Akademia Sprzedaży OnnShop - logo

Akademia Sprzedaży OnnShop

"e-biznes to ciągle biznes między ludźmi"


ARTYKUŁ 6.

Czy branżę budowlaną czeka spowolnienie?

dodano: 14 sierpnia 2019

Akademia Sprzedaży OnnShop - 6. Czy branżę budowlaną czeka spowolnienieOd roku 2017 roku produkcja budowlano-montażowa rośnie. Obserwujemy też wysoką aktywność inwestycyjną na rynku. Zwłaszcza w sektorze infrastrukturalnym oraz mieszkaniowym. Dostrzegamy także inwestycje związane z renowacją, modernizacją i rozbudową infrastruktury drogowej i kolejowej, budownictwo mieszkaniowe bije kolejne rekordy. Występuje też wysoka aktywność w sektorze obiektów biurowych oraz innych niemieszkalnych – wszystko to generuje wysoki popyt na roboty budowlane.

ASO - Aktykuł 6 - Liczba firm budowlanych

Sytuacja na rynku produkcji budowlano-montażowej jest bardzo dobra. Niestety obserwujemy też sygnały niepokojące, takie jak: malejąca zyskowność projektów, spadające marże przy wzroście kosztów pracy i materiałów, brak wykwalifikowanych pracowników, rosnące zadłużenie, zatory płatnicze, wzrost cen energii. Z drugiej jednak strony za atrakcyjnością inwestycyjną Polski przemawia wysoka jakość oferowanych usług oraz wciąż jednak niższe ceny niż w Europie Zachodniej.

Od 2017 roku zatrudnienie w branży budowlanej rośnie, tym niemniej firmy budowlane wskazują niedobór wykwalifikowanych pracowników jako podstawową barierę działalności. W I kw. 2019 roku przeciętny poziom zatrudnienia w branży budowlanej wyniósł 420 tys. osób, a więc o 5,6% więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku.

Branża budowlana, zatrudnia jedną z największych liczbę pracowników zagranicznych – głównie z Ukrainy i Białorusi. W 2018 roku 22,8% jednostek działających w budownictwie uzyskało pozwolenia na pracę cudzoziemców. Zagraniczna siła robocza znacznie wspomaga sytuację na rynku. Ci, którzy z powodzeniem zatrudniają pracowników zza wschodniej granicy zwracają uwagę na problemy związane z kulturą pracy – co z kolei ściśle wiąże się z bezpieczeństwem na placu budowy. W przyszłości udział pracowników z innych krajów będzie się pogłębiał, rynek będą wspomagać kadry z krajów Azji i Afryki...

Ciąg dalszy artykułu wraz z ankietą tylko w systemie OnnShop

Przeczytaj cały artykuł w OnnShop

Wymagane logowanie
Nie masz konta w OnnShop? Kliknij, aby się zarejestrować

Następny artykuł już za 2 tygodnie. Serdecznie zapraszamy do lektury!

◄ Zobacz poprzedni artykuł ASO: 5. Suplement - Handel internetowy

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies