzi populację Chin w 2024 r. i będzie rosła przez jakiś czas, aczkolwiek powoli.
  6. Liczba ludności UE-28 osiągnie 528,6 mln w 2050 r., a następnie zacznie spadać. W związku z tym mieszkańcy UE-28 będą stanowili coraz mniejszą część światowej populacji. W 1960 r. było to 13,5 proc., w 2015 r. - 6,9 proc., a w 2055 będzie to zaledwie 4,9 proc lub mniej.
  7. Europa starzeje się, a proces ten wynika zarówno ze wzrostu średniej długości życia oraz  niższego niż w przeszłości wskaźnika urodzeń...

Ciąg dalszy artykułu tylko w systemie OnnShop

Przeczytaj cały artykuł w OnnShop

Wymagane logowanie
Nie masz konta w OnnShop? Kliknij, aby się zarejestrować

Następny artykuł już za 2 tygodnie. Serdecznie zapraszamy do lektury!

◄ Zobacz poprzedni artykuł ASO: 4. Handel internetowy

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies