Bezpieczeństwo w intalacji elektrycznej: Mierniki napięcia

Dodano: wtorek, 12.09.2023


Współczesne funkcjonowanie bez dostępu do energii elektrycznej jest praktycznie niemożliwe. Zdecydowana większość urządzeń potrzebuje tego rodzaju zasilania. Z tego względu nie mniej ważna jest kontrola i pomiar napięcia elektrycznego. Odpowiadają za to mierniki napięcia. Poznajmy je lepiej!

Elektryk z miernikiem napięcia przy rozdzielni elektrycznej

Sprawdź testery napięcia w hurtowni Onninen

Czym jest napięcie referencyjne?

próbnikiem napięcia Modeco Expert 140 mmZacznijmy od bardzo ważnej kwestii, a mianowicie, dowiedzmy się, czym jest napięcie referencyjne. To niezbędne, żeby zrozumieć zasadę działania mierników. Określane też jako napięcie nominalne lub napięcie znamionowe, oznacza wartość standardowego napięcia elektrycznego, wskazując tym samym, na jakim poziomie powinno być dostarczane napięcie do urządzeń elektrycznych występujących w danej instalacji. Jak wiadomo, w większości domów w Polsce i Europie, napięcie referencyjne to 230V z częstotliwością 50Hz. Niemniej, w innych częściach świata jego wartość jest inna, na przykład 110V czy 120V. 

Żeby więc urządzenia działały prawidłowo, napięcie musi być zgodne z ich specyfikacjami, gdyż jeśli tak nie jest, może to doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Co gorsza, istnieje ryzyko niebezpieczeństwa - wybuchu pożaru bądź porażenia prądem. Nie można więc w żaden sposób bagatelizować kwestii kontroli napięcia elektrycznego! Miernik napięcia pomoże nam w tym zadaniu. 

Jak sprawdzić napięcie elektryczne próbnikiem?

dwubiegunowy wskaźnik napięcia Sonel P-4 Próbnik napięcia to podstawowe narzędzie, które służy do sprawdzania napięcia w określonym punkcie instalacji elektrycznej. Jest nieoceniony dla każdego fachowca, zajmującego się instalacjami elektrycznymi, ale i przyda się nie tylko profesjonalistom, lecz również amatorom. Dzięki niemu bowiem możemy szybko się przekonać o występującym napięciu. Żeby jednak dobrze to ocenić, powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo go obsługiwać. Ważne, żeby wskaźnik napięcia był wysokiej jakości, w dobrym stanie i miał właściwie certyfikaty bezpieczeństwa. Przeważnie próbniki mają różne zakresy napięcia. 

Żeby zmierzyć napięcie, wystarczy włożyć końcówkę próbnika do jednego z punktów (może nim być gniazdko, przewód elektryczny, przełącznik, element instalacji itp.), który zamierzamy zbadać. W przypadku obecności napięcia, miernik zareaguje, wydając sygnał dźwiękowy lub zaświeci się dioda LED. Jeśli zaś nie ma żadnej reakcji, to przyczyny mogą być dwie - albo brak napięcia, albo awarię urządzenia. Ważna uwaga na koniec tego akapitu - chociaż miernik pozwalana szybkie sprawdzenie napięcia, to jednak nie jest urządzeniem, które wskaże, ile ono dokładnie wynosi. To zadanie dla bardziej zaawansowanych mierników.

Jak sprawdzić 3-fazowe napięcie wskaźnikiem elektrycznym?

Mierniki napięcia mogą być stosowane we wszystkich instalacjach, ale w niektórych z nich, szczególnie w przemyśle, występuje napięcie trójfazowe, gdzie potrzeba mierników napięcia trójfazowego. Jest ono znacznie bardziej skomplikowane od napięcia jednofazowego. Jego obsługa wymaga większej wprawy, ale teraz to objaśnimy. 

Na początek upewnijmy się, że miernik został skonfigurowany do pomiaru napięcia trójfazowego. Następnie podłączmy wskaźnik do punktów pomiarowych - do każdej z trzech faz, czyli L1, L2 i L3. Po włączeniu wskaźnika ukażą nam się wyniki pomiaru. Powinny być dla każdej z faz. Jak wyniki są zbliżone, to mamy pewność, że napięcie jest zrównoważone, czyli wszystko jest w należytym porządku. W przeciwnym razie - jak są różne, może się to wiązać z problemami występującymi w instalacji elektrycznej. 

Mierniki napięcia w hurtowni Onninen

Bez wątpienia, mierniki napięcia to bardzo pomocne narzędzie zapewniające zarówno wygodę, jak i precyzję podczas przeprowadzania pomiarów. To kluczowe podczas różnych prac - instalacyjnych, naprawczych i konserwacyjnych. Warto go mieć pod ręką, kupując odpowiedni model w hurtowni hydrauliczno-elektrycznej Onninen. Poznaj ciekawe propozycje!

  • Jeśli poszukujemy uniwersalnego miernika, warto zainteresować się próbnikiem napięcia Modeco Expert 140 mm. Wyposażony w diodę, która sygnalizuje obecność napięcia. Pozwala w na jego sprawdzenie w zakresie 100-250V.
  • miernik napięcia Fluke LVD1 latarką LEDJak zależy nam na kupnie bardziej zaawansowanego sprzętu, postawmy na dwubiegunowy wskaźnik napięcia Sonel P-4 . To wytrzymałe, niezawodne i bezpieczne urządzenie, które nie tylko sprawdza napięcie, ale i ciągłość obwodu. Zapewnia również testery kolejności faz. Zaprojektowany do prac w trudnych warunkach - przemysłowych i komercyjnych. Ma świetne parametry, między innymi automatyczny pomiar napięcia przemiennego i stałego do 1000 V czy wskazania dźwiękowe przy przekroczeniu napięć niebezpiecznych 50 VAC i 120 VDC.
  • Doskonałym rozwiązaniem jest też zakup miernik napięcia Fluke LVD1 latarką LED. Umożliwia szybkie rozpoznane wartości napięcia -  czerwony kolor oznacza wysokie napięcie powyżej 90 V AC lub DC, a zielony kolor sygnalizuje obecność niższego napięcia poniżej 90 V AC lub DC. Zapewnia to bezpieczeństwo podczas pracy. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, gdyż wystarczy zbliżyć go do punktu (na przykład gniazda elektrycznego), który chcemy skontrolować. Miernik automatycznie wykryje jego obecność.

Sprawdź testery napięcia w hurtowni Onninen

Wskaźnik napięcia
Próbnik napięcia
Miernik napięcia