Pompy ciepła De Dietrich - pierwsze uruchomienie bez problemów

dodano: 6 czerwca 2019

Prawidłowe działanie pompy ciepła zależy nie tylko od sposobu użytkowania, lecz w dużej mierze od właściwego podłączenia poszczególnych elementów, ustawienia parametrów i samego uruchomienia. Zadanie to wymaga dużych umiejętności, precyzji i cierpliwości.

Pompy Ciepła De Dietrich - pierwsze uruchomienie bez problemówPierwsze uruchomienie jest istotne dla większości urządzeń. Nie inaczej jest z pompami ciepła, którym trzeba poświęcić więcej czasu niż np. instalacji z kotłem grzewczym. Do sprawdzenia jest wiele elementów, m.in. samo urządzenie, a także dolne i górne źródła ciepła. Testuje się również dostępne funkcje – ciepłą wodę użytkową czy chłodzenie. Należy też znać algorytmy pracy regulatora i jego możliwości. Z tego też względu pierwsze uruchomienie powinno być przeprowadzone przez fabryczny serwis, firmę specjalistyczną lub przeszkolonego instalatora. W większości przypadków producenci udostępniają protokoły zgłoszeń pierwszego uruchomienia i określają w nich swoje wymagania. Takie działanie umożliwia odpowiednie przygotowanie się technika do pracy, a czasami nawet wczesne wykrycie nieprawidłowości.

Zobacz pompy ciepła De Dietrich w Onninen

Czy okres uruchomienia ma znaczenie?

Prawidłowa, optymalna i ekonomiczna praca pompy ciepła wymaga, aby wszystkie procedury związane z pierwszym uruchomieniem zostały spełnione. Pompę ciepła należy zamontować w pomieszczeniu o odpowiedniej wentylacji, wolnym od dużej ilości kurzu, substancji żrących i w którym nie panuje zbyt duża wilgotność powietrza. Zarówno dolne, jak i górne źródło ciepła także muszą być prawidłowo przygotowane: napełnione i odpowietrzone. Uruchomienie pompy ciepła może się odbywać o każdej porze roku, gdy temperatura dolnego źródła jest nieco niższa niż górnego. Jeśli instalacja uruchamiana jest po raz pierwszy w okresie zimowym, może się zdarzyć, że temperatura w gruncie jest wyższa niż w instalacji grzewczej. Jest to stan zaburzony, w którym pompa ciepła może nie dostarczać ciepła. Zdarza się, że urządzenie wchodzi w stan awarii niskiego ciśnienia. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, należy rozpocząć grzanie pompą ciepła przez podwyższenie temperatury w instalacji grzewczej, dzięki zabudowanemu podgrzewaczowi elektrycznemu. Działanie to wpłynie na zwiększenie ciśnienia w układzie chłodniczym pompy ciepła po stronie skraplacza (wymiennik ciepła współpracujący z instalacją c.o.). Po rozgrzaniu instalacji nie powinno być już problemu z uruchomieniem pompy ciepła.

Pompy Ciepła De Dietrich - GSHPWarto mieć na uwadze, że ostatnie miesiące w roku są bardzo często okresem pierwszego uruchomienia nowych instalacji. Budynek został „zamknięty”, przeprowadzono prace wykończeniowe, czas więc na osuszanie, wygrzewanie oraz ochronę przed zamarznięciem. Z zimnych i mokrych ścian trzeba odparować duże ilości wody, a opady deszczu i wilgoć mogą dodatkowo zwiększyć jej ilość. Taka wilgotność znacznie podnosi wymagania grzewcze budynku w dwóch pierwszych sezonach grzewczych, co przyczynia się też do wzrostu kosztów energii.

Coś dla oszczędności

Chcąc ograniczyć koszty eksploatacyjne do minimum, warto przy pierwszym uruchomieniu skonfigurować pompę w taki sposób, aby wykorzystywała tańszą, nocną taryfę za energię elektryczną. Urządzenie będzie pracować według ustalonego przez użytkownika harmonogramu w godzinach nocnych oraz przez dwie godziny w ciągu dnia. Taryfa nocna za energię elektryczną najczęściej dotyczy godzin od 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00. Szerokie możliwości programowania dostępne w nowych urządzeniach pozwalają także na ustawienie temperatury, która ma być utrzymywana w domu oraz temperatury ciepłej wody użytkowej. W zależności od wybranych ustawień praca może być mniej lub bardziej ekonomiczna.

To, czy pompa ciepła będzie spełniać swoje zadanie, zależy od wyboru odpowiedniego urządzenia, wykonania całej instalacji i doboru najkorzystniejszych rozwiązań, prawidłowego uruchomienia i użytkowania, a także serwisowania.

Pompy Ciepła De Dietrich - Alezio S V200Gdy pompa ma też chłodzić

Powszechnie wykorzystywane do celów grzewczych pompy ciepła mogą pełnić, w zależności od modeli, również funkcję chłodzenia. Proces ten realizowany może być na dwa sposoby: aktywnie lub pasywnie. Przy chłodzeniu pasywnym, które przebiega bez udziału sprężarki, idealna będzie gruntowa pompa ciepła GSHP firmy De Dietrich. Tryb chłodzenia aktywnego, realizowany poprzez odwrócenie kierunku przepływu czynnika roboczego w układzie, w De Dietrich mogą dodatkowo wykorzystywać powietrzne pompy ciepła Alezio i HPI evolution. Pompy ciepła mogą zatem zapewnić pełen komfort przez cały rok niezależnie od zastosowanych rozwiązań wewnątrz budynku. Konieczne jednak będzie wcześniejsze zaplanowanie takiego systemu, ponieważ instalacja wewnętrzna musi być przystosowana do pracy z niskimi temperaturami czynnika i odpowiednio zabezpieczona przed wytrącaniem wilgoci z powietrza, przez właściwe izolowanie i odprowadzenie skroplin. W takim systemie nie zaleca się wykorzystania grzejników, natomiast pełen komfort zapewni użycie klimakonwektorów, wymiennika ciepła w instalacji wentylacji mechanicznej, bądź odpowiednio zabezpieczonej podłogowej instalacji grzewczej.

Zobacz pompy ciepła De Dietrich w Onninen

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies