Zawory równoważące iDROSET CF firmy WATTS - nowy komfort równoważenia i oszczędność czasu

dodano: 14 stycznia 2020

Zawory równoważące iDROSET CF firmy WATTSRównoważenie hydrauliczne instalacji jest czynnością niezbędną, która pozwala dostarczyć do poszczególnych części budynku odpowiednią ilość medium grzewczego, a tym samym energii cieplnej.

Równoważenie systemów dystrybucji ciepła, chłodu i innych układów hydraulicznych jest konieczne zarówno w instalacjach małych, jak i większych. Ma ono na celu dostarczenie odpowiedniej ilości ciepła do odpowiednich gałązek, odbiorników, a tym samym wyrównanie oporów hydraulicznych oraz zapewnienie maksymalnego komfortu w pomieszczeniu. Odpowiednio zrównoważone obiegi chronią również przed pracą pomp znacznie odbiegającą od warunków projektowych i ograniczają powstawanie hałasu w instalacji. Zrównoważona instalacja to instalacja cicha i energooszczędna.

Przejdź do serii iDROSET CF marki WATTS w Onninen

Zawory równoważące iDROSET CF firmy WATTS - oszczedność czasu bez urządzeń elektronicznych

Działanie

Statyczne zawory równoważące serii CF, należące do rodziny iDROSET®, są urządzeniami zaprojektowanymi do równoważenia przepływu wody w instalacjach grzewczych i chłodzących oraz w domowych instalacjach dystrybucji ciepłej i zimnej wody użytkowej. Ich nowatorstwo polega na tym, że nie ma konieczności stosowania jakichkolwiek dodatkowych urządzeń pomiarowych w trakcie wykonywania nastawy przepływu. Dzięki innowacyjnej konstrukcji opartej na nowej, opatentowanej technologii natężenie przepływu może być łatwo ustawiane i odczytywane, bez użycia dodatkowych urządzeń.

Symulacja pracy iDROSET® CF

Symulacja pracy zaworów równoważących iDROSET® CF firmy WATTS

Za pomocą pokrętła zintegrowanego z tarczą instalator szybko może wykonać nastawy wymaganego przepływu na zaworze iDROSET® CF. Konstrukcja wykorzystująca technologię pola magnetycznego pozwala na odczyt przepływu przy każdorazowej zmianie położenia pokrętła. Brak potrzeby podpinania urządzenia pomiarowego to oszczędność czasu o ok. 80% w porównaniu z tym, który należy poświęcić na zrównoważenie i wyregulowanie instalacji z zastosowaniem tradycyjnych zaworów równoważących. Obracając pokrętłem, zmieniamy współczynnik Kv, a tym samym nastawiamy wymagany przepływ maksymalny. Ustawiony przepływ widoczny jest na tarczy w czasie rzeczywistym i w rzeczywistych jednostkach przepływu (np. l/h), co umożliwia jego kontrolę i ewentualną zmianę. Zawory te mogą być również używane do monitorowania natężenia przepływu.

Przejdź do serii iDROSET CF marki WATTS w Onninen

Zawory iDROSET serii CF to nowa generacja statycznych zaworów równoważących, która w przeciwieństwie do standardowych urządzeń obsługuje pełen wymagany zakres roboczy dzięki kilku wykonaniom. Możliwe jest to ze względu na szeroki zakres przepływu dla każdej ze średnic zaworu. Gwintowane zawory równoważące iDROSET® CF wyposażone zostały również w funkcję odcięcia przepływu.

Zalety zaworów iDROSET CF

  • łatwość nastawy,
  • łatwość odczytu,
  • brak konieczności stosowania urządzeń do pomiaru przepływu,
  • opatentowana i dokładna technologia precyzyjnej kalibracji.

Dane techniczne:

  • Maks. ciśnienie robocze: PN16
  • Temp. robocza: -10 do 110oC

Zastosowanie

Wszystkie sieci rozdzielcze składają się z gałęzi, których natężenie przepływu powinno zostać określone w fazie projektowej. Przepływy obserwowane w trakcie eksploatacji muszą być wynikowymi obliczeń hydraulicznych. W układzie niezrównoważonym (rys.1) natężenie przepływu w gałęziach znajdujących się najbliżej pompy jest zbyt wysokie, a natężenie przepływu w gałęziach oddalonych od pompy jest zbyt niskie. Wynikające z tego różnice temperatur między pomieszczeniami prowadzą nie tylko do obniżenia komfortu, ale także do zwiększenia zużycia energii.

Zawory równoważące iDROSET CF firmy WATTS - system zrównoważony i niezrównoważony

Instalację z zaworami równoważącymi iDROSET® CF przedstawiono na rys. 2. Montaż tych zaworów na pionach instalacji oraz przed urządzeniami grzewczymi gwarantuje prawidłowy rozkład przepływu, zapewniając natychmiastowe korzyści, jeśli chodzi o wygodę i oszczędność energii, a także optymalizację wydajności systemu.

Montaż

Zawór może być montowany w dowolnym położeniu, z zachowaniem przepływu zgodnego z kierunkiem wskazywanym przez strzałkę na korpusie. Należy zamontować zawór tak, aby możliwy był odczyt i późniejsza obsługa. W opakowaniu wraz z produktem dostarczana jest naklejka/plomba, którą należy umieścić na śrubie blokującej w celu zabezpieczenia przed przypadkową zmianą ustawień. W opakowaniu znajduje się też etykieta do umieszczenia na zaworze, która umożliwia identyfikowanie zaworów w instalacji.

Nastawa wstępna

Seria CF opiera się na innowacyjnej technologii, która umożliwia regulację i odczyt natężenia przepływu na zaworze, bez konieczności użycia jakiegokolwiek urządzenia zewnętrznego.

Zawory równoważące iDROSET CF firmy WATTS - nastawa wstępna

Cechą wyróżniającą zawór iDROSET® CF jest prosta obsługa.

  1. Otwórz całkowicie zawór przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
  2. Po uruchomieniu instalacji ustaw żądane natężenie przepływu w l/h (A) zgodnie z danymi projektowymi. Należy obracać pokrętło w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aby zmniejszyć przepływ, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby zwiększyć przepływ. Po wykonaniu nastawy można odczytać rzeczywiste natężenie przepływu ustawione na pokrętle zaworu. Za pomocą śruby znajdującej się w pokrętle ręcznym (zaznaczonej na zdjęciu) można zablokować pokrętło, aby nie dopuścić do przypadkowej zmiany ustawień.

Przejdź do serii iDROSET CF marki WATTS w Onninen

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies