Czym są magazyny energii i jak współpracują z fotowoltaiką?

Dodano: wtorek, 28.02.2023


To jak w ostatnich latach fotowoltaika zyskała w Polsce na popularności, można określić mianem małego cudu. Jak pokazuje wiele analiz - w naszym kraju następuje najszybszy rozwój fotowoltaiki w Europie. Wraz z tą popularnością na znaczeniu zyskały urządzenia wspomagające ten system, zwłaszcza magazyny energii. Dowiedzmy się, co to takiego, jak współpracują z instalacją fotowoltaiczną, jakie zapewniają korzyści i jak można je dobrać do fotowoltaiki. No to zaczynamy!

Fotowoltaika i magazyny energii

Fotowoltaika rządzi

Świat się zmienia, a więc także i to, w jaki sposób ogrzewamy swoje domy. Jeszcze niedawno królowały paliwa stałe, przede wszystkim węgiel, obecnie odchodzi się od tych rozwiązań na rzecz odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza fotowoltaiki. Roczny raport Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) nie pozostawia wątpliwości, że Polska jest pod tym względem w ścisłej czołówce, ustępując tylko Niemcom. Jak możemy przeczytać - roczny przyrost mocy zainstalowanej w PV osiągnął aż 3,7 GW, a moc zainstalowana na koniec roku 2021 dobiła do 7,67 GW. 

Sprawdź magazyny energii w hurtowni Onninen

Nie może dziwić, dlaczego istnieje tak wielka chęć inwestowania w instalacje fotowoltaiczne, gdyż wynika to oczywiście z kwestii ekonomicznych. Uniezależnienie się od rosnących cen prądu ma tu kluczowe znaczenie, a nie zapominajmy, że obok obniżenia rachunków przyczyniamy się też do ochrony środowiska. Chociaż najbardziej opłacalne jest wykorzystywanie energii na bieżąco, to nie zawsze jest to możliwe, dlatego też coraz częściej do instalacji fotowoltaicznej dobiera się odpowiedni magazyn energii, żeby zachować ją i wykorzystać później. 

Jak działa magazyn energii z instalacją fotowoltaiczną?

Moduł bateryjny 2,56 kWh Hvs BYDMagazyny energii (inaczej określane jako akumulatory do fotowoltaiki) pozwalają na przechowywanie energii wyprodukowanej w dzień i wykorzystanie jej wtedy, gdy instalacja fotowoltaiczna nie działa, czyli po zachodzie słońca. To umożliwia lepsze wykorzystanie zielonej energii, ale też zapewnić ewentualne zasilanie awaryjne, co może się zdarzyć podczas awarii sieci energetycznej. Zasada działania tego urządzenia nie jest więc skomplikowana. Wyprodukowana energia z fotowoltaiki najpierw zostaje zużyta na bieżące potrzeby, nadwyżki zaś trafiają do magazynu energii, aż do momentu, gdy urządzenie w pełni się naładuje. Gdy już to nastąpi, dodatkowo wyprodukowana energia wysyłana jest do sieci. W trakcie codziennej eksploatacji budynku magazyn powoli się wyczerpuje i cykl zaczyna się na nowo. W przypadku gdy dojdzie do rozładowania magazynu do określonej wartości, energia zaczyna pobierana być z sieci.

Korzyści z inwestycji w magazyn energii

Moduł zarządzający BYD Jednostka Sterująca + Podstawa, BCU+BASE BYDKorzyści są nie do przecenienia, o czym zaraz się przekonamy. Wspomnieliśmy już o niektórych z nich, ale teraz rozwiniemy temat. Jedną z głównych zalet jest niezależność energetyczna, kwestia absolutnie istotna w dzisiejszych niepewnych czasach, gdy ceny zmieniają się dynamicznie. Mając własny magazyn energii, nie musimy się tym przejmować. Przechowujemy energię pozyskaną z paneli fotowoltaicznych i używamy wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Taka energia jest bardzo przyjazna dla środowiska, więc dysponując taką instalacją, przykładamy swoją ważną cegiełkę dla dobrostanu planety. Magazynowanie i pozyskiwanie energii z OZE stwarza idealne warunki do tego, by wydobycie paliw kopalnych sukcesywnie się zmniejszało. 

Sprawdź magazyny energii w hurtowni Onninen

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Magazyn energii Lg Chem RESU10H-RMożna go dopasować, kierując się tradycyjną regułą, że na przykład dla instalacji fotowoltaicznej 10 kW trzeba dobrać magazyn o wielkości 10 kWh, niemniej to dość “sztywne” rachunki, nieuwzględniające do końca rzeczywistych potrzeb gospodarstwa domowego. A to jest w tym obszarze kluczowe. Może być bowiem tak, że do naszej instalacji wystarczy mniejszy akumulator, którego koszt będzie niższy. Żeby dokładnie to określić, należy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania dotyczące zużycia energii w naszym domu. Warto zsumować łączny pobór energii przez różne urządzenia, jak lodówka, telewizor, laptop, policzyć, ile zużywamy na oświetlenie, co pozwoli nam określić maksymalną moc Wat. Dobrze też zastanowić się, ile energii potrzeba na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń, na przykład awarii sieci.

Nie ma wątpliwości, że warto zainwestować w magazyn energii, bo połączony z instalacją fotowoltaiczną zapewnia ogromne korzyści. Pamiętajmy jednak, aby dopasować go idealnie do własnych potrzeb, ażeby jak najlepiej spełniał swoje zadania.

Sprawdź magazyny energii w hurtowni Onninen

Magazyn energii 10 kW
Magazyn energii do fotowoltaiki
Magazyn energii 5 kW
Magazyn energii 100 kwh
Domowy magazyn energii
Magazyn energii elektrycznej
Panele pv