Fugi pełnią funkcję spoiny i jednocześnie są też dekoracją, o ile tylko nie ma na nich zbyt wielu zabrudzeń. Powstawaniu mało estetycznych nieczystości sprzyja położenie między płytkami. Niestety, wilgoć, temperatura i łazienkowe opary sprawiają, że fugi zaczynają szarzeć. Aby tego uniknąć, niezbędne jest systematyczne czyszczenie. Czym czyścić fugi w łazience, by znów błyszczały jak nowe?
Sprawdź skrobaki do fug w hurtowni Onninen
Fuga nazywana była niegdyś zaprawą łączącą ze sobą cegły w murze. Gdy w łazience i kuchni zaczęły pojawiać się płytki, mianem fug zaczęto określać też spoiwo między glazurą. Fugi łazienkowe najczęściej powstają z utwardzacza, żywicy epoksydowej oraz piasku kwarcowego. To trwałe, ale podatne na zanieczyszczenia tworzywo. Sprawdź, jak pożegnać brudne fugi w łazience korzystając z domowych sposobów.
Dlaczego fugi w łazience się brudzą?
W łazienkach panuje wysoka wilgoć i wiele zanieczyszczeń. Z tego powodu na fugach często zbierają się nieestetyczne zabrudzenia w postaci resztek włosów, martwego naskórka czy kurzu. Dodatkowo są to powierzchnie nierzadko pomijane w trakcie porządków. To sprzyja rozwojowi bakterii oraz innych mikroorganizmów. Nie możemy zapominać, że fugi znajdziemy nie tylko na ścianach i podłodze pomiędzy płytkami ceramicznymi. Używa się ich także w kabinie prysznicowej. Te są podatne na brud najbardziej
Łazienka to idealne miejsce do tworzenia pleśni oraz innych grzybów, które często powstają na fugach. Nie dość, że osadza się na nich brud, to jeszcze brak wentylacji utrudnia odprowadzenie wilgoci i zanieczyszczonego powietrza. Pleśń jest to dużo groźniejsza niż sam brud. Grzyby grożą uciążliwymi i poważnymi dolegliwościami, takimi jak bóle głowy, obniżenia odporności, alergie, ale także trudności z zajściem w ciąże, a nawet sprzyjają rozwojowi komórek nowotworowych.
Jak zabezpieczyć fugi przed zanieczyszczeniami?
Najpierw zacznij od zabezpieczenia fug przed zanieczyszczeniami. Służą do tego m.in. hydrofobowe impregnaty. Pokryj nimi powierzchnie fugi, rozprowadź równo preparat, a następnie pozostaw do wyschnięcia na kilka minut. Po takiej aplikacji fuga powinna być dobrze zabezpieczona przed nadmiarem wilgoci, a także osadzaniem się grubej warstwy brudu.
Jeśli nie chcesz, by ewentualne zabrudzenia były widoczne na pierwszy rzut oka, postaw na inny kolor fug, np. czerń. Czarne fugi wizualnie będą dłużej “czyste” Pamiętaj, że podobnie jak jasne fugi, te ciemne również musisz regularnie czyścić. To bardzo ważne, gdyż w innym wypadku pleśń i grzyby rozwiną się w sposób niewidoczny na pierwszy rzut oka, co grozi problemami ze zdrowiem.
Jak czyścić fugi domowymi sposobami?
Czym wyczyścić fugi w łazience? Aby pozbyć się zabrudzeń z fug, nie musisz sięgać po specjalistyczny preparaty. Wystarczy zastosować proste, domowe sposoby. Do ich wykonania wykorzystaj produkty, które dostępne są w Twoim domu. Od czego zacząć? Jak wyczyścić fugi? Najpierw znajdź szczoteczkę do zębów. Posłuży ona do usunięcia wszelkich zabrudzeń, bez uszkadzania fug.
Na niewielkie zabrudzenia wystarczy spryskanie fug sokiem z cytryny. Płyn ten ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i pozwala odzyskać kolor. Tak namoczone fugi musisz pozostawić na kilku minut, a potem zetrzeć pozostałości soku wilgotną ściereczką. Kolejny sposób zakłada czyszczenie fugi szczoteczką do zębów. Wymagane będzie też użycie proszku do pieczenia w celu stworzenia specjalnej pasty. W tym celu zmieszaj 2-3 opakowania proszku z 3 łyżkami ciepłej wody. Otrzymasz masę, którą musisz nałożyć na powierzchnię fug. Następnie odczekaj pół godziny. Teraz możesz zacząć szorowanie spoin za pomocą szczotki do zębów. Po wszystkim zmyj pozostałości pasty ciepłą wodą.
Alternatywnie możesz zdecydować się na użycie sody oczyszczonej. Podobnie jak w przypadku proszku do pieczenia, możesz przygotować na jej bazie pastę. W tym celu wystarczy połączenie sody oczyszczonej z niewielką ilością ciepłej wody. Tak przygotowany preparat nałóż na fugi, a następnie dokładnie szoruj za pomocą szczoteczki. Nie zapomnij wyczyścić też przestrzenie pod prysznicem. Soda oczyszczona powinna poradzić sobie z większością osadów. Jeśli na fugach zbiera się nadmiar kamienia, możesz usunąć go, tworząc i wykorzystując roztwór octu i wody.
Sprawdź skrobaki do fug w hurtowni Onninen
Usuwanie pleśni z fug łazienkowych
Jak już wiesz, łazienka sprzyja powstawaniu pleśni. Czym umyć fugi, aby uwolnić to pomieszczenie od grzybów? Dobrze sprawdzi się mieszanka cytryny, octu i sody oczyszczonej. Taka pasta musi być pozostawiona na całą noc, abyś miał pewność, że związek poradzi sobie z całą pleśnią. W tym przypadku nie ma miejsca na półśrodki, gdyż grzyby w mieszkaniu są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Najlepszym sposobem na usuwanie pleśni z łazienki jest utrzymanie czystości w tym pomieszczenie. Regularnie sprzątając łazienkę i czyszcząc fugi, pleśń nie będzie w stanie się wytworzyć.
Jakich narzędzi użyć do czyszczenia fug?
Czyszczenie fug sodą oczyszczoną lub octem nie pomogło i stare spoiny nadają się do wymiany? W takim przypadku potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Do zdjęcia fugi z powierzchni ściany lub podłogi przyda się skrobak do fug. Pozwoli on wygodnie usunąć starą spoinę bez uszkadzania płytek. Dobrze sprawdzi się na przykład skrobak do fug Wolfcraft WF5570000, który znajdziesz w hurtowni Onninen.
Do nałożenia nowej fugi przyda Ci się kielnia do fugowania. To precyzyjne narzędzie, które pozwoli szybko rozprowadzić fugę pomiędzy płytkami. W hurtowni instalacyjnej Onninen znajdziesz kielnie do fugowania Modeco Expert w różnych rozmiarach, np. o wielkości 10 mm.
Dobrym wyborem będzie też zestaw naprawczy do fug. To produkt Wolfcraft WF4364000. W jego ramach otrzymasz wygładzacz i nóż do fug oraz wkłady wygładzające. To bezpieczne i skuteczne narzędzia. Dzięki nim błyskawicznie przywrócisz blask spoinom w swojej łazience.