Wentylacja z odzyskiem ciepła. Dlaczego warto ją stosować?

dodano: 4 listopada 2019

Wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Flowair OXeNJakość powietrza decyduje o dobrym samopoczuciu każdego z nas. Kwestia ta dotyczy nie tylko atmosfery na zewnątrz, ale przede wszystkim powietrza we wnętrzach budynków, w których przebywamy. Trudno o dobrą wydajność, skupienie oraz efektywność w pracy, kiedy powietrze jest zanieczyszczone, stężenie Co2 zbyt duże lub, gdy jego temperatura bądź wilgoć jest nieodpowiednia. Problem ten dotyczy również kwestii wielu procesów produkcyjnych, a także przechowywania różnego rodzaju towarów w obiektach. Budynki, powstające współcześnie są "szczelne", a ponadto dobrze izolowane. Z tego też powodu należy znaleźć sposób, by "wyposażyć" obiekt w czyste powietrze z jego obróbką cieplną.

Zobacz serię centrali rekuperacyjnych Flowair OXeN w Onninen

Wentylacja, a rozporządzenia prawne

Aby sprostać wszystkim powyższym wymaganiom, w obiekcie musi się znaleźć energooszczędne urządzenie wentylacyjne. Nie sposób jednak nie zauważyć, że doprowadzenie świeżego powietrza do budynku może się wiązać ze stratami ciepła (szacuje się, że straty mogą sięgać aż do 60%).

Wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Flowair OXeN - centrala rekuperacyjna

Wentylacja z odzyskiem ciepła nie jest już tylko dobrą wolą inwestora. Konieczność korzystania z odpowiednich urządzeń regulują dyrektywy Unii Europejskiej oraz rozporządzenia. W tym przypadku obowiązuje sztywna zasada. Od 1 stycznia 2018 roku, zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1253/2014 z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych (Dz.U. UE L 337/8), minimalna sprawność cieplna wszystkich systemów wentylacyjnych nawiewno-wywiewnych do budynków niemieszkalnych musi wynosić 73%.

Wentylacja bezkanałowa. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Rozwiązania bezkanałowe warto wykorzystać w budynkach modernizowanych, w których rozbudowa systemów wentylacyjnych bywa kosztowna i z uwagi na kwestie konstrukcyjne trudna do wykonania.

„Bezkanałowa wentylacja jest również praktycznym rozwiązaniem w obiektach bez barier architektonicznych. Powietrze swobodnie rozprzestrzenia się w całej objętości obiektu, bez konieczności stosowania instalacji kanałowej." - przekonuje Grzegorz Perestaj, R&D manager FLOWAIR.

Wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Flowair OXeN - na dachuAby głębiej wejść w temat, omówimy sobie dokładniej poszczególne linie produktów przeznaczone do wentylacji bezkanałowej. Poniżej szczegóły.

  • OXeN, czyli jednostka wentylacyjna z odzyskiem ciepła zapewnia wentylację mechaniczną, nawiewno-wywiewną, która nie wymaga prowadzenia instalacji kanałowej. System ten jest łatwy w montażu, a ponadto energooszczędny. Wspomnianą tu energooszczędność zawdzięczamy dwóm wymiennikom krzyżowym, które odbierają ciepło z powietrza wyrzucanego na zewnątrz budynku, by ponownie wykorzystać je do ogrzania powietrza nawiewnego (płynącego do strefy, w której przebywają ludzie).
  • Cube/ NW, a więc urządzenia typu rooftop zapewniają chłodzenie, ogrzewanie, a ponadto wentylację z odzyskiem ciepła i grzanie. W jednej obudowie znajdują się wszystkie komponenty, które są niezbędne do kompleksowej obróbki termicznej powietrza.
  • Komory mieszania, czyli akcesorium do nagrzewnic powietrznych. Najłatwiejszym sposobem stworzenia wentylacji mechanicznej przy możliwie niskim zużyciu energii oraz bez potrzeby instalowania dodatkowych systemów, jest zastosowanie komory mieszania do nagrzewnicy wodnej lub gazowej. Zestaw ten wraz z wentylatorami dachowymi UVO jest rozwiązaniem, które ma za zadanie usunięcie zużytego powietrza z pomieszczenia. Dzięki temu możliwa jest efektywna i w pełni zautomatyzowana wentylacja nawiewno-wywiewna.

Wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Flowair OXeN - w budynkuUrządzenia bezkanałowe są jednostkami kompaktowymi, co oznacza, że są one wyposażone w kompletne układy sterowania, a ponadto można z nich korzystać od razu po dostarczeniu do obiektu. Nazywamy je również urządzeniami Plug&Play. Są one proste i intuicyjne w obsłudze, a po pierwszej konfiguracji stają się w zasadzie bezobsługowe. Szybka konfiguracja jest w tym wypadku zasługą paneli sterujących, które dostarczają wszystkich informacji o ich stanie pracy. Dodam jeszcze, że zarządzanie elementami wentylacji bezkanałowej jest możliwe z poziomu BMS.

Wentylacja bezkanałowa – które rozwiązanie wybrać?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest uzależniona od wielu czynników. Mowa tu o elementach takich jak rodzaj i przeznaczenie budynku, założenia projektowe, wymagana wydajność, a także budżet. Każdy obiekt powinien zostać poddany dokładnej analizie, by na tej podstawie podjąć właściwą decyzję w kwestii doboru systemu wentylacji bezkanałowej.

Zobacz serię centrali rekuperacyjnych Flowair OXeN w Onninen

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies