Ograniczniki przepięć do ochrony fotowoltaiki w przemyśle

dodano: 10 lipca 2019

Instalacja fotowoltaiczna z uwagi na swoją budowę oraz usytuowanie jest narażona na przepięcia spowodowane bezpośrednim uderzeniem pioruna lub indukowanych przepięć, wywołanych pobliskimi wyładowaniami atmosferycznymi.

Ograniczniki przepięć do ochrony fotowoltaiki w przemyśleIntensywność wyładowań atmosferycznych jest uzależniona przede wszystkim od lokalizacji (z tego powodu jest ona większa w górach niż nad morzem). Dla Polski przyjmuje się średnio 2 uderzenia pioruna na 1 km2 w roku. Jak wiadomo, panele fotowoltaiczne oraz falowniki DC/AC są bardzo czułe na przepięcia, przez co łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Z tego powodu każda instalacja fotowoltaiczna musi zostać zabezpieczona specjalnymi ogranicznikami przepięć przed przepięciami. Niektóre instalacje będą z kolei wymagały ochrony specjalnymi wkładkami topikowymi przed zwarciami.

Jaki ogranicznik przepięć sprawdzi się najlepiej w aplikacjach przemysłowych?

Skutki przepięć mogą się okazać bardzo dotkliwe w przypadku obiektów przemysłowych. Mowa tu m.in. o sytuacjach takich jak przestoje linii produkcyjnych, uszkodzenia urządzeń sterujących, czy też utrata surowców (na przykład w przemyśle spożywczym). Nie ulega wątpliwości, iż widać tu pole do popisu dla ograniczników przepięć, stanowiących urządzenia mające na celu zapewnienie ochrony aparatury elektrycznej przed przejściowymi przepięciami i ograniczanie czasu trwania oraz częstotliwości prądu następczego.

W aplikacjach przemysłowych ze względu na wysokie zapotrzebowanie na ciągłość zasilania i skuteczną, wysoką ochronę mają zastosowanie ograniczniki o najwyższych parametrach. Straty spowodowane przestojem linii produkcyjnej, czy też wartość chronionego sprzętu uzasadniają stosowanie aparatów, które mogą pracować w aplikacjach każdej klasy ryzyka zgodnie z normą PN-EN 62-305-2.


Ograniczniki przepięć marki Eaton Electric i ich najważniejsze cechy

Firma Eaton Electric proponuje do takich zastosowań aparaty serii SPRT12-350. Są to urządzenia klasy 1 (T1) oraz klasy 2 (T2), o budowie iskiernikowo-warystorowej. Są one położone równolegle względem siebie, co oznacza, iż stosowanie tych aparatów ogranicza się do układów sieci TN-C, TT, TN-S. Ograniczniki przepięć SPRT12-350 składają się z podstawy i wymiennych wkładów. Każdy z wkładów cechuje się wytrzymałością 25kA/biegun, 100kA na cały aparat.

Dobór ograniczników SPRT12-350 względem układu sieciowego

Układ sieci Typ Nr katalogowy / Onninen
TN-C SPRT12-350/3-AX 195235 / CGH311
TT, TN-S SPRT12-350/3+NPE-AX 195236 / CGH308

Ograniczniki przepięć Eaton serii SPRT12-350Najważniejsze cechy serii SPRT12-350:

 • Aparat klasy I (T1) oraz II (T2).
 • Wytrzymałość 100kA na aparat.
 • Wytrzymałość 25kA/biegun.
 • Poziom ochrony Up <= 1,5kV.
 • Budowa iskiernikowo-warystorowa.
 • Wymienne wkłady.
 • Optyczny wskaźnik zadziałania.
 • Wbudowany styk sygnalizacyjny informujący o przepaleniu się wkładu.

Przejdź do ograniczników przepięć SPRT12-350 w Onninen


Ochrona paneli fotowoltaicznych i innych elementów instalacji elektrycznej

W celu zapewnienia ochrony paneli fotowoltaicznych oraz pozostałej części instalacji elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych stosujemy ograniczniki przepięć przeznaczone do pracy w układach prądu stałego (DC). Eaton Electric proponuje serię SPPV, ograniczniki w układzie Y (3szt. warystorów). Jest to skuteczniejsze i trwalsze rozwiązanie od ograniczników dwupolowych. Wszystko to z uwagi na fakt, iż w przypadku wystąpienia zwarcia na biegunie, gdzie wystąpiło zwarcie, napięcie będzie wynosić 0V, a na drugim dwukrotność napięcia znamionowego, co spowoduje uszkodzenie wkładu. W układzie Y ten problem jest zażegnywany trzecim warystorem.

Najpopularniejsze ograniczniki do ochrony instalacji fotowoltaicznych

Napięcie DC Klasa aparatu Typ Nr katalogowy / Onninen
600 1+2 SPPVT12-06-2+PE 177258 / HDB201
600 2 SPPVT2-06-2+PE 176088 / HDB207
1000 1+2 SPPVT12-10-2+PE 177256 / HDB204
1000 2 SPPVT2-10-2+PE 176090 / HDB210

Ograniczniki przepięć Eaton SPPVNajważniejsze cechy serii SPPV:

 • Aparat klasy I (T1) oraz II (T2) lub klasy II (T2).
 • Wytrzymałość 5kA dla Iimp = 10/350us.
 • Wytrzymałość 15kA/biegun dla In = 8/20us.
 • Poziom ochrony Up <= 3,7kV dla 1000VDC, 2,7kV dla 600VDC.
 • Budowa warystorowa.
 • Wymienne wkłady.
 • Optyczny wskaźnik zadziałania.
 • Wbudowany styk sygnalizacyjny informujący o przepaleniu się wkładu

Przejdź do ograniczników przepięć SPPV w Onninen


Podsumowanie

Zakłady przemysłowe mogą instalować dla siebie duże systemy fotowoltaiczne, w ramach strategii produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, systemy te są narażone na uderzenia piorunów oraz przepięcia, co może się wiązać z poważnymi szkodami. Warto pamiętać, że w takich przypadkach niezbędne jest stosowanie ograniczników przepięć w najważniejszych punktach instalacji PV.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat instalacji odgromowych?
Jeśli tak, to serdecznie zapraszamy do kategorii całkowicie poświęconej temu tematowi!

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies