Zawory mieszające Controlmix Valvex - precyzyjna lekkość mieszania

dodano: 22 października 2019

Zawory trzy – i czterodrogowe CONTROLMIX, wykonane z wysokiej jakości mosiądzu CW617N, mają zastosowanie w instalacjach grzewczych ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania oraz ogrzewania podłogowego.

Zawory mieszające Controlmix ValvexOgrzewanie podłogowe wymaga temperatury zasilania na poziomie 30-35°C, natomiast temperatura czynnika w instalacji to średnio 70°C, dlatego wymagane jest podmieszanie czynnika grzewczego. Zawory trzydrogowe mieszają czynnik grzewczy poprzez dopuszczenie proporcjonalnej ilości gorącego czynnika z kotła z chłodniejszym czynnikiem powrotu. Zawory CONTROLMIX mogą znaleźć także zastosowanie jako zawory rozdzielające, gdy wymagany jest rozdział strumienia na dwa obwody. Z kolei zawory mieszające czterodrogowe przeznaczone są do instalacji z kotłami stałopalnymi w celu podniesienia temperatury powrotu. Zabezpieczają kocioł przed kondensacją, a w efekcie przed korozją, wydłużając tym samym jego żywotność.

Zobacz zawory Controlmix Valvex w Onninen

Niewątpliwą zaletą jest bardzo niski moment obrotowy otwarcia zaworu (poniżej 1 Nm) oraz zabezpieczenie przed zakamienieniem. Podkładki umieszczone są między trzpieniem a korpusem, gdzie naniesiony został również smar. Po pewnym czasie pracy zaworu smar zostanie jednak z tych miejsc wypłukany, lecz na swoim miejscu zawsze pozostaną podkładki, w dalszym ciągu pełniąc funkcję ochronną.

Zawory mieszające Controlmix Valvex - Lekkość obrotuLekkość obrotu

Należy podkreślić, że we wszystkich dymensjach zaworów CONTROLMIX (od DN20 do DN50) zastosowano wkładki poślizgowe PTFE. Rozwiązanie to jest unikalnym pomysłem marki VALVEX!

Moc sterowania

Sterowanie zaworem mieszającym może odbywać się na dwa sposoby – manualnie oraz automatycznie. W przypadku ręcznego sterowania wystarczy ustawić na pokrętle stopień otwarcia zaworu – w ten sposób czynnik grzewczy ma stałe podmieszanie.

Sterowanie automatyczne odbywa się za pomocą siłowników i regulatorów stałotemperaturowych z oferty VALVEX:

Oba siłowniki charakteryzują się wysokim momentem obrotowym – 10 Nm. Daje to gwarancję pewnego i płynnego otwarcia i zamknięcia zaworu, nawet po dłuższym okresie nieużytkowania instalacji.

Zalety zaworów CONTROLMIX

 • Żebrowane pokrętło antypoślizgowe, umożliwiające regulację stopnia otwarcia zaworu w zakresie 0º-90º.
 • Czytelna, odwracalna skala, określająca precyzyjną nastawę zaworu i dająca możliwość zmiany usytuowania zaworu w instalacjach.
 • UNIKALNE ROZWIĄZANIE – podkładki poślizgowe PTFE, zapewniające płynny obrót trzpienia zaworu oraz hamujące osadzanie się kamienia między trzpieniem a korpusem zaworu.

Zawory mieszające Controlmix Valvex - Wkładki PTFEDane techniczne:

 • Maks. ciśnienie pracy: 1,0 MPa (10 barów).
 • Maks. temperatura pracy: – 10ºC-110ºC.
 • Współczynnik przepływu KV:
  • dla DN20: 6,3 [m³/h]
  • dla DN25: 12 [m³/h]
  • dla DN32: 16 [m³/h]
  • dla DN40: 25 [m³/h]
  • dla DN50: 40 [m³/h]
 • Moment obrotu wrzeciona: <1 Nm.
 • Czynnik grzewczy: woda, glikol (≤50%).

Siłownik V-MIX ST 10/230 ma pokrętło, skalę do wizualizacji stopnia otwarcia lub zamknięcia zaworu oraz przełącznik umożliwiający ręczną zmianę położenia wrzeciona zaworu. Fabrycznie wyposażony jest w adapter i metrowy kabel trzyżyłowy 3 x 0,75 mm².

Zobacz zawory Controlmix Valvex w Onninen

Zalety siłownika V-MIX STM 10/230

 • Elektroniczny regulator i siłownik w jednej kompaktowej obudowie.
 • Prosty i łatwy montaż na zaworach mieszających.
 • Wskazanie pracy siłownika i błędów poprzez diody świecące (LED).
 • Przełącznik pracy ręcznej.

Siłownik z wbudowanym regulatorem stałotemperaturowym V-MIX STM 10/230 utrzymuje stałą temperaturę czynnika grzewczego z włączoną lub wyłączoną funkcją temperatury granicznej.

Zawory mieszające Controlmix Valvex - Zestaw siłownik ST i zawór

Pozycją uzupełniającą zestawy VALVEX z zaworami mieszającymi i siłownikami jest sterownik przeznaczony do obsługi zaworów CONTROLMIX3 i CONTROLMIX4 z możliwością podłączenia dodatkowej pompy zaworu. Opcjonalnie sterownik może także współpracować z dwoma modułami, co pozwala sterować w sumie trzema zaworami mieszającymi. V-THERM jest wyposażony w funkcję sterowania pogodowego, program tygodniowy, może także współpracować z regulatorem pokojowym. Dodatkową funkcjonalnością sterownika V-THERM jest możliwość obsługi zdalnej poprzez zastosowanie modułu internetowego, który pozwala na podgląd temperatury każdego czujnika, a także umożliwia wprowadzenie zmian temperatur zadanych zarówno dla pomp, jak i zaworów mieszających.

Zawory mieszające Controlmix Valvex - Zestaw sterownik siłownik ST i zawórZalety sterownika V-THERM

 • Funkcja sterowania pogodowego, program tygodniowy.
 • Możliwość współpracy z regulatorem pokojowym.
 • Możliwość obsługi zdalnej poprzez zastosowanie modułu internetowego: podgląd temperatury każdego czujnika, wprowadzanie zmian temperatur zadanych zarówno dla pomp, jak i zaworów mieszających.

Zobacz siłowniki V-MIX w Onninen

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies