Jak ukryć rury w łazience? Z poradnika fachowca

dodano: 12 października 2020

Rury grzewcze i sanitarne nie należą do najpiękniejszych ozdób w łazience. Dlatego też, aby nie rzucały się w oczy i nie zaburzały estetyki pomieszczenia, warto je ukryć. Żeby nie musieć kuć ścian i nie przeprowadzać gruntownego remontu, dobrym pomysłem jest zabudowa rur płytami gipsowo kartonowymi. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli szybko i bezproblemowo ukryć rury, ale także w razie awarii lub usterki, zapewni do nich łatwy dostęp.

Jak ukryć rury w łazience_ Z poradnika fachowca

Z artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się obudowa kartonowo-gipsowa,
  • jakie są zalety takiej obudowy
  • jak zamontować rury w zabudowach lekkich,
  • w jaki sposób można zastosować szynę RSWB.

Obudowa kartonowo-gipsowa

Zabudowa rur z płyt g k umożliwia nie tylko wykonywanie prostych, równych i gładkich ścian, ale także pozwala tworzyć z suchej zabudowy łuki i pilastry, łatwo dostosowując zabudowę do warunków przestrzennych i wystroju łazienki. Dzięki temu płyt g k można użyć do montażu zabudowy pod umywalką, obok wanny czy miski ustępowej, aby estetycznie ukryć rury odpływowe.

Chcesz zostać naszym Klientem?

Otrzymaj indywidualne warunki handlowe i rabaty,
kupuj bez ograniczeń czasowych.

Należy pamiętać, że do montażu w łazience należy używać wyłącznie płyt g k o podwyższonej odporności na wilgotność. Są to zielone, impregnowane płyty gipsowo kartonowe oznaczane symbolem H2. Płyty te są wodoodporne dzięki zastosowaniu hydrofobizowanego rdzenia gipsowego obłożonego impregnowanym kartonem.

Zastosowanie zwykłych płyt gipsowo kartonowych mogłoby doprowadzić do wchłonięcia wilgoci z pomieszczenia przez płyty i w konsekwencji do rozwoju pleśni i grzybów, a także w skrajnych przypadkach do zawalenia się konstrukcji.

Dzięki różnorodnym wymiarom płyt g k można zastosować je do każdego rodzaju ścian oraz łatwo dopasować do kubatury łazienki. Najczęściej płyty oferowane są w wymiarach od 60x90 cm do 120x260 cm, a ich grubość jest ustandaryzowana i wynosi 12,5 mm.

Ścianki wykonywane płytami g k nie tylko sprawdzą się do zabudowy rur grzewczych i sanitarnych, ale również doskonale nadadzą się do wykonywania zabudowy wanny, wykonania podwieszanego sufitu czy do zakrycia innych instalacji technicznych biegnących w łazienkach. Zabudowa rur z płyt g k może być stosowana zarówno na ścianach wykonanych w zabudowie mokrej, jak i suchej.

Zalety zastosowania płyty kartonowo gipsowej

Płyty kartonowo gipsowe są coraz częściej stosowane w nowoczesnym budownictwie mieszkalnym i komercyjnym. Nic dziwnego, bowiem zapewniają one mnóstwo zalet i korzyści zarówno na etapie realizacji, jak i eksploatacji.Zastosowanie płyt g-k

Płyty g k pozwalają na szybkie, proste i tanie wykonanie zabudowy rur sanitarnych i grzewczych oraz innych instalacji technicznych biegnących w łazienkach lub innych pomieszczeniach domu czy obiektu komercyjnego. Zabudowa rur płytami g k może być realizowana bez konieczności wykonywania prac mokrych. Jest to ich główna zaleta, która doceniana jest przez wykonawców ścian.

Dodatkowo w przypadku awarii rury lub zabudowa lekka może być z łatwością zdemontowana i zamontowana podobnie. Istotną zaletą jest również możliwość łatwego wykonania drzwiczek rewizyjnych. W przypadku gdy elementy zabudowy ściany g-k zostaną uszkodzone, niezwykle łatwo i wyjątkowo szybko można wymienić je na nowe.

Warto również zaznaczyć, że płyta g-k ma idealnie gładką powierzchnię, dzięki czemu stanowi świetne podłoże do kładzenia wszelkich farb czy płytek ceramicznych.

Zabudowa przy użyciu lekkich płyt kartonowo gipsowych doskonale sprawdzi się również w przypadku starszych budynków lub wielorodzinnych obiektów mieszkalnych, w których stosowanie zabudowy mokrej mogłoby doprowadzić do nadmiernego obciążenia konstrukcji budynku.

Uniwersalna szyna RSWB – szybkie i proste mocowanie rur w ścianach g-k

Sam dobór płyt kartonowo gipsowych do zabudowy w łazience to nie wszystko. Fundamentalne jest również odpowiednie zastosowanie mocowania rur w przestrzeni między profilami płyt.

Szyna RSWB WalravenZabudowa rur płytami bez wykonania odpowiedniego montażu rur w przestrzeni między ścianą a płytami g k nie tylko zaburza estetykę montażu, ale również może prowadzić do ruszania się rur we wnętrzu stelaża. W przypadku nagłych skoków ciśnienia wody w instalacji rury będą generowały hałaśliwe i uciążliwe drgania.

Dlatego też mocowanie rur w zabudowie lekkiej powinno być zrealizowane przy użyciu szyn montażowych lub podobnych technologii ograniczających ruch rury w trakcie pracy instalacji grzewczej albo sanitarnej.

Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem ułatwiającym montaż rur instalacyjnych we wnętrzu stelaży zabudowanych płytą g k są uniwersalne szyny RSWB. Zastosowanie profili RSWB znacząco ułatwia pracę instalatorowi podczas wykonywania zabudowy płytami g k oraz dodatkowo pozwala na estetyczne ukrycie przewodów hydraulicznych zabudową gipsową.

Co więcej, profil RSWB marki Walraven może być stosowany nie tylko do mocowania rur sanitarnych i grzewczych, ale także z powodzeniem można go zastosować do mocowania innych instalacji technicznych w lekkich zabudowach. Instalatorzy chętnie stosują uniwersalne szyny.

RSWB, aby prowadzić przewody i kable oraz przewody instalacyjne na ścianie przy stosowaniu lekkich zabudów lub do prowadzenia kabli sufitem podwieszanym.

Profile RSWB sprawdzą się więc do wykonywania instalacji technicznych w całym domu i poza nim. Z pomocą szyn RSWB możliwe jest mocowanie również m.in. czujników przeciwpożarowych do profili pod stropem lub do płyt trapezowych czy rur pod zlewem i umywalką. Z pomocą szyn można również prowadzić instalacje teletechniczne i strukturalne – np. instalacje domofonowe czy systemy monitoringu domowego.

Szyny RSWB wykonane są z dwóch stalowych elementów ocynkowanych elektrolitycznie. Mogą być one stosowane do profili drewnianych oraz metalowych. Pasują do ścian o odległości elementów konstrukcyjnych w zakresie 41-61 cm.

Jak zamontować szynę RSWB?

Jak zamocować szynę RSWB

Mocowanie rur płytami do ściany przy użyciu szyny RSWB jest wyjątkowo proste i szybkie. Przed montażem elementy szyny należy rozdzielić i następnie wsunąć jedną część w drugą.

Dzięki temu uzyskamy rozsuwaną szynę, która umożliwi łatwe dopasowanie elementu montażowego do rozstawu stelaży w zakresie od 41 do 61 cm. Gdy szyna zostanie dopasowana do rozstawu stelaża, z jednej i z drugiej strony należy ją zagiąć na konstrukcji profilu, a następnie wkręcić w stelaż. Cały proces montażu uniwersalnych szyn RSWB trwa nie dłużej niż 10 minut i nie wymaga stosowania skomplikowanych narzędzi czy metod montażowych.

Słowem podsumowania

Decydując się na zastosowanie lekkich zabudów podczas ukrywania w ścianach rur sanitarnych i hydraulicznych lub innych instalacji technicznych, należy pamiętać o doborze odpowiednich systemów mocujących.

Jednym z bardziej praktycznych rozwiązań są uniwersalne szyny RSWB, które pozwalają nie tylko szybko i solidnie mocować rury w stelażach płyt kartonowo gipsowych, ale również z powodzeniem mogą być stosowane do wykonywania tras kabli i przewodów w niskonapięciowych instalacjach technicznych.

Jeżeli szukają Państwo niezawodnego i wygodnego sposobu montażu instalacji hydraulicznych i technicznych, zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem szyn RSWB marki Walraven.

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies