System Infinity z aluminium od Pneumat - instalacje do transportu sprężonego powietrza

dodano: 12 września 2019

Łatwy w montażu i ekonomiczny sposób transportu sprężonego powietrza

Sprężone powietrze to główne medium wykorzystywane w produkcji przemysłowej, często tak ważne jak woda czy prąd. Sprężone powietrze jest jednak najdroższe i dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na sposób jego transportu i magazynowania.

System Infinity z aluminium od Pneumat SystemPo pierwsze – materiał

Technologie, w jakich do niedawna wykonywano instalacje, takie jak miedź, rura ocynkowana czy polipropylen, już dawno odeszły do lamusa na rzecz instalacji ze stali nierdzewnej i hitu ostatnich lat – instalacji aluminiowej. Dlaczego tak się stało?

Otóż instalacje z aluminium pod wieloma względami przewyższają te, które były stosowane dotychczas. I tak koszt produkcji instalacji z miedzi jest bardzo wysoki, a dostępność średnic ograniczona. To rozwiązanie dla koneserów- tradycjonalistów z grubym portfelem. Stal ocynkowana koroduje i niszczy odbiorniki sprężonego powietrza, dlatego nie warto decydować się na to rozwiązanie. Polipropylen, podobnie jak miedź, nie oferuje szerokiej gamy średnic, a poza tym z czasem pojawia się problem z kompensacją „pracującej” na ściance instalacji (charakterystyczne fale). Skoro wiemy, po jakie rozwiązania nie sięgać, skupmy się na tych, które są optymalne, czyli na instalacjach z aluminium. Przy cenie wprawdzie wyższej od polipropylenu instalacje aluminiowe zapewniają jednak funkcjonalności zarezerwowane tylko dla kosztownych instalacji ze stali nierdzewnej.

Zobacz instalacje Infinity w Onninen

Przy wyborze materiału do wykonania sieci nie należy kierować się wyłącznie ceną. Instalacja będzie eksploatowana przez kilkadziesiąt lat, należy zatem wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na finalny koszt utrzymania urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem, np. koszt przestoju maszyn, koszty wynikające z nieszczelności instalacji, koszty korozji siłowników pneumatycznych itp.

System Infinity z aluminium od Pneumat System (1)Po drugie – szeroki zakres średnic

Odpowiednia średnica rurociągów to bardzo istotny parametr instalacji sprężonego powietrza. Stopniowanie średnic, takie jak w przypadku instalacji wodnych, jest bardzo istotnym błędem, popełnianym przy instalacji sprężonego powietrza. Powoduje to znaczne spadki ciśnienia sprężonego powietrza, a co za tym idzie znaczne zwiększenie kosztów wytworzenia 1m3 powietrza. Należy pamiętać, że spadek ciśnienia o jedyne 400 mbarów to zwiększenie kosztów energii elektrycznej o 4%. Liczby niby nieduże, jednak policzmy.

Przykład: sprężarka śrubowa o mocy silnika 75 kW i wydajności 760 m3/h, z okresem pracy 6000 r-h na rok. Koszt energii elektrycznej to 0,4zł/ kWh; 75 kW x 6000 r-h x 0,4 zł x 4% = 7200 zł.

Pozornie niewielki spadek ciśnienia wywołany źle dobraną średnicą rurociągu już w krótkim okresie eksploatacji generuje znaczny wzrost kosztów eksploatacji sieci sprężonego powietrza. Aby nie ponosić strat, należy dobierać system o szerokim zakresie średnic, który umożliwi odpowiedni dobór.

System Infinity z aluminium od Pneumat System - isnatalcje sprężonego powietrza (1)Po trzecie – pętla

Rozwiązaniem gwarantującym utrzymanie stałego ciśnienia w każdym punkcie instalacji jest zamknięcie jej w pętlę. Dodatkowo przy zamknięciu instalacji w pętlę możliwe jest zastosowanie mniejszej średnicy niż pierwotnie zaprojektowana, co obniża koszty.

Po czwarte – technologia montażu

Nieszczelności są zawsze, należy jednak dążyć do ich minimalizowania – już na etapie wyboru technologii montażu. Najbardziej narażone na wycieki są wszystkie skręcane i zgrzewane elementy instalacji (zwłaszcza w instalacjach polipropylenowych naprężanie powstające podczas rozciągania i kurczenia się materiału pod wypływem zmian temperatury powoduje mikropęknięcia na elementach zgrzewanych, a to z kolei wycieki).

Najbezpieczniejszą i najtrwalszą metodą montażu elementów sieci sprężonego powietrza jest spawanie oraz montaż za pomocą złączy skręcanych. Spawanie jest metodą znaną i dobrą, jednak wymaga specjalistycznego sprzętu i odpowiednich uprawnień pracowników. System Infinity natomiast, oparty na złączach skręcanych, jest prosty w montażu oraz nie wymaga specjalistycznego sprzętu.

Zobacz instalacje Infinity w Onninen

System Infinity z aluminium od Pneumat System - isnatalcje sprężonego powietrzaPonadto, gdy będzie potrzeba przebudowy sieci (np. podłączenie nowego punktu odbioru) nie ma problemu, by prace te wykonał sam użytkownik, bez potrzeby angażowania specjalistycznych ekip.

System Infinity składa się z precyzyjnych rur aluminiowych oraz pełnego asortymentu szybkozłączy i uchwytów bardzo łatwych w montażu. Rurę skróconą do właściwego rozmiaru, należy ogradować, wetknąć w złączkę systemową, dokręcić złączkę z odpowiednim momentem, a następnie przykręcić do ściany. Służy do tego szeroka gama elementów montażowych. Według naszych obliczeń koszty montażu są o 30% niższe od tradycyjnych metod.

W skład systemu Infiniti wchodzi opatentowany system trójników – zejść do odbiorników sprężonego powietrza. W trójniku następuje rozdzielenie sprężonego powietrza od kondensatu często skraplającego się w rurociągach powietrza. Rozwiązanie to znacznie poprawia jakość sprężonego powietrza, obniżając równocześnie ryzyko uszkodzeń odbiorników pneumatycznych. Ma to znaczenie w przypadku lakierni, wypalarek plazmowych oraz nowoczesnych maszynach produkcyjnych. System infinity składa się z rur o zakresie średnic od 20 do 110 mm.

Sposób montażu systemu Infinity

Zobacz instalacje Infinity w Onninen

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies