Kotły kondensacyjne - zasada działania

dodano: 6 grudnia 2017

Kotły kondensacyjne należą do jednych z najnowocześniejszych rozwiązań grzewczych na rynku, są niezwykle efektywne i maksymalnie, jak to tylko możliwe, wykorzystują dostarczone paliwo bez względu na jego ilość. Nie bez znaczenia jest także to, że kotły kondensacyjne są przyjazne dla środowiska.

Kotły kondenacyjne - zasada działaniaKotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia, które nie tylko zapewniają duży komfort obsługi, ale do tego są rozwiązaniami proekologicznymi i pozwalającymi oszczędzać energię. Na rynku znajdziemy wiele różnych urządzeń tego typu (np. kocioł jednofunkcyjny Immergas VICTRIXTERA 24 PLUS, kocioł dwufunkcyjny De Dietrich MCR3 PLUS itp.), co sprawia, że inwestor może bez problemu dobrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Zanim jednak zdecydujemy się na zainstalowanie kotła kondensacyjnego, warto poznać bliżej sposób jego działania.

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Kotły kondensacyjne to bardzo zaawansowane technicznie modele. Jeszcze kilkanaście lat temu ich produkcja wydawała się nieopłacalna, jednak rozwój technologiczny i możliwość wykonywania kotłów o niewielkich gabarytach, a także rosnący ceny paliw oraz coraz większa troska o środowisko naturalne sprawiły, że dziś kotły kondensacyjne oferowane są przez wielu producentów, a i popyt na nie z roku na rok rośnie. Najpopularniejsze urządzenia tego typu to kotły gazowe (np. jednofunkcyjny kocioł Wolf CGB-24 ), rzadziej instalowane są kondensacyjne kotły olejowe ze względu na wysoką cenę.

Zobacz kotły kondensacyjne w sklepie

Istotą działania kotłów kondensacyjnych jest możliwość odzyskania części energii cieplnej, która w innego rodzaju urządzeniach grzewczych zostaje utracona razem z parą wodną. Aby jednak to było możliwe, kotły kondensacyjne korzystają z nieco innych rozwiązań niż tradycyjne urządzenia. O ile w tych ostatnich stosowany jest tylko jeden wymiennik ciepła, o tyle w kotłach kondensacyjnych konieczne jest zamontowanie dwustopniowego wymiennika ciepła lub dwóch oddzielnych. Wtedy pierwszy spełnia tę samą funkcję, jak w zwykłym kotle, natomiast kluczowy jest drugi, w którym spaliny są schładzane poniżej punktu rosy. Woda, która wraca z instalacji centralnego ogrzewania , jest wtłaczana właśnie do tego drugiego wymiennika, gdzie odbiera ciepło ze spalin. W rezultacie woda ogrzewa się, a para wodna ze spalin osiada na ściankach wymiennika ciepła. To tzw. kondensat (woda z toksycznymi związkami z procesu spalania). Spaliny opuszczające kocioł mają niską temperaturę (tylko około 10°C wyższa od temperatury wody z instalacji c.o.). Sprawność kotła zależy od tego, ile energii cieplnej można odzyskać ze spalin. Należy podkreślić, że kotły kondensacyjne posiadają zamkniętą komorę spalania. Spaliny są odprowadzane przez specjalne przewody kominowe , które wykonane powinny zostać ze specjalnego, zalecanego przez producenta, materiału, odpornego na korozję powodowaną przez kondensat.

Kocioł kondensacyjny a instalacja grzewcza

Instalacja centralnego ogrzewania powinna zostać specjalnie dostosowana do podłączenia do kotła kondensacyjnego, ponieważ kondensacja będzie miała miejsce tylko wtedy, gdy spaliny zostaną odpowiednio schłodzone. Woda przepływająca przez wymiennik ciepła nie powinna mieć temperatury wyższej niż 57°C. W przypadku projektowania nowej instalacji zazwyczaj nie ma problemu z dostosowaniem jej do potrzeb kotła kondensacyjnego. Niestety, gorzej jest przy starej instalacji, w której woda podgrzewana jest nawet do 90°C. Przy takiej temperaturze nie dojdzie do kondensacji, a kotły nie uzyskają swojej właściwej sprawności. Dodatkowo nie można zapominać, że powierzchnia grzejników ogrzewanych wodą o temperaturze 90°C jest mniejsza niż przy czynniku grzewczym używanym w kotłach kondensacyjnych. Natomiast nie ma zazwyczaj żadnego problemu, aby podłączyć kocioł kondensacyjny do ogrzewania podłogowego.

Czy kocioł kondensacyjny się opłaca?

Zakup kotła kondensacyjnego to inwestycja rzędu kilku tysięcy złotych. W naszym sklepie kotły kondensacyjne można znaleźć w zróżnicowanym przedziale cenowym od najtańszych jak na przykład Termet Ecocondens Silver WKJ 4401 po kotły klasy premium (np. De Dietrich MCA45 100016199). To ceny wcale nie wygórowane, jeśli weźmiemy pod uwagę, że takie kotły kondensacyjne są oszczędniejsze od tradycyjnych nawet o 20-30%. Tyle mniej gazu zużyje średnio rocznie jedno gospodarstwo domowe, korzystając z kondensacji. Jeśli przeliczymy to na ceny gazu, inwestycja w kocioł kondensacyjny może zwrócić się już nawet po 4 latach.

Marki kotłów kondensacyjnych w Onninen:

Kotły kondensacyjne De Dietrich    Kotły kondensacyjne Immergas   Kotły kondensacyjne Saunier Duval   Kotły kondensacyjne Termet   Kotły kondensacyjne Vaillant  Kotły kondensacyjne Wolf

Jeśli chcieliby Państwo skorzystać z potencjału kotłów kondensacyjnych, zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem takich urządzeń. Nasi doradcy chętnie udzielą wyczerpujących informacji na temat kotłów kondensacyjnych.

Zobacz kotły kondensacyjne w sklepie

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies