Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI Polam

dodano: 5 listopada 2019

Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI PolamNowe obudowy stojące HXS300 i HXS400 poszerzają ofertę handlową firmy ETI Polam. Rozbudowany asortyment akcesoriów oraz wyposażenia wewnętrznego znacząco zwiększa możliwości i zakres zastosowań całego systemu obudów SOLID GSX.

Systemowe obudowy stojące HXS z serii SOLID GSX dostępne są w trzech standardowych szerokościach (550 mm, 800 mm, 1050 mm) i dwóch głębokościach (300 mm - obudowy o wysokości 1850 mm oraz 400 mm - obudowy o wysokości 2000 mm). Obudowy HXS z pojedynczymi drzwiami posiadają stopień ochrony IP65 natomiast obudowy o szerokości 1050 mm, w których zastosowano drzwi dzielone posiadają IP55. Wszystkie obudowy posiadają możliwość wyposażenia w płyty montażowe, wkłady montażowe z aparaturą oraz w system dystrybucji zasilania oparty na szynach prądowych.

Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - drzwi pojedyncze - stopień ochrony IP65 (węższe) Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - drzwi pojedyncze - stopień ochrony IP65 (szersze) Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - drzwi podwójne - stopień ochrony IP55
Drzwi pojedyncze
(stopień ochrony IP65)
Drzwi pojedyncze
(stopień ochrony IP65)
Drzwi podwójne
(stopień ochrony IP55)

Do sprzedaży wprowadzono zarówno obudowy puste jak i obudowy wyposażone w uniwersalną płytę montażową. Dzięki dedykowanym otworom montażowym oraz osłabieniom w ścianach bocznych możliwe jest łączenie obudów w zestawy i przeprowadzanie okablowania lub mostów szynowych pomiędzy sekcjami. Obudowy można przymocować do ściany wykorzystując dedykowane otwory w tylnej części obudowy lub przeznaczone do tego celu uchwyty. Możliwe jest również przymocowanie obudów do podłogi dzięki otworom montażowym w cokołach.

Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - siatka podziałowaNazewnictwo i wewnętrzna siatka podziałowa obudów HXS

Typoszereg wymiarowy, tak jak w całej serii SOLID GSX, oparty jest o normę DIN 43870.  Podstawowe pole projektowe z osłoną aparatów posiada szerokość 250 mm i wysokość 150 mm. W polu podstawowym można zainstalować 12 aparatów modułowych o szerokości 18 mm. Oznaczenie kodowe pola podstawowego przedstawiają dwie cyfry przedzielone kreską 1-1, gdzie pierwsza cyfra oznacza szerokość, a druga wysokość.

Pozostałe wielkości osłon są wielokrotnością pola podstawowego (np. osłona 2-3 - szerokość 500 mm, wysokość 450 mm). Obudowy wolnostojące HXS występują w trzech szerokościach okna montażowego: 2, 3 i 4 (500 mm, 750 mm i 1000 mm),głębokościach: 300 mm i 400 mm oraz wysokościach: 12 (1800 mm) i 13 (1950 mm). Obudowy o szerokości 2 możemy podzielić w pionie w konfiguracji 1+1. Obudowy o szerokości 3 możemy podzielić w konfiguracjach 1+1+1, 1+2 lub 2+1. Natomiast obudowy o szerokości 4 możemy podzielić w konfiguracjach 1+1+1+1, 2+2, 1+1+2 … itd.

Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - nazewnictwo

Cokoły

Cokoły PH skręcane z czterech elementów (element przedni, tylny oraz dwa elementy boczne). Dodatkowo, każdy cokół wyposażony jest w belkę do mocowania przewodów i kabli. Zarówno element przedni jak i tylny mają możliwość odkręcenia, ułatwiając prowadzenie przewodów. W bocznych elementach cokołu wykonano osłabienia umożliwiające usunięcie zaślepek i przeprowadzenie przewodów pomiędzy cokołami w zespołach obudów. Standardowa wysokość pojedynczego cokołu to 100 mm ale konstrukcja umożliwia skręcenie ze sobą cokołów dla uzyskania docelowych wysokości.

Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - czteroelementowy cokół z belką Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - połączone cokoły
Czteroelementowy cokół z belką do mocowania przewodów i kabli Cokoły można ze sobą łączyć w celu uzyskania odpowiedniej wysokości

Przepusty kablowe

Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - otwory pod przepustyOtwory pod przepusty (standard FL21) wykonane są w dwóch rzędach. Ilość otworów pod przepusty zależy od szerokości obudowy. Standardowo obudowy HXS wyposażone są od góry w dwa rzędy przepustów membranowych przykręcanych śrubami M8 (EH-TKC-36-S) a od dołu w  podwójne przepusty metalowe (EH2-AL-IPS).

Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - dolne przepustyDolne przepusty pokrywają dwa sąsiednie otwory w standardzie FL21 a wylewana uszczelka zapewnia wysoki stopień ochrony IP. Każdy przepust metalowy posiada wciśnięte na stałe kołki M8 i przykręcany jest nakrętkami kołnierzowymi od środka obudowy co znacznie ułatwia ich montaż i skraca czas prefabrykacji obudowy.

Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - płyty montażowe PM-GPłyty montażowe PM-G

Płyty montażowe PM-G dostępne są w czterech szerokościach: 250 mm, 500 mm, 750 mm oraz 1000 mm i w dwóch wysokościach: 1800 mm i 1950 mm. Wysokość płyt montażowych należy dobierać zgodnie z wysokością obudowy. Płyty PM-G x-12 przeznaczone są do obudów o wysokości 12 (1850 mm) natomiast płyty PM-G x-13 do obudów o wysokości 13 (2000 mm).

Dopuszcza się zastosowanie kilku płyt montażowych w jednej obudowie pod warunkiem, że ich łączna szerokość nie przekracza szerokości obudowy. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie belki usztywniającej zapewniającej możliwość przykręcenia płyt na środku obudowy.

Belki usztywniające dostępne są w wersji BL-UA montowanej na tylnej ścianie obudowy oraz BL-UR z możliwością regulacji głębokości montażu płyty. Rant płyt jest dwukrotnie gięty (tworząc kształt litery „U”) co znacznie zwiększa wytrzymałość i umożliwia szerszy zakres zastosowań. Płyty montowane są w sześciu punktach na „plecach” obudowy lub na uchwytach umożliwiających regulację głębokości zabudowy.

Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - regulacja głębokości montażu aparaturyRegulacja głębokości montażu aparatury

Specjalna konstrukcja wsporników montażowych UW-BCR umożliwia skokową regulację głębokości montażu wkładu z aparaturą w bardzo szerokim zakresie. To unikatowe rozwiązanie dodatkowo umożliwia montaż aparatury na różnych płaszczyznach tworząc swego rodzaju warstwowy system zabudowy. Niezależnie od sposobu wykorzystania wsporników montażowych możliwe jest zamontowanie na tylnej ścianie płyt montażowych PM-G i wsporników z izolatorami do szyn prądowych co pozwala optymalnie wykorzystać miejsce wewnątrz obudowy.

Możliwość dowolnej konfiguracji wkładu montażowego

Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - możliwość dowolnej konfiguracji wkładu montażowegoWszystkie obudowy systemu SOLID GSX posiadają wspólne elementy wyposażenia wewnętrznego. Osłony CP, płyty montażowe PM czy szyny TH-S posiadają zunifikowane rozmiary i sposób montażu dzięki czemu można je wykorzystać zarówno w obudowach hermetycznych GT, obudowach podtynkowych 4XP160, obudowach natynkowych 4XN160 oraz w obudowach stojących HXS.

Obszerna ilość akcesoriów zapewnia uniwersalność oraz możliwość dostosowania wyposażenia obudów do indywidualnych wymagań. Szeroka oferta dedykowanych osłon i płyt montażowych pozwala na znaczne skrócenie czasu prefabrykacji, a osłony CP x-x PF z wypełnieniem z tworzywa i nieotworowane płyty montażowe PM-F pozwalają na montaż niestandardowej bądź nietypowej aparatury. W obudowach stojących HXS wprowadzono rozwiązania pozwalające na montaż systemu wsporników z izolatorami dla szyn prądowych bezpośrednio na tylnej ścianie obudowy. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na zaoszczędzenie miejsca ale również w znacznym stopniu ułatwia dystrybucję zasilania. Dzięki zachowaniu odpowiednich odległości i wykonaniu dedykowanych osłabień w bocznych ścianach obudowy możliwe jest bezpośrednie przeprowadzenie szyn prądowych pomiędzy obudowami połączonymi w zestawy. Przemyślane rozwiązania konstrukcyjne zapewniają możliwość dowolnej konfiguracji obudów.

Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - możliwość podziału wkładu w pionie i poziomieMożliwość podziału w pionie i poziomie

Elementy podziałowe EP-W oraz belki podziałowe BL-WP dają pełną swobodę podczas konfiguracji wkładów montażowych. Belka BL-WP umożliwia podział wkładu montażowego w zależności od szerokości i konfiguracji na dwie lub trzy kolumny. Belką BL-WP 2 o szerokości 500 mm możemy podzielić wkład na dwie kolumny po 250 mm. Natomiast belka BL-WP 3 o szerokości 750 mm umożliwia wykonanie podziału na trzy kolumny ( każda po 250 mm) lub dwie kolumny (jedna o szerokości 250 mm a druga 500 mm). Belkę można odwracać o 1800 i montować w zależności od potrzeb od góry lub od dołu wspornika pionowego WP-A.

Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - schematy 1

Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - rozwiązania konstrukcyjne uławiające montażRozwiązania konstrukcyjne ułatwiające montaż

Zastosowanie wspólnych elementów oraz podobnych rozwiązań w całym systemie SOLID GSX znacznie ułatwia montaż i prefabrykację rozdzielnic. Jednakowe blachowkręty i śruby pozwalają na rzadszą zmianę narzędzi, a wiele drobnych detali pozycjonujących i znaczników skraca czas montażu. System SOLID GSX umożliwia prosty montaż i demontaż całych wkładów z aparaturą i okablowaniem w obudowach. Dodatkowo obudowy HXS mają odkręcaną tylną ścianę co znacznie ułatwia montaż i okablowanie większych, bardziej złożonych zestawów. Dokładne instrukcje szczegółowo opisują sposób montażu aparatury a dedykowane osłony z wycięciami i płyty montażowe z otworowaniem pod konkretny typ aparatury pozwalają zaoszczędzić czas konieczny na wyznaczenie wymaganych miejsc montażu.

Szkolenia i praktyka

Pomimo bardzo dokładnych i szczegółowych instrukcji montażu najlepszym sposobem na poznanie wszystkich możliwości systemu SOLID GSX jest samodzielny montaż. Firma ETI Polam zainicjowała serię szkoleń wewnętrzny dla swoich przedstawicieli jak również szkoleń zewnętrznych dla klientów, prefabrykatorów i wykonawców rozdzielnic elektrycznych. Szkolenia obejmują zakres teoretyczny oraz praktyczny umożliwiając poznanie najciekawszych możliwości i rozwiązań konstrukcyjnych, które znacznie ułatwiają i skracają czas montażu nawet najbardziej skomplikowanych zestawów. Na zdjęciach poniżej wewnętrzne szkolenie dla przedstawicieli i menadżerów w głównej siedzibie firmy ETI d.o.o. w Izlake, Słowenia.

Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - szkolenia i praktyka (1) Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - szkolenia i praktyka (2) Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - szkolenia i praktyka (3)

Obudowy HXS systemu SOLID GSX od ETI - szkolenia i praktyka (4)

Więcej informacji na temat nowych obudów HXS można znaleźć w katalogu „SYSTEM OBUDÓW SOLID GSX 2019” dostępnym na stronie www.etipolam.com.pl lub pod numerem telefonu infolinii technicznej ETI Polam - 801 501 571.

Obudowy HXS marki ETI Polam są możliwe do nabycia na indywidualne zamówienie.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem skontaktuj się ze swoim opiekunem w Onninen.

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies