Ogrzewanie podłogowe od A do Z. 5 rzeczy, które warto wiedzieć przed montażem

Dodano: środa, 14.07.2021


Ogrzewanie podłogowe coraz częściej zastępuje klasyczne kaloryfery. Stosuje się je w domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych, pomieszczeniach użytkowych i biurach. Mimo że jego instalacja jest bardziej skomplikowana, a cena wyższa, to bieżące kosztu eksploatacyjne po pewnym czasie ulegają zmniejszeniu. Zainteresowany? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Ogrzewanie podłogowe PURMO

Z tego tekstu dowiesz się:

  • jak działa ogrzewanie podłogowe,
  • czym różni się elektryczne ogrzewanie podłogowe od instalacji wodnej,
  • jakie są dostępne układy rur i systemy obiegu ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe - zasady działania i podstawowe informacje

Instalacja ogrzewania podłogowego upowszechniła się, gdy budynki mieszkalne i użytkowe zaczęły być coraz lepiej ocieplone. Stosunkowo niewielkie zużycie paliwa i komfort cieplny to plusy, które przemawiają za korzystaniem z tego typu ogrzewania. Podłoga równomiernie oddaje ciepło na całej swojej powierzchni, jest lekko ciepła w dotyku. Wszystko to sprawia, że w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym udaje się utrzymać idealną temperaturę (również zimą w pomieszczeniach z glazurą i kamieniem, czyli "zimnymi" materiałami). Posadzka z płytek ceramicznych będzie najlepiej przewodzić ciepło i nie zniszczy się pod wpływem temperatury. Ogrzewanie podłogowe może być podstawowym źródłem ciepła w całym domu, jak również "dodatkowym" w wybranych pomieszczeniach (np. w łazienkach), służącym do "docieplenia" tylko wybranych miejsc w określonym czasie (np. w zimnie lub po wyjściu spod prysznica).

W porównaniu do ogrzewania grzejnikowego, w przypadku instalacji podłogowej mamy do czynienia z ogrzewaniem niskotemperaturowym, które potrzebuje czasu - wolno się nagrzewa i wolno stygnie. Ciepło oddawane jest na zasadzie promieniowania poprzez całą powierzchnię podłogi. Mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej kosztowne i skomplikowane w procesie instalacji, to jego grzewcza sprawczość jest większa, a ono samo - tańsze w eksploatacji niż ogrzewanie grzejnikowe.

Sprawdź produkty PURMO do ogrzewania podłogowego


Elektryczne ogrzewanie podłogowe czy ogrzewanie podłogowe wodne? Różnice i charakterystyka

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Wyróżniamy dwa podstawowe typy ogrzewania podłogowego. W pierwszym - elektrycznym ogrzewaniu podłogowym - pod podłogą zamontowane są maty, folie oporowe lub przewody, które wytwarzają ciepło po podłączeniu do źródła prądu. Z kolei drugi typ - czyli instalacja wodna - charakteryzuje się tym, że pod podłogą zamontowane są rury, przez które przepływa ciepła woda. Podgrzewa ją pompa ciepła lub kocioł. Niezależnie od tego, na które podłogowe ogrzewanie się zdecydujesz, pamiętaj o zastosowaniu styropianu lub sztywnej wełny, by ciepło nie uciekało w stronę gruntu.

Instalacja elektryczna - charakterystyka

Bezpośrednio pod panelami lub płytkami można umieścić przewody zatopione w jastrychu, folie grzejne lub maty. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie kabli, to pamiętaj, że trzeba dodatkowo zastosować taśmy bądź siatkę izolującą od warstwy ocieplenia. Elektryczna "podłogówka" jest stosunkowo prosta w montażu - nie wymaga dodatkowych urządzeń jak pompa czy kocioł (są one niezbędne przy instalacji wodnej). Rozwiązanie to nie potrzebuje kilkucentymetrowej wylewki, dlatego też doskonale sprawdza się w budynkach, gdzie niemożliwe jest pogrubienie podłogi. Elektryczne ogrzewanie podłogowe wystarczy podłączyć do elektrycznej puszki instalacyjnej, a jego koszty zostaną wliczone w poczet rachunków za prąd. To droższe rozwiązanie w eksploatacji niż wersja wodna (o której piszemy niżej), jednak prostsze w montażu. Jego koszty można obniżyć, stosując coraz bardziej popularną fotowoltaikę.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Instalacja wodna - charakterystyka

Z kolei instalacja wodnego ogrzewania podłogowego jest nieco bardziej skomplikowana - wymaga niezwykle dokładnego zaplanowania rozmieszczenia rurek oraz ich liczby, a montaż wymaga precyzji. Wodne ogrzewanie podłogowe wykonuje się przy użyciu rurek PEX, PP lub PB, modeli miedzianych (rzadziej stosowanych). Takie produkty znajdziesz w ofercie PURMO, dostępnej w Onninen. Rurki układa się je na specjalnej srebrnej folii (tę kładziemy na warstwę ocieplenia), która ma nadrukowane linie, podpowiadające gdzie umieścić rurki. Muszą być oddalone od siebie nie mniej niż 10 centymetrów i nie więcej niż 30. Wszystkie rurki trzeba solidnie przypiąć, by nie zmieniły one swojego położenia podczas wylewania posadzki. Niekiedy montuje się je do płyt systemowych, które przykrywane są suchym i lekkim jastrychem.

Ogrzewanie podłogowe wodne w pojedynczym obiegu nie powinno być dłuższe niż 150 metrów. Pozwoli to uniknąć strat ciśnienia i właśnie dlatego w domach jednorodzinnych, które ogrzewane są tylko za pomocą wodnego ogrzewania podłogowego, liczba zainstalowanych obiegów może składać się z kilkunastu. By poprawić skuteczność instalacji, warto zainwestować w odpowiedni kocioł lub pompę, a także wykonać wylewkę anhydrytową (o wyższych, niż zaprawa cementowa, parametrach przewodzących ciepło).

Układ rur - dostępne rodzaje

Układ rur w ogrzewaniu podłogowym

Wyróżniamy następujące układy rur i przewodów:

  • układ pętlowy, zwany "ślimakowym" - zapewnia równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni posadzki,
  • "ślimakowy" ze strefą brzegową,
  • meandrowy - stosowany w pomieszczeniach z drewnianą podłogą lub w pokojach z przegrodami o większych stratach ciepła,
  • meandrowy ze strefą brzegową,
  • ślimakowy z odrębną strefą brzegową.

Wybór przewodów i ich mocowanie

Do systemu grzewczego w podłogach stosuje się przewody z tworzywa sztucznego z polietylenu. Podstawowy rodzaj to rura PE-X zbudowana z polietylenu usieciowanego. Rzadziej stosuje się rurę PE-RT – rurę o uszlachetnionym polietylenu, która ma nieco mniejszą wytrzymałość na wysokie temperatury. Sposoby mocowania przewodów do podłoża są podobne. Potrzeba do tego specjalnego klipsa, który wbija się na przewód za pomocą tzw. tackera. Klipsy rozmieszcza się co 50 cm, a na zakrętach przewodów używa się ich więcej. Gdy mamy do czynienia z systemami z wypustkami, to przewody układa się poprzez wciśnięcie ich pomiędzy wystające wypustki.

Systemy obiegu ogrzewania podłogowego

Wyróżniamy dwa systemy obiegu ogrzewania podłogowego w zależności od obiektu - mokry i suchy. Pierwszy z nich jest bardziej popularny - przewody centralnego ogrzewania zalane są w warstwie jastrychu cementowego albo anhydrytowego. Izolację tworzą płyty styropianowe z folią. Dolną warstwę stanowi płyta styropianowa z wypustkami na powierzchni (pomiędzy wypustkami układa się rury grzejne) a górną - folia polistyrenowa odporna na uszkodzenia. W obiektach przemysłowych lub wystawowych do izolacji wykorzystuje się też piankę poliuretanową o zamkniętych porach.

Przeczytaj o zaletach ogrzewania podłogowego!

Podłogowe ogrzewanie w systemie suchym jest rzadziej stosowane, zwłaszcza tam, gdzie nie można użyć systemu mokrego. Na przykład w starych, podlegających remontowi budynkom, lub nowych, w których wykorzystany jest lekki drewniany strop na legarach. Tego typu stropy nie pozwalają na wykonanie ciężkich, betonowych wylewek. System suchy to profilowane płyty styropianowe, na przykład z ocynkowanej blachy stalowej, co poprawia przewodzenie ciepła i utrzymanie rur grzewczych w płycie systemowej.

Podsumowanie

By skutecznie podnieść wysokość temperatury w pomieszczeniu, możemy skorzystać z tak zwanej "podłogówki". Wiesz już, jakie wersje ogrzewania podłogowego są dostępne na rynku, jak wygląda montaż i jakie są zalety tego typu rozwiązań. Tradycyjne grzejniki powoli zostają wypierane z rynku przez ogrzewane podłogi. Przekonaj się sam, jak wygodnym są rozwiązaniem!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Ogrzewanie podłogowe wodne
Podłogówka
Centralne ogrzewanie