Wymiennik c.w.u. - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

dodano: 16 października 2020

W sytuacji, gdy instalacja jest wyposażona w cyrkulację CWU, wymiennik CWU pozwala korzystać z ciepłej wody natychmiast po odkręceniu kranu - nawet w kilku miejscach domu na raz. To gwarancja komfortu. Dowiedz się więcej o tym urządzeniu, jego zaletach i o tym, czym kierować się przy jego wyborze. Wymiennik ciepła to kluczowy element instalacji CWU, dlatego jego prawidłowy dobór jest niezwykle istotny. Jedno z ciekawych rozwiązań stanowi SWPC Termo Magnum, który znajduje zastosowanie przy współpracy z niemal wszystkimi pompami ciepła na rynku. Poznaj niezawodne wymienniki z bardzo dużą wężownicą – SWPC firmy Kospel!

Wymiennik c.w.u. Kospel

Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat:

  • zalet wymienników SWPC Termo Magnum,
  • montażu tego urządzenia,
  • eksploatacji wymiennika ciepłej wody użytkowej.

Pionowe wymienniki c.w.u. - idealne do współpracy z pompą ciepła

Użytkownicy coraz chętniej decydują się na montaż wymienników CWU współpracujących z pompami ciepła, ponieważ to proste rozwiązanie pozwala zaoszczędzić energię elektryczną. Nie bez znaczenia są także względy ekologiczne. W oczywisty sposób wymiennik przekłada się również na komfort domowników, którzy mają natychmiastowy dostęp do ciepłej wody - czy to podczas prysznica lub kąpieli, czy po prostu podczas mycia rąk.

Wymiennik c.w.u. Kospel (1)SWPC Termo Magnum to stojące wymienniki CWU z bardzo dużą, podwójną wężownicą. Odpowiada ona za przekazywanie wodzie ciepła pochodzącego z kotła lub pompy ciepła. Ma powierzchnię 4,22 metra kwadratowego i efektywnie współpracuje z większością pomp ciepła dostępnych na rynku. Automatyzacja w procesie produkcji gwarantuje powtarzalność i precyzję wykonania każdego urządzenia. Solidna konstrukcja i emaliowana powłoka przekładają się na niezawodne zabezpieczenia antykorozyjne. Zasobniki wykonywane są z najwyższej jakości wyselekcjonowanych gatunków stali i przechodzą szczegółowe testy szczelności. Inwestując w SWPC Termo Magnum, masz więc pewność, że urządzenie będzie niezawodnie pracowało przez długi czas.

Podłączenie do instalacji centralnego ogrzewania

Aby wymiennik skutecznie ogrzewał wodę, musi zostać podłączony do instalacji centralnego ogrzewania. Model SWPC Termo Magnum należy zainstalować za pomocą śrubunków przyłączeniowych o średnicy 1 1/4 cala. Przed nimi powinny znaleźć się zawory odcinające. Jeśli wymiennik montowany jest w systemie z obiegiem wymuszonym (posiadającym pompę wodną CO), trzeba zapewnić mu właściwe natężenie przepływu wody grzewczej. Dzięki temu urządzenie osiągnie wydajność zdefiniowaną w danych technicznych.

Podłączenie do instalacji wodociągowej

Przy podłączaniu wymiennika CWU do instalacji wodociągowej należy wziąć pod uwagę ciśnienie wody. SWPC Termo Magnum to urządzenie ciśnieniowe przystosowane do maksymalnej wartości 0,6 MPa. Jeżeli w instalacji wodociągowej wynosi ona więcej, przed wymiennikiem należy zamontować reduktor ciśnienia.

Montując urządzenie, do króćca doprowadzającego zimną wodę użytkową podłącz trójnik z zaworem bezpieczeństwa o ciśnieniu otwarcia 6 bar oraz zaworem spustowym. Pamiętaj, aby między zbiornikiem a zaworem bezpieczeństwa ani na jego wylocie nie znalazł się żaden zawór odcinający. Instalując zawór bezpieczeństwa, dopilnuj również tego, żeby widoczny był ewentualny wyciek wody.

Pamiętaj, aby montowany zawór bezpieczeństwa dopasować do mocy źródła ciepła. Nieodpowiednia przepustowość tego elementu może skutkować nadmiernym wzrostem ciśnienia w wymienniku, a w efekcie jego rozszczelnieniem.

Zasobnik ciepłej wody użytkowej z zamontowanym zaworem bezpieczeństwa podłącz do instalacji wodociągowej. Załóż zawór odcinający na doprowadzeniu zimnej wody. Wyprowadzenie CWU należy podłączyć do króćca znajdującego się na górnej części wymiennika.

Jak uruchomić wymiennik?

Zanim uruchomisz urządzenie, sprawdź, czy zamontowane zostało zgodnie ze schematami. Następnie napełnij zasobnik wodą:
  • otwórz zawór na doprowadzeniu ciepłej wody,
  • w instalacji otwórz zawór poboru ciepłej wody,
  • obserwuj przepływ - pełny strumień wody wypływający bez pęcherzy powietrza świadczy o napełnieniu wymiennika,
  • zamknij zawory czerpalne.

Na samym końcu otwórz zawory pomiędzy instalacją grzewczą a wymiennikiem. Sprawdź szczelność połączeń po obu stronach oraz działanie zaworu bezpieczeństwa.

Eksploatacja wymiennika

Zasobniki C.W.U. bezbłędnie wywiązują się ze swojej roli pod warunkiem przestrzegania konkretnych zasad dotyczących ich eksploatacji. Przede wszystkim co dwa tygodnie należy sprawdzić działanie zaworu bezpieczeństwa - jeśli po otwarciu woda nie wypływa, zawór nie działa prawidłowo, a wymiennika nie można używać. Regularnie trzeba także czyścić zbiornik z nagromadzonych w nim osadów. Częstotliwość tego procesu będzie zależała od twardości wody w danym gospodarstwie domowym. Czynność taka powinna być wykonywana przez zakład serwisowy.

Wymiennik c.w.u. Kospel (3)
Co więcej, przynajmniej raz w roku należy sprawdzić anodę magnezową, a raz na 18 miesięcy koniecznie ją wymienić. Jak to zrobić? Zdejmij górną pokrywę i wyjmij z zasobnika krążek izolacji. Zamknij zawór odcinający na doprowadzeniu zimnej wody i otwórz zawór ciepłej wody na baterii. Następnie otwórz zawór spustowy i spuść taką ilość wody z instalacji, aby dało się wymienić anodę bez zalania pomieszczenia. W tym momencie możesz już odkręcić korek, wykręcić anodę i zamontować nową.

W celu higienicznej eksploatacji wymiennika CWU warto raz na jakiś czas podgrzać wodę do temperatury przekraczającej 70 stopni Celsjusza. Aby zminimalizować ryzyko strat ciepła, należy z kolei zaizolować rurę odprowadzającą oraz rury przyłączeniowe wężownicy. Wszelkie ewentualne nieprawidłowości w działaniu urządzenia należy zgłaszać do zakładu serwisowego.

Zainwestuj w niezawodne wymienniki CWU

Wydajny i wytrzymały wymiennik ciepłej wody użytkowej to jeden z najważniejszych elementów instalacji c.w.u. Aby urządzenie gwarantowało jak najlepsze rezultaty, należy wybrać model znanego i cenionego producenta. Przykładem wymiennika, którym warto się zainteresować, jest właśnie model SWPC Termo Magnum marki Kospel.

Kospel to lider innowacji i nowoczesnych technologii, obecny na rynku od 1990 roku. Od tego czasu zyskał sobie uznanie instalatorów oraz użytkowników w 57 krajach świata, co czyni z niego jednego z największych w Europie producentów podgrzewaczy wody, wymienników CWU czy elektrycznych kotłów. Jeśli chcesz mieć pewność, że instalujesz urządzenia spełniające najwyższe standardy jakościowe, zaufaj marce Kospel!

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies