Pompy ciepła, a budynek zgodny ze standardem WT 2021

dodano: 20 sierpnia 2019

Z dniem 1 stycznia 2017 roku w życie weszły zaktualizowane warunki techniczne, którym muszą odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. To jednak nie koniec, bowiem w 2021 roku ponownie czeka nas zmiana w tej kwestii. Po raz kolejny stare przepisy zostaną zastąpione nowymi warunkami technicznymi. Przymierzając się więc do budowy domu, należy się zapoznać się z nowymi regulacjami. Tematem tego artykułu będą, więc kwestie związane z urządzeniami grzewczymi. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Pompy ciepła, a budynek zgodny ze standardem WT 2021 - De DietrichStandard energetyczny budynku

Trzeci etap zmian, który ma nastąpić w 2021 roku, będzie miał jeszcze większy wpływ na podniesienie wymagań dla standardu energetycznego budynku. Zmieniające się co kilka lat przepisy są konsekwencją wdrażania w Polsce dyrektywy Parlamentu Europejskiego w kontekście charakterystyki energetycznej budynków. Dostosowanie do niej warunków technicznych wiąże się z zaostrzeniem wymagań wobec izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych, okien, drzwi, a także współczynnika energii pierwotnej (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zgodnie z założeniem regulacji, od 2021 roku każdy nowy budynek powinien być niemal zero-energetyczny. Nowy standard będzie możliwy do zrealizowania za sprawą zmniejszenia zapotrzebowania na energię, a także jak największe wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii.

Zobacz pompy ciepła De Dietrich w Onninen

Współczynnik przenikania ciepła i jego wartości

W konsekwencji wejścia w życie nowych przepisów w 2021 roku współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U obniży się do 0,20 W/m2. W praktyce oznacza to konieczność zastosowania materiałów wysokiej jakości i termoizolacyjności, a także odpowiedniej grubości izolacji.

Jak powszechnie wiadomo, to na podstawie współczynnika przenikania ciepła U określa się, ile ciepła ucieka z domu na zewnątrz. Im niższa jest jego wartość, tym mniejsze straty. Zmiany parametrów zajdą również w kontekście stolarki nowo budowanych domów. Na obecną chwilę (zgodnie z WT 2017) współczynnik przewodzenia ciepła U wynosi 1,1 W/m2K w przypadku okien połaciowych. Od 2021 roku maksymalna wartość ma zostać zmniejszona - 0,9 m2K dla okien zwykłych i 1,1 m2 dla okien dachowych.

Pompy ciepła, a budynek zgodny ze standardem WT 2021 - De Dietrich (2)Ogrzewanie budynku zgodne z regulacjami WT 2021 i wnioski

Wartość współczynnika EP to kolejna kwestia, która jest równie istotna jak restrykcyjne przepisy dotyczące energooszczędności. Współczynnik EP określa maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także oświetlenia. Wytyczne, które mają obowiązywać od 2021 roku, będą miały bardzo duży wpływ na wybór ogrzewania budynku. Dowodem na to są niepodważalne dane. Na obecną chwilę maksymalna wartość współczynnika EP wynosi 95 kWh/m2 na rok. Zgodnie z regulacjami WT 2021 wartość ta nie będzie mogła przekroczyć 70 kWh/m2.

W teorii oznacza to, że budynek będzie musiał zostać odpowiednio zaizolowany termicznie. Koniecznością jest również to, by był zasilany energią, która nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Spełnienie kryteriów WT 2021 dotyczących maksymalnych wartości współczynnika EP nie będzie możliwe, ponieważ największy udział w zużyciu energii pierwotnej ma system grzewczy i wentylacyjny. W tym wypadku kluczem do sukcesu będzie zastosowanie odpowiedniego urządzenia, a dokładniej pompy ciepła.

Osiągnięcie niższego współczynnika EP okaże się niemożliwe w momencie, gdy ogrzewanie będzie bazować np. na kotle węglowym. Urządzenie to negatywnie wpłynie na środowisko naturalne. Trudno będzie o uzyskanie zadowalających parametrów również w przypadku instalacji zasilanej kotłem olejowym i gazowym, dlatego pompa ciepła jest najlepszym rozwiązaniem.

Pompa ciepła powietrzewoda z podgrzewaczem Alezio S 8 - De DietrichPompa ciepła jako naturalne rozwiązanie

Obniżenie zużycia energii pierwotnej, a więc spełnienie wymagań WT 2021 będzie wymagało od inwestora zastosowania urządzenia korzystającego z energii odnawialnej. Im większy będzie udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym domu, tym zadanie okaże się łatwiejsze do wykonania. Co więcej, obniżenie strat cieplnych budynku zgodnie z nowymi regulacjami umożliwi wybór systemu grzewczego o niższej wydajności. Jaki z tego wniosek? W tym wypadku może się okazać, że wystarczy zastosowanie pompy ciepła o mniejszej mocy grzewczej, co wpłynie na oszczędności inwestycyjne i eksploatacyjne.

Zobacz pompy ciepła De Dietrich w Onninen

Dlaczego pompa ciepła?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pompa ciepła jest urządzeniem wpisującym się idealnie w nowe przepisy WT 2021. Powodów ku temu jest kilka. Urządzenie pozwala utrzymać niski współczynnik EP budynku, jest przyjazne dla środowiska naturalnego, a ponadto pompa ciepła charakteryzuje się wysoką efektywnością działania.

Pompy ciepła, a budynek zgodny ze standardem WT 2021 - De Dietrich (3)Mimo że w większości przypadków konieczne jest zasilanie pompy ciepła energią elektryczną, to wciąż dostarcza ona więcej ciepła do budynku, niż zużywa prądu. Zastosowanie tego urządzenia gwarantuje wysoki udział energii odnawialnej w bilansie budynku. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła Alezio S V200 firmy De Dietrich.

Pompa ciepła Alezio S V200 to urządzenie o szerokim zakresie mocy. Składa się ona z jednostki zewnętrznej oraz modułu wewnętrznego ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. o pojemności 177 l. Dodatkowymi atutami tego urządzenia są funkcja chłodzenia latem, a także modulująca sprężarka. Ogromną zaletą tej pompy ciepła jest także możliwość ustawienia jednostki wewnętrznej bezpośrednio przy ścianie lub w narożniku, co pozwala zaoszczędzić miejsce.

Ciesz się komfortem cieplnym budynku, dbając o ochronę środowiska. Więcej szczegółów na temat pomp ciepła znajdziesz na stronie dedietrich.pl

To jeszcze nie koniec! Serdecznie zapraszamy do udziału w jednej z naszych akcji promocyjnych, w której możesz otrzymać aż 1000 zł na zakupy! Chcesz dowiedzieć się więcej! Szczegóły znajdują się TUTAJ!

Zobacz pompy ciepła De Dietrich w Onninen

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies