10 pytań o Wavin Sentio - system sterowania ogrzewaniem podłogowym i chłodzeniem płaszczyznowym

dodano: 10 stycznia 2020

System Sentio został zaprojektowany tak, aby proces korzystania z ogrzewania podłogowego i chłodzenia płaszczyznowego był intuicyjny i łatwy w obsłudze. Rodzina produktów Sentio obejmuje centralę sterującą (CCU), moduły rozszerzające, termostaty i czujniki pokojowe, aplikację oraz ekran dotykowy LCD. W ramach ogrzewania podłogowego Wavin hurtownia Onninen oferuje również specjalnie dedykowane rury PE-RT/EVOH/PE-RT oraz asortyment niezbędny do montażu.

System sterowania ogrzewaniem Wavin Sentio - 10 pytań

1. Czy instalacja systemu Sentio jest czasochłonna?

Nie. System Sentio ma wiele udogodnień, które ułatwiają i w znaczny sposób skracają czas instalacji. Jednym z takich rozwiązań są podłączenia oznakowane kolorystycznie (fot.1). Ponadto wyraźny jest także podział na strefę o napięciu 230 V i 24 V lub styki beznapięciowe. Montaż systemu upraszczają również automatyczne i szybkie parowanie termostatów z centralą oraz szereg preinstalowanych profili, które zawierają podstawowe, najczęściej używane, ustawienia. Udostępniamy także szczegółową instrukcję z obrazkami oraz filmy instruktażowe.

Zobacz elementy systemu Wavin Sentio w Onninen

2. Czy dobór elementów jest skomplikowany i zależy od rodzaju instalacji?

System sterowania ogrzewaniem Wavin Sentio - centrala sterująca - przekrójNie. System Sentio zawiera podstawowe komponenty i jest bardzo elastyczny, co znaczy, że niezależnie od rodzaju instalacji można korzystać z tych samych elementów, ta sama centrala sterująca będzie obsługiwać zarówno instalację przewodową, jak i bezprzewodową. Termostaty można również łączyć w sposób „mieszany” – to znaczy użyć w jednej centrali termostaty przewodowe i bezprzewodowe. Moduł internetowy jest wbudowany w centralę, co oznacza, że aby sterować temperaturą za pomocą aplikacji nie trzeba kupować kolejnego drogiego elementu. Centrala ma również dwa wbudowane konfigurowalne przełączniki do sterowania urządzeniami zewnętrznymi oraz możliwość rozszerzenia o kolejne sześć przełączników za pomocą modułu rozszerzającego VRF. Każdą konfigurację można dowolnie modyfikować i rozszerzać w miarę potrzeb.

3. Czy System Sentio jest bezpieczny?

System Sentio ma wbudowane narzędzia chroniące przed zbyt wysoką temperaturą zasilania z możliwością wyłączenia pompy. Ma też tryby zabezpieczające związane z zarządzanymi urządzeniami, takimi jak pompy ciepła i kotły, a także szereg zabezpieczeń instalacji przed zamarzaniem. Może także kontrolować właściwą temperaturę powrotu do kotła. Istotne również jest to, że zasilania większości urządzeń są niskonapięciowe, co zapewnia zabezpieczenie przed prądem.

4. Czy system Sentio współpracuje z systemem BMS (System Zarządzania Budynkiem)?

Tak. Centralę sterującą Sentio możemy podłączyć do systemu sterowania BMS za pomocą protokołu Modbus RTU.

5. Jakie inne funkcjonalności ma centrala sterująca Sentio?

Centrala sterująca, czyli CCU, ma możliwość sterowania dwoma zaworami mieszającymi i dwiema pompami obiegowymi. Ponadto ma możliwość ustawienia pogodowego sterowania temperaturą zasilania z funkcją samouczenia (automatyczne ustawienie krzywej grzewczej) oraz sterowanie źródłem ciepła za pomocą sygnałów włącz/wyłącz, sygnału 0-10 V, sygnału PWM czy protokołem Modbus. Dodatkowo ma moduł autoaktualizacji, dzięki któremu nowe oprogramowanie z nowymi funkcjami systemu instaluje się automatycznie (konieczne jest do tego podłączenie do internetu).

Zobacz elementy systemu Wavin Sentio w Onninen

6. Czy system Sentio ma możliwość sterowania chłodzeniem płaszczyznowym, w tym podłogowym?

Chłodzenie podłogowe wykorzystuje ten sam układ pętli co ogrzewanie podłogowe. Jeśli mamy pompę ciepła, możemy ją przełączyć w funkcję grzania lub chłodzenia. Używając tej funkcjonalności, latem instalację ogrzewania podłogowego lub ściennego można wykorzystać do chłodzenia płaszczyznowego. Przełączenia grzania lub chłodzenia pompy można dokonać ręcznie w centrali lub automatycznie za pomocą czujnika temperatury zewnętrznej, który po przekroczeniu ustawionej wcześniej temperatury na zewnątrz uruchomi chłodzenie. Termostaty Sentio oprócz temperatury mierzą również wilgotność powietrza. Przy osiągnięciu temperatury zbliżonej do temperatury punktu rosy system zmienia parametry chłodzenia i nie dopuszcza do wykroplenia wody na powierzchni podłogi, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.

System sterowania ogrzewaniem Wavin Sentio - aplikacja mobilna

7. Czy w przypadku posiadania dwóch rozdzielaczy trzeba kupić dwie centrale?

Nie. Często zdarza się, że w budynku są dwa rozdzielacze, nie ma jednak potrzeby zakupu dwóch central sterujących. Wystarczy do jednej centrali dokupić moduł rozszerzający A, który łączy się z centralą za pomocą 8-żyłowego przewodu sieciowego (popularnej „skrętki”).

8. Czy system Sentio ma inteligentne i nowoczesne rozwiązania smart home?

Tak. Sentio to przede wszystkim system do sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem płaszczyznowym, natomiast dzięki możliwości podłączenia dodatkowych urządzeń (2 w centrali + 6 dodatkowych za pomocą modułu rozszerzającego), takich jak siłownik bramy wjazdowej lub garażowej, rolety, oświetlenie, podlewanie ogrodu czy kamerka internetowa, można dodatkowo zyskać podstawowe funkcje smart home. Wszystkimi dodatkowymi elementami można sterować (włącz/wyłącz) za pomocą aplikacji na smartfonie z dowolnego miejsca, np. w pracy czy na wakacjach.

Ponadto interfejs do ustawień jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Ustawienia można zmieniać w darmowej aplikacji, w komputerze poprzez podłączenie za pomocą specjalnego kabla lub za pomocą dostępnego w ofercie ekranu dotykowego z wyświetlaczem LCD.

9. Czy System Sentio można wykorzystać w pensjonatach lub hotelach?

Termostaty systemu Sentio mają tryb hotelowy, który daje możliwość zmiany temperatury w pomieszczeniu, natomiast zmiana pozostałych parametrów jest niedostępna, dzięki czemu ingerencja w parametry ogrzewania podłogowego przez osoby niepowołane jest niemożliwa.

10. Czy system Sentio wyróżnia się zewnętrznie na tle innych systemów sterowania?

Tak. Wszystkie elementy mają dyskretny, estetyczny wygląd, a diodowy wyświetlacz termostatu uruchamiany jest na żądanie użytkownika, dzięki czemu w stanie spoczynku nie absorbuje uwagi. Dodatkowo termostat wyświetla zarówno temperaturę, jak i wilgotność, która ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Zobacz elementy systemu Wavin Sentio w Onninen

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies