Efektywne zabezpieczenie maszyn i procesów technologicznych – rozwiązania Schneider Electric

dodano: 2 października 2020

Zapewnienie bezpieczeństwa maszynom i procesom technologicznym jest jednym z najważniejszych zadań stojącym przed konstruktorami. Bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie dla większości producentów OEM. Projektowanie oraz wytwarzanie takich rozwiązań jest skomplikowanym, złożonym i wyjątkowo kosztownym procesem, dlatego producenci OEM korzystają ze wsparcia zewnętrznych dostawców rozwiązań zabezpieczających maszyny i procesy technologiczne. Jednym z takich dostawców jest Schneider Electric.

Efektywne zabezpieczenie maszyn i procesów technologicznych – rozwiązania Schneider Electric

W tym artykule przeczytasz:

O tym, jak ważne są komponenty dbające o bezpieczeństwo maszyn, jak prezentuje się specyfika aktualnych norm przemysłowych dotyczących bezpieczeństwa maszyn, a także jakie korzyści niosą za sobą rozwiązania zabezpieczające oferowane przez Schneider Electric.

Czego szukasz?

Bezpieczeństwo funkcjonalne jest jedną z najistotniejszych kwestii dotyczących projektowania i użytkowania maszyn oraz instalacji technologicznych. Obszar ten jest także ściśle uregulowany prawnie. Komponenty bezpieczeństwa stosowane w aplikacjach maszynowych i technologicznych implementowane są przede wszystkim do maszyn określanych jako niebezpieczne – zalicza się do nich m.in. prasy, obrabiarki oraz wiele innych maszyn wykorzystywanych w przemyśle i sektorze produkcyjnym.

Najważniejsze normy przemysłowe związane z bezpieczeństwem maszyn i instalacji technologicznych aktualizowane są co ok. 5-6 lat. Wraz z każdą aktualizacją, zestawy przepisów, norm, procedur i zaleceń w zakresie bezpieczeństwa stają się coraz bardziej wymagające oraz trudniejsze do wdrożenia zarówno przez producentów OEM, jak i użytkowników.

Preventa XPS Universal

Europa nieustannie pozostaje liderem w zakresie prawnej regulacji bezpieczeństwa funkcjonalnego maszyn i instalacji technologicznych. Co więcej, dyrektywy europejskie w zakresie bezpieczeństwa (z pewnymi modyfikacjami) zaczynają być wdrażane i egzekwowane również na innych, kluczowych rynkach – m.in. w Chinach czy w Brazylii. Globalnie tendencja regulacyjna prowadzi do nieustannego opracowywania coraz bardziej rygorystycznych norm bezpieczeństwa wraz z ich stanowczym egzekwowaniem.

Przedsiębiorstwa, które nie są w stanie na bieżąco dostosowywać się do wymogów prawnych, narażają się nie tylko na zwiększone ryzyko awarii, usterek oraz niebezpiecznych wypadków, ale również na dotkliwe kary nakładane przez organy kontrolne.

Dlatego też istotną rolę w zakresie zachowania bezpieczeństwa i zgodności specyfikacji technicznej maszyn z przepisami odgrywają właściwe oceny ryzyka. Tego typu audyty przeprowadzane są przez wykwalifikowanych zewnętrznych ekspertów.

Wraz z analizą ryzyka konstruktorzy coraz częściej decydują się również na wdrażanie nowoczesnych, w pełni funkcjonalnych i zgodnych z aktualną literą prawa komponentów bezpieczeństwa dostarczanych przez zewnętrznych dostawców. Dzięki temu zyskują dostęp do nowoczesnych komponentów bezpieczeństwa zgodnych z normami bez konieczności kosztownego, żmudnego i czasochłonnego opracowywania własnych systemów.

Zalety rozwiązań zabezpieczających Schneider Electric

Preventa GMA Schneider ElectricKomponenty bezpieczeństwa Schneider Electric wspierają konstruktorów w zakresie zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa funkcjonalnego. Jedną z bardziej uniwersalnych linii tego typu produktów jest seria Preventa XPSU. W jej skład wchodzi nowa generacja jednofunkcyjnych modułów bezpieczeństwa stosowana w maszynach zoptymalizowanych i wydajnych.

Komponenty bezpieczeństwa Preventa XPSU skutecznie wspierają konstruktorów maszyn w zakresie implementacji bezpieczeństwa poprzez: łatwiejszą certyfikację, prostszy rozruch, kompleksową i szybką diagnostykę, a także wygodne zarządzanie częściami zamiennymi.

Certyfikacja

Schneider Electric jest prekursorem w zakresie certyfikacji łańcuchów bezpieczeństwa. W bazie danych systemu Preventa XPSU mieści się 15 modeli maszyn wstępnie certyfikowanych w obrębie łańcucha bezpieczeństwa. Dzięki temu maszyny szybko przechodzą ocenę ryzyka i mogą być w pełni certyfikowane bez konieczności poświęcania czasu na gromadzenie informacji technicznych oraz tworzenie niezbędnej dokumentacji.

Rozruch

Moduły bezpieczeństwa wchodzące w skład serii Preventa XPSU są w stanie kompleksowo monitorować urządzenia wejściowe i wyjściowe. Komponenty bezpieczeństwa rozpoznają m.in. czy konfiguracja i podłączenie urządzeń wejściowych jest prawidłowa oraz czy parametry maszyny są w normie. Dzięki czemu rozruch oraz opcjonalna rekonfiguracja maszyny są szybsze i łatwiejsze.

Preventa GMA Schneider Electric

Diagnostyka

Preventa GMA Schneider Electric (2)Tradycyjne moduły bezpieczeństwa są w stanie dostarczać informacje diagnostyczne w dość ograniczonym zakresie. Przykładowo: moduły te informują, że styczniki bezpieczeństwa są otwarte, ale nie wskazują bezpośrednio, które styczniki uległy rozwarciu i dlaczego. Poza tym moduły te wymagają drogiego połączenia magistrali Fieldbus.

Moduły bezpieczeństwa Preventa XPSU łączą się za pośrednictwem standardowego wejścia sterownika PLC oraz są w stanie dostarczać operatorowi do 43 komunikatów diagnostycznych.

Przykładem nowego komunikatu przekazywanego podczas ręcznego startu jest m.in. informacja, że moduł czeka na naciśnięcie przycisku start. W przypadku wyjścia z opóźnieniem czasowym, gdy wciśnięty został przycisk zatrzymania elektronicznego, system natychmiast rozwiera styki i informuje operatora maszyny, że wyjścia z opóźnieniem czasowym są nadal zamknięte.

Komunikaty diagnostyczne mogą przekazywać również informacje, czy nie pojawiły się problemy w obwodach sprzężenia zwrotnego na wyjściu lub wejściu. Żaden inny producent komponentów bezpieczeństwa nie zapewnia takiego poziomu szczegółowości przy użyciu pojedynczego połączenia przewodowego.

Zarządzanie częściami zamiennymi

Uniwersalne moduły bezpieczeństwa serii Preventa XPSU dostarczane przez Schneider Electric składają się z jedynie 28 referencji i zapewniają szerszy zakres napięcia dla każdej z nich. Mniejsza liczba referencji ułatwia producentom OEM zamawianie i zarządzanie magazynem części zamiennych. Poza tym komponenty bezpieczeństwa wymagają mniejszej liczby części zamiennych, co obniża koszty magazynowe oraz upraszcza i przyśpiesza dostawy części czy serwis maszyn.

Sprawdź produkty Schneider Electric w sklepie Onninen

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies