Koszt budowy domu od stanu surowego do wykończenia pod klucz

Dodano: wtorek, 27.07.2021


Nie jest żadną tajemnicą, że budowa domu to spory wydatek. Jego wysokość zależy oczywiście od wybranej technologii, projektu, zastosowanych materiałów budowlanych, zatrudnionej ekipy czy powierzchni budynku, ale w każdym przypadku należy przygotować sobie na ten cel kilkaset tysięcy złotych. W naszym tekście przyjrzymy się konkretnym kosztom poszczególnych etapów budowy domu - od stanu surowego po wykończenie pod klucz.

Koszt budowy domu od stanu surowego do wykończenia pod klucz

Z tego tekstu dowiesz się:

 • jakie koszty wziąć pod uwagę podczas budowy domu,
 • jaki jest przybliżony koszt budowy domu jednorodzinnego
 • jakie urządzenia elektryczne, wodociągowe i grzewcze warto wziąć pod uwagę.

Budowa domu - początkowe założenia kosztów

Dla określenia konkretnych kosztów budowy domu konieczne jest ustalenie charakteru obiektu. Posłużmy się więc przykładem przeciętnego budynku o wymiarach i specyfice typowej dla projektów najczęściej realizowanych w Polsce. Ceny poszczególnych etapów prac będą dotyczyły piętrowego obiektu o powierzchni 140 m2, prostej bryle, dwuspadowym dachu i standardowym wykończeniu.

Estymując koszty kolejnych etapów budowy domu, przejdziemy przez stan surowy otwarty i zamknięty, aż do wykończenia pod klucz. Wyliczenia nie będą jednak uwzględniały takich wydatków jak:

 • zakup działki budowlanej,
 • uzbrojenie działki (podciągnięcie mediów),
 • zakup projektu budynku,
 • zagospodarowanie ewentualnego ogrodu.

Koszty powyższych elementów mogą mocno różnić się między sobą, toteż ich uwzględnianie w estymacji ma niewielki sens. W obliczeniach skorzystamy ze średnich krajowych cen materiałów budowlanych oraz robocizny i posłużymy się wyłącznie wartościami netto.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Projekt domu oraz niezbędne formalności

Koszt budowy domu od stanu surowego do wykończenia pod kluczPrzygotowanie do budowy domu to przede wszystkim zakup jego projektu. Do wyboru masz projekt gotowy lub indywidualny. W tym pierwszym przypadku musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 1500 - 4000 zł oraz dodatkowymi kosztami w wysokości 1200 - 2500 zł za adaptację planu do określonych warunków terenowych. Cena projektu indywidualnego może wahać się między 5000 a 15000 zł i obejmuje kompletną dokumentację niezbędną podczas budowy. Taki plan będzie precyzyjnie dostosowany do Twoich osobistych wymagań i lokalnych warunków.

Zakupiony projekt zdecyduje o pozostałych istotnych kwestiach formalnych, takich jak między innymi zebranie map geodezyjnych, wytyczenie obrysu budynku oraz wybór i zatrudnienie kierownika budowy.

Koszt budowy domu - stan surowy zamknięty

Na etapie stanu surowego otwartego budynek ma już pełną konstrukcję i dach z pokryciem. Dopiero w stanie surowym zamkniętym zamontowane zostaną jednak okna, drzwi zewnętrzne, a także ścianki działowe w przewidzianych miejscach. Ile kosztuje budowa domu do tego momentu?

W kosztorysie naszego jednopiętrowego budynku o powierzchni 140 m2 należy uwzględnić wydatki na:

 • Fundamenty - czyli prace ziemne, wykonanie ław fundamentowych oraz ścian z bloczka betonowego, pełna izolacja, płyta chudego betonu i podbudowa: 24 tys. zł.
 • Ściany nośne - czyli materiały budowlane i wynagrodzenie murarza: 23 tys. zł.
 • Stropy: 45 tys. zł.
 • Dach - czyli prefabrykowana więźba dachowa, poszycie z membrany, pokrycie ceramiczną dachówką, a także rynny PCV, okna dachowe, docieplenie oraz oczywiście wynagrodzenie firmy dekarskiej: 56 tys. zł.
 • Stolarka zewnętrzna - czyli drzwi wejściowe, brama garażowa i okna: 29 tys. zł.
 • Ściany działowe: 9 tys. zł.
 • Kominy i system wentylacyjny: ok 8 tys. zł.
 • Balkon - czyli wykonanie płyty, dodatkowa elewacja, posadzka i balustrada - 7,5 tys. zł.
 • Schody: 2,5 tys. zł.

Podsumowując, budowa przeciętnego domu w stanie surowym zamkniętym powinna kosztować ok. 204 tys. zł.

Koszty budowy domu - wykończenie pod klucz

Koszty budowy domu - wykończenie pod kluczOd stanu surowego zamkniętego do wykończenia pod klucz dzieli Cię jeszcze wiele wydatków. Obejmą one między innymi koszty elewacji, instalacji wewnętrznych, wykończenia ścian i podłóg oraz parapetów. Przyjrzyjmy się im po kolei.

Ocieplenie i elewacja

W tym przypadku należy uwzględnić ceny materiałów, takich jak wełna mineralna czy styropian oraz koszty robocizny. Wydatki te będą znacznie wyższe niż w latach poprzednich, a to choćby z powodu wprowadzenia nowych norm izolacyjnych dla powstających budynków. Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych parteru oraz poddasza 140-metrowego domu wyniesie aktualnie ok. 40 tys. zł.

Instalacje wewnętrzne

Podstawa wykończenia domu to instalacje elektryczne, wodociągowe i grzewcze. Koszt ich montażu uzależniony będzie między innymi od liczby punktów dostępu.

Instalacja elektryczna

Nie ulega wątpliwości, że 140-metrowy dom wymaga mniej więcej 100 punktów, za których wykonanie (materiał i robocizna) elektryk zainkasuje ok. 14,5 tys. zł.

Sprawdź ofertę kabli i przewodów w Onninen

Dawniej w domach lub mieszkaniach wystarczyło zaledwie kilka gniazd i łączników światła. W związku z rozwojem technologii, a tym samym zmianą naszego stylu życia, potrzeb pojawiło się znacznie więcej w kontekście osprzętu elektrycznego. Na rynku znajduje się mnóstwo możliwości. Spośród nich na pewno warto wziąć pod uwagę:

 • Gniazdo antenowe R-TV-SAT – ciekawym rozwiązaniem okaże się ekonomiczna seria modułowa Simon 10. Elementem wyróżniającym tę serię jest nieprzewodzący prądu mostek wykonany z wysokiej jakości tworzywa zapewniającego trwałość i elastyczność oraz bezpieczeństwo podczas prac montażowych.
 • Gniazdo głośnikowe wykonane z tworzywa termoplastycznego wzbogacone o centralną plakietę osłonową.
 • Gniazdo telefoniczno-komputerowe (kategorii 5e, serii Sedna, marki Schneider), którego długie i solidne pazury z funkcją samopowrotu są utrzymywane za sprawą metalowych prowadnic w pozycji pionowej. Ułatwia to montaż, a także zwiększa bezpieczeństwo podczas mocowania mechanizmu w puszce instalacyjnej. 
 • Gniazdo abonenckie „RTV/SAT” z dwoma wyjściami SAT o nowoczesnym mechanizmie szybkozłącza, co daje pewny i bezpieczny montaż oraz demontaż przewodów.

Jak wiadomo, każdy z wymienionych powyżej elementów osprzętu elektrycznego jest częścią systemu, który poprawia komfort życia domowników. Już na tym etapie warto zwrócić uwagę na to, był on integralną częścią stylu, w jakim urządzone są wnętrza.

Instalacja wodociągowa

Zakładając, że nasz przykładowy dom posiada 2 łazienki, kuchnię oraz dodatkowe WC, co daje mniej więcej 10 punktów poboru wody, za które hydraulik może zażądać ok. 7 tys. zł (ceny materiałów budowlanych i koszt wykonania).

Za doprowadzenie wody do domu z sieci wodociągowej odpowiada przyłącze. Instalację wodociągową należy zatem dociągnąć do punktów poboru w łazienkach, kuchni, WC, pomieszczeniach gospodarczych oraz pralni i garażu. Tutaj na pewno warto zwrócić uwagę na fakt, iż w wielu miejscach będą potrzebne krany z ciepłą wodą, od czego może być uzależniony kształt instalacji wodnej.

Sprawdź ofertę sieci i przyłączy wodociągowych w Onninen

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody kospelWodę można podgrzewać na kilka sposobów. W sytuacji, gdy jest ona przygotowywana w indywidualnych podgrzewaczach, które są zamontowane przy konkretnych bateriach, od przyłącza prowadzi się przewód główny z zimną wodą. Przykładem takiego urządzenia jest elektryczny przepływowy podgrzewacz wody od marki Kospel, którego nieduże rozmiary doskonale sprawdzą się pod prysznicem.

Jeśli woda jest jednak podgrzewana w kotle lub innym podgrzewaczu (wspólnym dla wszystkich punktów poboru), wówczas rurę z zimną wodą prowadzi się do poszczególnych baterii i do źródła ciepła. Do przewodu z zimną wodą równolegle za nim biegnie przewód z podgrzaną, a czasem także trzeci – cyrkulacyjny – do położonego najdalej punktu czerpalnego. W ten sposób ciepła woda ciągle krąży w instalacji, będąc tym samym dostępna zaraz po odkręceniu kranu.

Instalacja grzewcza

Średni koszt systemu c.o. zależy od źródła ciepła oraz rodzaju jego dystrybucji. Do podnoszenia temperatury w pomieszczeniach możesz użyć tradycyjnych grzejników albo ogrzewania podłogowego. Aby dowiedzieć się więcej na temat ogrzewania podłogowego, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Łącząc zalety obu rozwiązań, wydasz na instalację c.o. ok. 17 tys. zł, do których należy doliczyć kolejne 18 - 21 tys. zł na zakup i montaż kotła. Do wyboru masz między innymi piec na paliwo stałe lub biomasę, ale też na przykład pompę ciepła.

Przy dokonywaniu instalacji, warto pomyśleć również o promowanych rozwiązaniach ekologicznych oraz przepisach, które regulują używanie poszczególnych systemów grzewczych. Doskonałym rozwiązaniem, które warto rozważyć są nowoczesne pompy ciepła, które sprawdzą się zarówno w kwestii ogrzewania, jak i klimatyzacji.

pompy ciepła galmet

Pozostając w tematyce grzewczej, warto zwrócić uwagę na hybrydowy system grzewczy PRIMA od marki Galmet, który wykorzystuje energię odnawialną do kompleksowej obsługi budynku (ogrzewania, chłodzenia i grzania wody użytkowej). Do najważniejszych zalet tego zestawu zaliczamy:

 • pracę pompy w temperaturze do - 25°C,
 • temperaturę na wyjściu z pompy ciepła do 65°C,
 • ekologiczny czynnik chłodniczy – R32,
 • 2 tryby pracy cichej,
 • sterowanie online poprzez aplikację,
 • szybki podgrzew ciepłej wody użytkowej,
 • dotacje w programie Czyste Powietrze dzięki klasie A++.

Budując dom, należy mieć na uwadze odnawialne źródła energii tj. kolektory słoneczne oraz fotowoltaikę. Ta inwestycja z pewnością zwróci się w przeciągu kilku lat. Na temat kosztów fotowoltaiki dowiesz się więcej z naszego artykułu.

Planowanie odnawialnych źródeł energii na etapie budowy domu jest również dużą oszczędnością – zarówno energetyczną, jak i pieniężną. To właśnie od układu dachu i usytuowania instalacji zależy, jaki odzysk uzyskasz prądu uzyskasz i jakie poniesiesz koszty.

Sprawdź pompy ciepła marki Galmet w ofercie hurtowni


Wykończenie podłóg, ścian i parapetów

Wykończenie domu pod klucz musi obejmować wykonanie posadzek, tynkowanie ścian, sufitów oraz montaż parapetów. Nie są to małe koszty:

 • Podłogi - posadzki na parterze budynku wymagają grubszej warstwy izolacji, toteż ich wykonanie będzie droższe niż w przypadku podłóg na piętrze. Łącznie za materiały i robociznę zapłacisz średnio 8,5 tys. zł.
 • Ściany - wykończenie ścian 140-metrowego domu tynkiem gipsowym powinno kosztować niecałe 19,5 tys. zł.
 • Parapety - uwzględniając wewnętrzne parapety PCV oraz zewnętrzne z aluminium, zapłacisz 5 tys. zł.
 • Sufity - łączy koszt podwieszanych sufitów w omawianym przez nas przykładzie wyniesie ok. 11 tys. zł.

Podsumowując, wykończenie domu pod klucz kosztuje średnio kolejne 142 tys. zł.

W co warto zainwestować podczas budowy domu?

Sumując wszystkie opisane wyżej wydatki, możemy stwierdzić, że całkowity koszt budowy domu z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni 140 m2 powinien zamknąć się w ok. 350 tys. zł. To spora kwota, a pamiętaj, że z czasem dojdą do niej koszty wyposażenia i bieżącej eksploatacji budynku. Z tego względu już na etapie budowy warto zainteresować się ekonomicznymi rozwiązaniami, które pozwolą Ci obniżyć rachunki w przyszłości.

Zaliczymy do nich przede wszystkim odnawialne źródła energii, które uczynią z Twojego domu budynek przyjazny środowisku i ekonomiczny w utrzymaniu. W asortymencie hurtowni Onninen znajdziesz między innymi wydajne pompy ciepła, a także coraz popularniejsze instalacje fotowoltaiczne. Zapoznaj się z naszym asortymentem i zacznij oszczędzać, jeszcze zanim wybudujesz swój dom!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!