Gospodarowanie wodą deszczową i ściekami w zbiornikach z polietylenu Roth

dodano: 12 listopada 2019

Gospodarowanie wodą deszczową i ściekami RothFirma Roth od lat znana jest na rynku przede wszystkim z systemów instalacji grzewczych i sanitarnych – ogrzewania płaszczyznowego, c.o. oraz c.w.u i z.w.u. Dodatkowo może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w zakresie produkcji zbiorników z polietylenu, które mają wiele źródeł zastosowania. Zbiornik, jako bazowy produkt, można odnaleźć w programie sprzedażowym Roth w systemach wykorzystywanych do zagospodarowania wody pitnej, deszczowej i ścieków bytowych w przydomowych oczyszczalniach. Poniżej prezentujemy poszczególne rozwiązania.

Przejdź do produktów marki Roth w sklepie

Gospodarowanie wodą deszczową i ściekami Roth (1)

Systemy zagospodarowania wody deszczowej Roth

Za gromadzeniem i wykorzystaniem deszczówki w gospodarstwie domowym przemawiają argumenty natury ekonomicznej i ekologicznej. Jesteśmy świadomi, że środowisko nie jest odnawialne lub, jak w przypadku wody, jej zasoby nie będą się odnawiać w nieskończoność.

Średnie dzienne zużycie wody przez jedną osobę wynosi 150 l. Racjonalne gospodarowanie wodą powoduje zmniejszenie tej ilości do 100 l. W dodatku do niektórych celów nie trzeba wykorzystywać wody pitnej. Do spłukiwania toalety, prania, sprzątania, podlewania ogrodu, czy napełnienia ogrodowego oczka doskonale nadaje się deszczówka. Instalacje magazynowania wody deszczowej w domach jednorodzinnych nie wymagają znacznej objętości zbiornika. Przyjmuje się w przybliżeniu, że 25 m2 zadaszonej powierzchni odpowiadać powinno nie więcej niż 1 m3 objętości zbiornika. W skład systemu magazynowania deszczówki firmy Roth wchodzą pojedyncze zbiorniki naziemne 750/1100 i 2000 l oraz zbiorniki podziemne 1500, 3500 i 5000 l, dostępne w pełnych pakietach z wyposażeniem.

Zbiorniki magazynowe naziemne RothZbiorniki magazynowe naziemne Roth

Możemy wybrać spośród trzech rodzajów pakietów.

Pakiet TWINBLOC Haustechnik I i Haustechnik II, które przeznaczone są do zagospodarowania wody deszczowej do celów bytowo-gospodarczych, takich jak: spłukiwanie WC, pranie, sprzątanie, podlewanie ogrodu oraz Pakiet Twinbloc Garten – tylko do ogrodu i celów gospodarczych, np. mycie samochodu.

Standardowe wyposażenie pakietów Haustechnik zawiera zbiornik lub baterie zbiorników Twinbloc z syfonem przelewowym DN 100 z zabezpieczeniem przed dostępem małych zwierząt i teleskopową studzienką rewizyjną z deklem do 200 kg, filtr zbierający i odpowiednią dla pakietu pompę (Haustechnik II jest zalecany przede wszystkim w przypadku, gdy odległość pomiędzy zbiornikiem a wewnętrzną instalacją jest znaczna). Opcjonalnie każdy pakiet wyposażony jest w centralę deszczową z akcesoriami umożliwiającymi pobór wody ze zbiornika i wprowadzenie jej do niezależnej instalacji wodociągowej (WC, pralka, sprzątanie).

Pakiet Roth Twinbloc Haustechnik I Pakiet Roth Twinbloc Garten
Pakiet Roth Twinbloc Haustechnik I Pakiet Roth Twinbloc Garten

Pakiet Garten zawiera zbiornik Twinbloc z syfonem przelewowym DN 100 z zabezpieczeniem przed dostępem małych zwierząt i teleskopową studzienką rewizyjną z deklem do 200 kg; filtr koszowy; zatapialną, wielostopniową, jednofazową pompę zamocowaną w zbiorniku (opcjonalnie); niezależną od zbiornika skrzynkę ogrodową, która umożliwia przyłączenie węża ogrodowego.

Zobacz systemy zagospodarowania wody deszczowej Roth w sklepie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków Roth

Seria przydomowych oczyszczalni Roth Micro-Step obejmuje trzy rodzaje technologii: hybryda w reaktorze SBR pod nazwą Roth Micro-Star Twinbloc (łączy osad czynny oraz złoże nieruchome), sekwencyjny stabilizujący proces oczyszczania metodą osadu czynnego SSB w Roth MicroStar oraz drenaż w Roth MicroSeptic.

Przydomowa oczyszczalnia hybrydowa Roth Micro-Step TwinblocPrzydomowa oczyszczalnia hybrydowa Roth Micro-Step Twinbloc

Proponowane urządzenia spełniają restrykcyjne wymogi wszystkich aktów prawnych i norm obowiązujących nie tylko w Niemczech, ale i w całej Unii Europejskiej i zostały skontrolowane w notyfikowanym laboratorium na zgodność z normą zharmonizowaną EN 12566-3+A2 oraz EN 12566-1 z oznakowaniem CE.

Technologia hybrydowa realizowana jest w pojedynczym zbiorniku Twinbloc 5000 l dla zestawu 4/6 osób lub dwóch zbiornikach 5000 l Twinbloc dla 8/12 osób. Procesy technologiczne w oczyszczalni realizowane są w reaktorze SBR. Zastosowanie SBR przydatne jest szczególnie do oczyszczania ścieków o dużej zmienności ilościowej i jakościowej, występujących w gospodarstwach domowych.

Urządzenie składa się z 3 komór oczyszczania:

  1. Wstępne oczyszczanie ze sterowanym cyklicznie układem transportowania do dalszych komór oczyszczania.
  2. Biologiczne oczyszczanie z rurowym napowietrzaczem i generatorem biomasy oraz układem recyrkulacji osadu do strefy wstępnego oczyszczania.
  3. Wtórne oczyszczanie.

Zobacz oczyszczalnie ścieków Roth w sklepie

Roth MicroStar to coś więcej niż typowy SBR!

Oczyszczalnia w technologii SSB umożliwia bowiem nie tylko standardowe tlenowe oczyszczanie ścieków, lecz także tlenową redukcję osadów (poprzez rurowy napowietrzacz, który umiejscowiony jest w obu komorach technologicznych jednocześnie). Układ technologiczny oczyszczalni zawiera się w jednym dwukomorowym zbiorniku z polietylenu o pojemności 3000 l. W wydzielonych ścianą komorach zachodzi cykliczne oczyszczanie ścieków metodą osadu czynnego.

Jeden cykl oczyszczania składa się z następujących faz:

  1. Napowietrzania: oczyszczanie ścieków (natlenianie aerobowe, nitryfikacja aerobowa i denitryfikacja beztlenowa).
  2. Osadzania: funkcja oczyszczania wtórnego (druga komora zbiornika).
  3. Odpompowywania: odprowadzenie oczyszczonej wody.

Wszystkie procesy oczyszczania realizowane są w ramach regularnego cyklu, programowanego za pomocą urządzenia sterującego. Roth MicroStar odróżnia się od poprzedniczki, a tym samym od typowego SBR-a, dodatkową cechą, tj. stabilizacją osadu ściekowego. Usuwanie osadów ściekowych w oczyszczalni Roth Micro- Star odbywa się przez to 3-4 razy rzadziej niż w tradycyjnym reaktorze SBR. Oznacza to w praktyce interwały usuwania osadu co 3-5 lat.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków SSB Roth MicroStarPrzydomowa oczyszczalnia ścieków SSB Roth MicroStar

Ostatnia oczyszczalnia z serii, czyli Roth MicroSeptic z drenażem rozsączającym, oferowana jest w postaci dwóch typoszeregów dla 4 mieszkańców (osadnik gnilny 2000 l) oraz dla 6 mieszkańców (osadnik gnilny 3000 l). Technologii drenażowej wyjątkowo nie trzeba nikomu przedstawiać. Zbiornik technologiczny pełni funkcję osadnika gnilnego, w którym następują zarówno procesy oczyszczania mechanicznego (oczyszczanie beztlenowe w zbiorniku – sedymentacja i flotacja), jak i biologicznego (oczyszczanie tlenowe w gruncie poprzez drenaż rozsączający – denitryfikacja).

Zbiornik proponowanych zestawów jest jednokomorowy, a jego odpływ został doposażony w kosz filtracyjny w postaci płaszczyzn z tworzywa PE, który zabezpiecza przed wypłynięciem grubszych frakcji ścieków do drugiego etapu oczyszczania (drenażu rozsączającego). Wstępnie podczyszczone ścieki bytowo-gospodarcze przepływają ze zbiornika gnilnego do polietylenowej studzienki rozdzielczej. Element rozdzielczy rozprowadza równomiernie podczyszczone w zbiorniku ścieki do poszczególnych nitek drenażu rozsączającego, jako końcowego procesu oczyszczania (tlenowa obróbka ścieków).

Obsługa oczyszczalni ścieków serii Roth Micro-Step nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Praca układów odbywa się w sposób automatyczny, a nadzór sprowadza się do kontroli stanu technicznego systemu oraz usuwania osadu.

Zobacz oczyszczalnie ścieków Roth w sklepie

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies