Właściwy dobór zaworu termostatycznego - dlaczego jest to tak ważne?

dodano: 6 września 2019

Właściwy dobór zaworu termostatycznego - ESBEW przypadku termostatycznych zaworów mieszających najważniejszym parametrem charakterystycznym jest wartość Kvs – przepływ przez zawór przy stracie ciśnienia 1 bar wyrażona w m3/h. Właśnie ze względu na wielkość wartości przepływu powinien za każdym razem być dobierany zawór mieszający.

Termostatyczne zawory mieszające znacząco różnią się budową i konstrukcją dzięki której mają różną dokładność regulacji i wielkości przepływu.

Zobacz zawory VTA marki ESBE w Onninen

Dla przykładu na poniższym rysunku pokazane są przekroje dwóch typów zaworów – VTA322 i VTA522 produkcji ESBE. Oba typy zaworów posiadają taką samą wielkość przyłączy, ale różnią się wielkością przepływu:

Mieszające zawory termostatyczne ESBE - wielkości przepływu

Można zaobserwować patrząc na kierunki przepływu – zwłaszcza wody ciepłej i zimnej – że wielkość szczelin przez które przepływa woda jest różna. Właśnie ze względu na te różnice oba zawory mają inne wielkości przepływu i stosowane są w różnych aplikacjach. Aby lepiej zobrazować te różnice na poniższym rysunku pokazane zostały 4 typy zaworów termostatycznych produkcji ESBE, wszystkie mają taką samą wielkość przyłącza – GZ1”. Poniżej pokazane są maksymalne wielkości ogrzewania podłogowego, które może obsłużyć każdy z tych zaworów (wielkość pow grzewczej obliczona dla q = 55W/m2, ΔT = 5K i Δp = 15kPa):

Mieszające zawory termostatyczne ESBE - maksymalna ogrzewana powierzchnia

Wynika z tego, że dobór właściwego zaworu jest bardzo ważny – pozwala uniknąć bardzo wielu problemów z użytkowaniem zaworów. Mniej groźne jest w tym przypadku przewymiarowanie zaworu, będzie ono skutkowało nieco mniej dokładną regulacją temperatury zmieszania. Dobór zbyt małego zaworu to niestety dużo większy problem – może skutkować problemami z instalacją grzewczą, zbyt małą jej wydajnością lub zbyt małą ilością wody podawanej do przyborów łazienkowych.

Zobacz zawory VTA marki ESBE w Onninen

Właściwy dobór zaworów mieszających nie jest mocno skomplikowany. Korzystając z narzędzi ESBE bardzo łatwo jest wyznaczyć właściwą wielkość zaworu. Wystarczy do tego kilka podstawowych informacji dotyczących budowy instalacji – ilość przyborów w instalacji CWU, moc grzejników lub moc (albo powierzchnia) ogrzewania podłogowego. Najbardziej przydatne informacje znajdują się w „Przewodniku” ESBE, gdzie w bardzo przystępny sposób pokazane są informacje dotyczące właściwej wielkości zaworów w zależności od aplikacji.

Dobór zaworu do instalacji CWU - zalecane wartości KVS

Mieszające zawory termostatyczne ESBE - dobór zaworu do instalacji CWU

  1. W typowym gospodarstwie domowym znajduje się wanna, prysznic, zlew kuchenny i umywalka o nominalnym przepływie ocenianym na podstawie krzywej prawdopodobieństwa z ciśnieniem doprowadzanej wody > 300 kPa (3 bary).
  2. Na przykład prysznice w hali sportowej to konieczność zasilania w ciepłą wodę mieszacza prysznica z zabezpieczeniem przed oparzeniami, z ciśnieniem doprowadzanej wody > 300 kPa (3 bary).
  3. Na przykład prysznice w hali sportowej to konieczność zasilania w wodę wylewek prysznica z zabezpieczeniem przed oparzeniami, z ciśnieniem doprowadzanej wody > 300 kPa (3 bary).

Przykład doboru zaworu termostatycznego z „Przewodnikiem” ESBE

Mieszające zawory termostatyczne ESBE - schemat
< 50 m2 VTA322 2043°C ,G3/ 4" Kvs 1.5 NR ART. :31100500
50 -100 m2 VTA372 20-55°C, Gr, Kvs: 34 NR ART. :31200100
100 -200 m2 VTA572 20-55°C, G11/ Kvs:4.8 NR ART. :31702200

„Przewodnik” ESBE dostępny jest na stronie www.klubesbe.pl do pobrania lub zamówienia wersji drukowanej.

Bardzo pomocne dla określenia właściwej wielkości zaworu jest również oprogramowanie ESBE Hydronic Selection dostępne na stronie esbe.eu/pl/pl-pl/wsparcie/program-esbe-hydronic-selection. Dzięki temu narzędziu można w szybki i łatwy sposób dobrać właściwy zawór.

Zobacz zawory VTA marki ESBE w Onninen

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies