Koszt instalacji fotowoltaicznej - od czego zależy cena?

Dodano: czwartek, 13.05.2021


Wystarczy rozejrzeć się polskich wsiach i przedmieściach, aby zauważyć, że fotowoltaika w ostatnich czasach zaczęła dynamicznie się rozwijać. Właściciele domów wolnostojących, a także deweloperzy zrozumieli, jak atrakcyjną inwestycję stanowi instalacja fotowoltaiczna. Jest ona ekologiczna i drastycznie zmniejsza zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na sieciową energię elektryczną. Krótko mówiąc - dzięki takiemu systemowi budynek może nawet stać się pod tym kątem samowystarczalny. Inwestycja zaczyna zwracać się od razu, dzięki czemu rosnące ceny energii nie dotykają gospodarstwa. Warto jednak wiedzieć, z jakim wydatkiem trzeba się najpierw liczyć, decydując się na panele fotowoltaiczne.

Koszt instalacji PV

Z artykułu dowiesz się:

  • od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej,
  • jaki jest koszt wyprodukowania 1 kWh według gwarancji mocy,
  • ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych.

Co składa się na koszt instalacji fotowoltaicznej?

O ostatecznej cenie instalacji fotowoltaicznej decydują takie parametry jak:

  • jakość zastosowanych komponentów,
  • wielkość systemu,
  • warunki montażu instalacji.

Biorąc je wszystkie pod uwagę, zazwyczaj na instalację fotowoltaiczną trzeba wydać ok. 4 - 6 tys. zł za każdy 1 kWp. Sprawia to, że przeciętna inwestycja w system fotowoltaiczny zwróci się w ciągu 6 - 9 lat.

Przejdźmy jednak do konkretów, czyli do poszczególnych elementów składowych instalacji fotowoltaicznych. W jakim stopniu każdy z nich wpływa na finalną cenę? Ile tak naprawdę kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Na co zwrócić uwagę, wybierając panele fotowoltaiczne?

Chcesz dowiedzieć się więcej o zmianach w ustawie OZE? Przeczytaj artykuł naszego Regionalnego Doradcy Technicznego: Instalacje fotowoltaiczne. Czas na kolejny krok!

Elektryka

Około 10% ceny instalacji stanowi koszt połączenia falownika z panelami oraz sporządzenia odpowiedniej dokumentacji i schematu.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Kolejne 10% kosztów przypada na pracę wykwalifikowanych robotników z uprawnieniami wysokościowymi. Cena montażu może różnić się w zależności od warunków panujących w miejscu instalacji.

Symbol oszczędności z panelami solarnymi na słupie

Konstrukcja instalacji fotowoltaicznej

Pierwszą składową, której warto przyjrzeć się bliżej, jest cena konstrukcji nośnej instalacji fotowoltaicznej. Jej koszt (ok. 15% całkowitej kwoty) zależy przede wszystkim od tego, czy system montowany jest na dachu płaskim, skośnym, czy na gruncie:

Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim - ze względu na kąty padania promieni słonecznych w naszym regionie nie powinno się kłaść paneli zupełnie płasko. Jeśli masz taki dach, musisz zainwestować w specjalną konstrukcję pod instalację fotowoltaiczną. Sytuacja nie różni się więc tak bardzo od montażu na dachu skośnym.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu skośnym - w tym przypadku wpływ na cenę będzie miał rodzaj krycia. Najłatwiej zamontować panele słoneczne na blasze, najtrudniej - na dachówce, która wymaga zastosowania profili aluminiowych. Zauważysz więc różnice w cenach, choć nie będą one znaczące.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie - zdecydowanie najdroższe rozwiązanie, przeznaczone dla właścicieli dachów, które są mocno zacienione bądź nie nadają się do montażu paneli słonecznych.

Inwerter

Inwerter (inaczej falownik) to urządzenie, które zamienia produkowany przez panele prąd stały na prąd zmienny. Cechuje się dość złożonym charakterem, przez co może zużywać się nawet szybciej niż same moduły. Z tego względu nie warto na nim oszczędzać. O ile instalacja fotowoltaiczna może działać z jednym uszkodzonym panelem, o tyle jakakolwiek awaria inwertera oznacza koniec pracy całego systemu.

Zarejestruj się w Onninen

Koszty falownika (ok. 20% ceny całej instalacji) uzależnione są od jego rodzaju, długości okresu gwarancyjnego, a także marki. Tańsze modele trzeba będzie wymienić po 12 - 15 latach pracy. Droższe także zaczną się psuć po tym czasie, ale w ich przypadku wystarczy prawdopodobnie tylko wymienić kilka podzespołów, co zapewni im kolejne 5 - 1o lat bezawaryjnego działania.

Panele fotowoltaiczne

Moduły fotowoltaiczne to zdecydowanie najdroższy element instalacji. Ich koszt stanowi nawet 45% ostatecznej ceny. To na nich opiera się działanie całego systemu. Bywają one oceniane pod kątem tego, ile trzeba zapłacić za 1 Wp mocy, choć nie jest to do końca miarodajne porównanie. Duże znaczenie ma bowiem także rozmiar paneli.

O cenach modułów decyduje ich sprawność, okres obowiązywania gwarancji, a także marka odpowiadająca za ich produkcję. Generalnie im niższe koszty 1 Wp mocy instalacji, mniejsze rozmiary i dłuższa gwarancja, tym lepsze panele fotowoltaiczne. Ważne, aby wśród tych kryteriów znaleźć złoty środek, który zagwarantuje jak najwyższą opłacalność inwestycji.

Jaki jest koszt wyprodukowania 1 kWh według gwarancji mocy?

Jednym z najbardziej wiarygodnych sposobów weryfikacji opłacalności w przypadku instalacji fotowoltaicznej jest obliczenie ceny za gwarantowane kilowatogodziny. Chodzi o to, że w wyniku eksploatacji panele fotowoltaiczne stopniowo tracą moc. Jej maksymalna utrata opisana jest w gwarancji uzysku. Można więc łatwo określić, które moduły zapewniają największy gwarantowany uzysk na przestrzeni lat.

Na tej podstawie warto wyliczyć, ile kosztuje wyprodukowanie 1 kWh energii elektrycznej przez poszczególne modele paneli. Wartość ta będzie wahała się od 7 do 20 groszy. Pamiętaj jednak, że kalkulacje tego typu obejmują wyłącznie charakterystykę samych modułów. Nie uwzględniają wpływu jakichkolwiek warunków indywidualnych ani kosztów pozostałych elementów (inwertera itp).

Panele fotowoltaiczne w ofercie hurtowni

Przykłady paneli fotowoltaicznych w ofercie Onninen

Koszt instalacji PV

Szukając optymalnych paneli fotowoltaicznych do instalacji, warto zapoznać się z produktami dostępnymi w asortymencie naszej hurtowni. Oto 3 przykłady modułów, które znajdziesz w ofercie Onninen:

MW Green Power MWG-45

To panel fotowoltaiczny wykonany z krzemu polikrystalicznego. Znajduje zastosowanie zarówno jako źródło energii elektrycznej w systemach autonomicznych, jak i w charakterze elementu większych instalacji. Jego parametry oraz kompaktowe wymiary sprawiają, że świetnie nadaje się on do zabudowy w systemach fotowoltaicznych średniej mocy o napięciu 24 V DC.

LONGi Solar LR4-60HPH-370M

To moduł fotowoltaiczny wykonany w technologiach ogniw połówkowych oraz Low LID Mono Perc. Przekładają się one na wysoką sprawność i długą żywotność produktu. Panel posiada solidną czarną ramę. Cechuje się dodatnią tolerancją (0 do +5 W) oraz wolniejszą degradacją mocy. Gwarantuje także wyższą wydajność energetyczną przy niższej temperaturze roboczej oraz zredukowaną utratę rezystancji przy niższej wartości prądu roboczego.

JA Solar JAM60S21-365

To monokrystaliczny panel, który charakteryzuje się wysoką sprawnością i żywotnością, a wykonany został w technologii ogniw połówkowych. Gwarantuje ona niższą rezystancję wewnętrzną oraz zdecydowanie mniejsze straty w porównaniu z modułami opartymi na klasycznej konstrukcji. Co więcej, rozwiązanie to przekłada się na generowanie większej mocy wyjściowej i lepsze działanie podczas codziennej pracy. Odpowiada za to niższy współczynnik temperaturowy mocy i zmniejszony wpływ zacienienia na wytwarzanie prądu.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Podsumowanie

Jak widać, koszt inwestycji w fotowoltaikę obejmuje wiele różnych elementów. Lwią część całkowitego wydatku stanowią panele solarne. Nie bez znaczenia są również ceny inwertera, konstrukcji nośnej, usług monterskich i elektryki. Możesz mieć jednak pewność, że każde pieniądze wydane w celu pozyskania zielonej energii są tego warte. Instalacja fotowoltaiczna to gwarancja wysokiej wydajności i szybkiego zwrotu z inwestycji w celu pozyskiwania odnawialnych źródeł energii!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Panele fotowoltaiczne 500 W
Panele pv
Wyłącznik przeciwpożarowy fotowoltaika