Regulacja temperatury latem

dodano: 31 lipca 2020

Brak odpowiedniej ochrony przed wysokimi temperaturami, może powodować nieodwracalne szkody w szafach elektrycznych. Zapobiegaj negatywnym skutkom wysokich temperatur w szafach sterowniczych dzięki rozwiązaniom Schneider Electric!

Schneider Electric - Regulacja teperatury latem

Problem

Zjawisko promieniowania słonecznego wpływa na gwałtowny wzrost temperatur zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz szaf sterowniczych, szczególnie w okresie letnim. Głównym zagrożeniem dla stale działających krytycznych aplikacji jest wysokie ryzyko awarii aparatów elektrycznych i urządzeń elektronicznych, ponieważ tego typu jednostki najbardziej narażone są na negatywny wpływ wysokich temperatur. Sterowniki PLC, przemienniki częstotliwości, panele sterownicze, styczniki, przełączniki, akumulatory oraz przekaźniki półprzewodnikowe są szczególnie wrażliwe, ponieważ charakteryzują się progiem maksymalnej temperatury roboczej, w zakresie której utrzymują znamionowe parametry pracy.

Konsekwencje

Wraz z nadejściem pory letniej wysokie temperatury w zwiększonym stopniu negatywnie wpływają na działanie urządzeń elektrycznych oraz na bezpieczeństwo obsługi technicznej. Konsekwencją mogą być kosztowne naprawy i przestoje związane z awariami urządzeń. Warto pamiętać, że długotrwałe narażenie obudów elektrycznych na działanie wysokich temperatur znacznie skraca okres eksploatacji ich elementów oraz zakłóca ich działanie.

Skutki:

 • Nieprawidłowe działanie i zaburzenie działania procesów ciągłych
 • Skrócenie okresu eksploatacji
 • Zbyt wysokie temperatury powierzchni stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa (>70ºC)
 • Niska efektywność energetyczna, ponieważ elektronika nie pracuje w warunkach znamionowych

Konsekwencje:

 • Przestoje i awarie maszyn oraz przerwy w eksploatacji
 • Ryzyko utraty niezawodności urządzeń
 • Szacunkowy koszt wyłączeń instalacji:
  • 35 600 000 € branża mikroprocesorów
  • 2 940 000 € usługi bankowe
  • 50 000 € metalurgia (odlewnictwo)
  • 47 000 € operatorzy telefonii komórkowej
  • 40 000 € huty szkła
  • 10 000 € branża motoryzacyjna

Rozwiązanie Schneider Electric – system ClimaSys

Odpowiedzią na ten problem jest system zarządzania temperaturą ClimaSys. W pełni zintegrowane narzędzia i produkty diagnostyczne ClimaSys DT firmy Schneider Electric łączą inteligentne rejestratory danych i oprogramowanie do analizy termicznej, pozwalające ocenić warunki, zaproponować odpowiednie rozwiązanie i zapewnić równowagę termiczną systemu w celu wyeliminowania ryzyka uszkodzenia sprzętu — jeszcze zanim one nastąpią!

Rejestruj dane dotyczące temperatury, aby dobrać optymalne rozwiązanie termiczne

Rejestruj dane dotyczące temperatury, aby dobrać optymalne roziwązanie termiczne

Etap 1: diagnoza

Rejestratory danych ClimaSys zbierają, mierzą i śledzą kluczowe dane. Następnie oprogramowanie EffiClima przekształca zgromadzone dane i dokładnie określa rzeczywiste warunki środowiskowe, promieniowanie słoneczne, wysokie temperatury i przegrzanie wewnątrz i na zewnątrz obudów. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie oprogramowania ProClima, które analizuje dane w celu określenia optymalnego sposobu regulacji temperatury dla każdej instalacji na podstawie warunków środowiskowych, typu wyposażenia, historii temperatur itp. oraz proponuje najbardziej efektywne rozwiązania w zakresie regulacji temperatury.

Etap 2: produkty

Gdy narzędzia diagnostyczne ClimaSys określą twoje wymagania projektowe dla nowych (Greenfield) lub istniejących (Brownfield) instalacji, Schneider Electric
zapewni również optymalną gamę produktów ClimaSys, która zaspokoi twoje potrzeby w zakresie monitorowania, kontrolowania i regulacji temperatury oraz wilgotności wewnątrz obudów.

Systemy wentylacyjne ClimaSys CV

W większości przypadków z powodu wysokich temperatur wytwarzanych przez sprzęt elektryczny konieczne jest wykorzystanie systemów wentylacyjnych. W przypadku gdy warunki na zewnątrz obudowy są odpowiednie, zalecany jest system ClimaSys CV, który charakteryzuje się wysoką wydajnością przepływu powietrza, wysoką odpornością na uszkodzenia oraz łatwością montażu i konserwacji.

Systemy wentylacji wymuszonej

Klimatyzatory ClimaSys CU

W najtrudniejszych środowiskach pracy, gdzie temperatury otoczenia mogą sięgać 55ºC, zalecamy stosowanie dedykowanych systemów klimatyzacji. Dobrze
dobrany system klimatyzacji zapewnia równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza w obudowie, niezależnie od temperatury otoczenia i jednocześnie
zapobiega występowaniu zjawiska skupisk cieplnych oraz przegrzania urządzeń elektrycznych w obudowie. Jest to najbardziej efektywny sposób chłodzenia szaf sterowniczych.

Klimatyzatory i wymienniki ciepła

Termostaty mechaniczne i elektroniczne ClimaSys CC

Niezależnie od tego, czy preferujesz termostaty mechaniczne czy elektroniczne, regulatory ClimaSys CC są kompaktowe, łatwe do instalacji na dowolnym zestawie
szyn i płyt montażowych oraz wyposażone w łatwo dostępne zaciski. Zapewniają też bardzo wydajny, kompleksowy system regulacji temperatur.

Akcesoria do regulacji temperatury

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies