Szkolenia
Publikacje branżowe
Przeznaczenie i rola łączników krzywkowych w instalacjach elektrycznych
W każdej instalacji elektrycznej występuje wiele niezwykle ważnych elementów, od których zależy prawidłowe działanie całego systemu. Bardzo istotną rolę mają łączniki krzywkowe, umożliwiające kontrolowanie przepływu prądu w obwodach. Pozwalają na szybkie przełączanie zasilania w systemach, gdzie niezbędna jest zmiana kierunku obrotów maszyn lub przetwornic. Sprawdźmy, w jakich obwodach elektrycznych łączniki krzywkowe zdają egzamin najlepiej? Dowiedzmy się też, jakie są różnice między dostępnymi modelami? Poznajmy też zasadę prawidłowego podłączenia takiego łącznika, aby zapewnić bezpieczeństwo i sprawność całego systemu.
Jak skutecznie odpowietrzyć pompę obiegową?
Pompy obiegowe CO są ważnymi elementami instalacji grzewczych. Umożliwia odpowiedni przepływ wody do wszystkich punktów odbioru, zwiększając przepływ wody w instalacji oraz nadając jej odpowiednie ciśnienie. Dzięki niej możliwe jest równomierne rozprowadzenie ciepła. Działanie pomp obiegowych wiąże się z gromadzeniem w jej wnętrzu pęcherzyków powietrza. Mogą one prowadzić do zapowietrzania pompy i związanych z nim zakłóceń jej działania. Jak jednak rozpoznać zapowietrzenie pompy i wyeliminować ten problem?
Bezpieczeństwo sieci i aparatury elektrycznej: Przełącznik źródła zasilania
Niezawodność zasilania w systemach elektrycznych to kwestia absolutnie podstawowa wszędzie, a już zwłaszcza w obiektach o krytycznym zasilaniu - w szpitalach czy zakładach przemysłowych. Niebagatelną rolę odgrywa tu przełącznik źródła zasilania, urządzenie umożliwiające automatyczne lub ręczne przełączenie na alternatywne źródło prądu w sytuacji, gdy główne źródło ulega awarii. Rozwiązanie to jest tu kluczowe, zapewniając ciągłość działania instalacji, jak również minimalizuje ryzyko strat wynikających z przerw w dostawie energii.
Różnice między instalacją elektryczną wtynkową a natynkową
Gdy dom znajduje się już w stanie surowym zamkniętym, nadchodzi czas na montaż instalacji elektrycznej. Przewody instalacyjne można poprowadzić na dwa sposoby: podtynkowo lub natynkowo. Jakie są różnice między instalacją elektryczną wtynkową a natynkową i które rozwiązanie wybrać? Odpowiadamy.
Jakie zastosowanie mają rozdzielnice oświetleniowe w obwodach elektrycznych?
Rozdzielnica oświetleniowa to rozdzielnica elektryczna przeznaczona do sterowania obwodami oświetleniowymi. Rozdzielnice elektryczne oświetleniowe typu SO zapewniają (na ogół zautomatyzowane) zasilanie i sterowanie oświetleniem ulicznym przez bezpośredni układ pomiarowy. Tworzone rozwiązania różnią się pod względem wyposażenia, konstrukcji i funkcji. Dowiedz się, jakie zastosowanie mają rozdzielnice oświetleniowe w obwodach elektrycznych.
Dlaczego wieje zimne powietrze przez kanał wentylacyjny
Zimne powietrze napływające przez kratkę wentylacyjną powoduje wychładzanie wnętrz, a co za tym idzie – niepotrzebne zwiększenie kosztów ogrzewania oraz obniżenie komfortu cieplnego użytkowników budynku. Gdy wieje z kratki wentylacyjnej wiele osób po prostu ją… zakleja, nie zdając sobie sprawy z tego, że zablokowanie wymiany powietrza jest niebezpieczne dla zdrowia i sprzeczne z prawem budowlanym. Kratki wentylacyjne muszą być drożne i czyste! Poza tym napływ chłodu przez kratkę to objaw źle działającej instalacji wentylacji. Wyjaśniamy, dlaczego wieje zimne powietrze przez kanał wentylacyjny oraz jak skutecznie rozwiązać ten problem.
Dobór osprzętu instalacyjnego do łazienki. Na co zwrócić uwagę?
Odpowiednio dobrany osprzęt elektroinstalacyjny to podstawa bezpieczeństwa użytkowania łazienkowej instalacji elektrycznej. Wpływa on także na walory funkcjonalne i estetyczne pomieszczenia. Należy pamiętać, że w łazienkach panują wyjątkowo trudne warunki, jak duża wilgoć i dynamicznie zmieniające się temperatury. Do tego istnieje ryzyko zachlapania wodą np. gniazdek elektrycznych. Na co zwrócić uwagę podczas doboru osprzętu instalacyjnego do łazienki? Podpowiadamy!
Poprawne łączenie i zabezpieczanie przewodów wysokiego napięcia
Sieć wysokiego napięcia (WN, w Polsce o napięciu 110 kV) służy do przesyłania energii elektrycznej na znaczne odległości pomiędzy elektrownią a sieciami rozdzielczymi. Instalacje elektryczne wysokiego napięcia wykorzystują specjalistyczne kable elektroenergetyczne o dużej powierzchni i niskiej rezystancji. Do łączenia kabli elektroenergetycznych WN służą różne technologie. W tym artykule skupiliśmy się na poprawnym łączeniu i zabezpieczaniu przewodów wysokiego napięcia.
Jak dobrać kable i przewody do garażu?
Trudno wyobrazić sobie garaż bez instalacji elektrycznej. Wiele osób spędza w garażach znaczną część wolnego czasu, także po zmroku i korzysta z różnorodnych narzędzi zasilanych energią elektryczną. Jak dobrać kable i przewody elektryczne do garażu danego typu? Jak odpowiednio poprowadzić instalację elektryczną w obiekcie? I jak prawidłowo rozplanować gniazdka i oświetlenie? Odpowiedzi na te i inne pytania z zakresu elektryki garażowej znajdziesz w niniejszym poradniku.
Jak wykryć, w którym miejscu kabel elektryczny się przepalił?
Kable i przewody prowadzone w ścianach zwykle ulegają uszkodzeniu podczas wykonywania prac remontowo-wykończeniowych wymagających wiercenia otworów. W przestarzałych instalacjach elektrycznych takie usterki mogą powstać samoczynnie ze względu na naturalne zużycie i słabą jakość wiekowych elementów. Przepalony przewód elektryczny w ścianie to spory problem – zwłaszcza w przypadku trudności z ustaleniem, w którym dokładnie miejscu doszło do przerwania kabla. Podpowiadamy jak wykryć, w którym miejscu kabel elektryczny się przepalił i co robić w takiej sytuacji.
Funkcja instalacji niskoprądowych w obwodach elektrycznych
Instalacje niskoprądowe standardowo znajdują się w domach prywatnych, budynkach przemysłowych i obiektach komercyjnych. Działają one na niskim napięciu, co oznacza, że wartość znamionowa dochodzi do 1 kV prądu zmiennego lub do 1,5 kV prądu stałego. Funkcja instalacji niskoprądowych w obwodach elektrycznych to przede wszystkim poprawne działanie przeróżnych systemów budynkowych i sieci telekomunikacyjnej. Poznaj typy instalacji niskoprądowych, dowiedz się, jak dobierać do nich kable i przewody oraz sprawdź, co o instalacji elektrycznej niskoprądowej mówią przepisy prawa i normy.
Najczęstsze błędy i dobre praktyki przy prowadzeniu przewodów zasilających
Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna to podstawa jej bezpieczeństwa dla użytkowników, zwierząt i mienia, a także energooszczędności, funkcjonalności i długotrwałej niezawodności. Do projektowania i układania instalacji elektrycznych potrzeba wiedzy i doświadczenia, dlatego zadaniem tym powinni zajmować się wyłącznie specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami. Poznaj trzy najczęstsze błędy i dobre praktyki przy prowadzeniu przewodów zasilających i wykonywaniu instalacji elektrycznej.
Bardziej się opłaca montować fotowoltaikę na dachu płaskim czy skośnym?
Montaż instalacji fotowoltaicznej staje się coraz popularniejszy ze względu na rosnącą wydajność i trwałość systemów oraz atrakcyjne i łatwo dostępne formy dofinansowania. Jedna z podstawowych decyzji czekających inwestora dotyczy miejsca montażu paneli fotowoltaicznych. Od dokonanego wyboru zależeć będzie wykorzystanie promieni słonecznych, a co za tym idzie – efektywność energetyczna instalacji PV. Panele fotowoltaiczne mogą znaleźć się zarówno na płaskim dachu, jak i na dachu skośnym. Sprawdzamy, czy bardziej się opłaca montować fotowoltaikę na dachu płaskim, czy na skośnym, czy może jednak na gruncie.
Jakie są sposoby na efektywne zwiększenie mocy grzewczej grzejnika?
Nawet najnowocześniejsze i najdroższe centralne ogrzewanie nie będzie działać ekonomicznie i wydajnie ani zapewniać optymalnego komfortu cieplnego, jeśli nie zostanie prawidłowo wyregulowane. Chcesz poznać sposoby na efektywne zwiększenie mocy grzewczej grzejnika? W przypadku kotła C.O. możesz podwyższyć temperaturę czynnika grzewczego. Natomiast przy zainstalowanej pompie ciepła, sprawdzonym pomysłem jest doprowadzenie do wymuszonej cyrkulacji powietrza. Dowiedz się, kiedy konieczne jest podwyższenie temperatury zasilania oraz jak skutecznie i bezpiecznie doprowadzić do wzrostu mocy grzewczej.
Jakie są przyczyny niskiego ciśnienia w instalacjach sanitarnych?
Słabe ciśnienie wody w instalacji wodociągowej potrafi skutecznie uprzykrzyć domownikom życie oraz spowodować trudne do naprawy lub nawet nieodwracalne uszkodzenia. Dowiedz się, jakie są przyczyny niskiego ciśnienia w instalacjach sanitarnych oraz w jaki sposób przywrócić odpowiednie ciśnienie wody w bateriach łazienkowych i kuchennych.