Mój Prąd 5.0

Dodano: poniedziałek, 17.04.2023


W ciągu najbliższych dni rusza nabór do programu Mój Prąd 5.0 - rządowych dotacji do instalacji paneli fotowoltaicznych. Maksymalna kwota dopłat ma sięgnąć nawet do 58 tys. zł. Przyjrzyjmy się zasadom tego programu.

fotowoltaika i zachod slonca

Ledwie zakończono nabór wniosków o dopłaty do instalacji fotowoltaicznej w ramach programu Mój Prąd 4.0, rząd ogłosił, że będzie on kontynuowany i już wkrótce kolejne osoby będą mogły starać się o dotacje. W roku 2023 program obejmie nowe urządzenia, nastąpi też wzrost maksymalnej kwoty dotacji.

Mój Prąd 5.0 - zasady

Dotychczasowe edycje programu oferowały dotacje do paneli fotowoltaicznych. Mój Prąd 5.0 wprowadza tę znaczącą modyfikację, że zakres rzeczowy dofinansowania rozszerzony ma zostać również o pompę ciepła i kolektor słoneczny.

Poza tym dotację będzie można, jak dotychczas, uzyskać na:

 • zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW;
 • zakup i montaż urządzeń służących do zwiększenia autokonsumpcji, czyli: buforów ciepła, zasobników do c.w.u (bojlerów), pomp ciepła do c.w.u, a także magazynów energii o pojemności mniejszej niż 2 kWh;
 • zakup i montaż systemów służących do zarządzania energią, czyli tzw. systemów HEMS/EMS, ale pod warunkiem, że będą one uzupełnieniem dla systemu złożonego z paneli fotowoltaicznych oraz magazynu ciepła lub prądu.

Jeśli chodzi o kolektory słoneczne, to dotacja objąć ma urządzenia służące do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Z kolei dotowane będą powietrzne oraz gruntowe pompy ciepła inne na cele ciepłej wody użytkowej.

Podobnie jak w ubiegłych latach, również w roku 2023 program Mój Prąd pozostanie skierowany do osób fizycznych, montujących instalację PV (fotowoltaiczną) na dachu budynku jednorodzinnego (oczywiście musi on być wolny od azbestu!), w celu zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych.

Należy przyjąć za pewnik, że dofinansowanie Mój Prąd 5.0 w 2023 roku nadal będzie także uzależnione od korzystania z net-billingu. Środki będą zatem mogły otrzymać jedynie te osoby, które zamontowały system PV po 01.04.2022 roku lub te, które zdecydują się na przejście z systemu opustów na system net-billingowy.

Posiadane źródło ciepła nie będzie miało wpływu na możliwość skorzystania z dotacji - to również jest pewna informacja. Osoby ogrzewające swoje domy m.in. węglem, drewnem, gazem, pelletem czy ciepłem systemowym jak najbardziej będą mogły otrzymać dopłaty z programu Mój Prąd 5.0.

Mój Prąd 5.0 - wysokość dofinansowania

Według rządowych zapowiedzi, maksymalna kwota dotacji z programu Mój Prąd 5.0 sięgnąć ma aż 58 tys. zł. Jest to ogromny wzrost w stosunku do poprzedniej edycji, w której można było otrzymać nie więcej niż 31 tys. zł.

Według zastępcy prezesa Zarządu NFOŚiGW Pawła Mirowskiego, wysokości dofinansowania w programie Mój Prąd 5.0 mają wynosić:

 • na instalację fotowoltaiczną (bez dodatkowych elementów) - do 6 tys. zł;
 • na instalację fotowoltaiczną sprzężoną z innymi dodatkowymi elementami - do 7 tys. zł;
 • na magazyn ciepła - do 5 tys. zł;
 • na magazyn energii - do 16 tys. zł;
 • na system HEMS/EMS - do 3 tys. zł.

Uwaga - kwota dotacji dla konkretnego przedsięwzięcia nie może przekroczyć 50 proc. jego kosztów kwalifikowanych.

Dotacje na pompy ciepła do systemu centralnego ogrzewania wynieść mają:

 • na pompę ciepła powietrze-powietrze - do 4,4 tys. zł;
 • na pompę ciepła powietrze-woda - do 12,6 tys. zł;
 • na pompę ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej - do 19,4 tys. zł;
 • na gruntową pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej - do 28 tys. zł.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Dodatkowo, dotacja do kolektorów słoneczna ma wynieść do 3,5 tys. zł.

Kto zatem będzie mógł liczyć na pozyskane maksymalnej kwoty dotacji, wynoszącej 58 tys. zł? Oczywiście będą to jedynie te osoby, które zainwestują we wszystkie dotowane rozwiązania, czyli:

 • instalację fotowoltaiczną;
 • magazyn ciepła;
 • magazyn energii;
 • system HEMS/EMS;
 • pompę ciepła i kolektor słoneczny.

Kiedy wchodzi w życie program Mój Prąd 5.0?

Według zapowiedzi minister Anny Moskwy, nabór wniosków do programu Mój Prąd 5.0 ruszyć ma w drugiej połowie kwietnia. Dokładna data nie jest znana, ale według informacji Projektu Doradztwa Energetycznego, przyjmowanie wniosków ma zostać uruchomione w Dzień Ziemi, czyli 22 kwietnia 2023 roku.

Sprawdź fotowoltaikę i magazyny energii w hurtowni Onninen