Montaż kurtyn powietrznych VTS WING w tandemie

dodano: 3 stycznia 2019

Montaż kurtyn powietrznych VTS WING w tandemieFirma VTS produkuje dla swoich klientów, kurtyny dopasowane do różnych potrzeb, dopasowując je do miejsc różnego typu. W ofercie VTS znajdują się kurtyny powietrzne wyposażone w:

 • dwurzędowy wymiennik wodny – WING W,
 • grzałki elektryczne – WING E,
 • bez elementów grzewczych – WING C.

Zobacz kurtyny Wing w sklepie

Dostępne rozmiary kurtyn:

Kurtyna powietrzna VTS Wing
 • 1 [m] – WING 100;
 • 1,5 [m] – WING 150;
 • 2 [m] – WING 200.

Tak dobrane długości kurtyn pozwalają na pokrycie zapotrzebowania na kurtyny powietrzne w 80% otworów drzwiowych na rynkach obsługiwanych przez VTS.

Montaż kurtyn w tandemie pozwala zadbać o komfort użytkowników otworów drzwiowych o niestandardowych, często dużych rozmiarów. Kurtyny WING są przystosowane do takiego montażu.

Gdzie najczęściej montuje się kurtyny w tandemie?

Tandem – czyli układ złożony z co najmniej 2 maszyn pracujących jednocześnie. W odniesieniu do kurtyn spotykany w miejscach, w których kurtyna standardowej długości (1m; 1,5m; 2m) okazuje się niemożliwa do zastosowania, gdyż jest za krótka, rzadziej za długa.

Kurtyny powietrzne Wing mają możliwość montażu grupowego zarówno w poziomie jak i w pionie, przy czym pionowy montaż dotyczy kutyn WING W i WING C. Na rys.1 przedstawiono najczęściej spotykane grupowe łączenie kurtyny.

Najczęściej spotykane grupowe instalacje kurtyn

Rys. 1 Najczęściej spotykane grupowe instalacje kurtyn WING

Poza przedstawionymi propozycjami istnieje możliwość połączenia również pozostałych długości kurtyn powietrznych tj. 1m + 1m; 1m + 1,5m; 1,5m + 2m; 2m + 2m, a także trzech czy większej ilości kurtyn w zależności od długości boku na którym instalujemy kurtyny powietrzne. Takie łączenie jest wygodne i sprawdza się również dlatego, że sterowanie układu odbywa się z jednego punktu za pośrednictwem jednego sterownika. Sterownik WING EC daje możliwość sterowania układem nawet 8 kurtyn jednocześnie, co przekłada się na wysoką wydajność systemu jakim jest „bariera powietrzna”.

Zobacz kurtyny Wing w sklepie

Podłączenie elektryczne

Na rys. 2 przedstawiono podłączenie elektryczne grupy kurtyn powietrznych podłączonych do jednego sterownika.

Schemat podłączenia

Rys. 2 Schemat podłączenia: 1-zasilanie 230V-50Hz*, 2-wyłącznik główny, bezpieczniki*,
3 – Kurtyna WING W EC, 4-Sterownik WING EC, 5-Kontaktron. 
*poza dostawą VTS

Jak przedstawiono na schemacie, kurtyna WING wymaga zasilania jednofazowego, bądź trójfazowego w przypadku kurtyn z grzałkami elektrycznymi, które prowadzimy oddzielnie do każdej kurtyny. Poza kurtyną, zasilania wymaga również sterownik WING EC, który możemy podłączyć na 2 sposoby:

 1. Wykorzystując wejścia L1,N specjalnie przygotowane do zasilenia sterownika bezpośrednio z kurtyny (Rys. 3):
  Zaciski pozwalające na bezpośrednie zasilenie sterownika
  Rys. 3 Zaciski L1,N pozwalające na bezpośrednie zasilenie sterownika WING EC
 2. Z innego, oddzielnego źródła zasilania.

Poza zasilaniem łączymy kurtynę ze sterownikiem WING EC za pomocą 2 przewodów o małym przekroju 0,5-0,75mm2, którymi będzie podawany sygnał 0-10 V prądu stałego. Wykorzystujemy do tego wejścia Ai, G (9,10) (Rys.3). Dzięki niemu kurtyna będzie pracowała na biegu, który określany jest za pomocą zmiany wartości sygnału prądu stałego, za pośrednictwem sterownika.

Sygnał 0-10V DC prowadzony jest z jednego miejsca do dwóch (rys.2) lub nawet ośmiu kurtyn powietrznych, co stanowi o wygodzie prowadzenia takiego podłączenia. Unikamy dzięki temu łączenia indywidulanego sterownika do każdej z kurtyn przez co zmniejszamy koszty całej inwestycji. W przedstawionym przykładzie ze sterownikiem łączymy również czujnik drzwiowy (kontaktron), który jest wyposażeniem opcjonalnym.

Zobacz kurtyny Wing w sklepie

Montaż w praktyce

Montaż kurtyn w tandemie/grupie jest bardzo prosty. Wykorzystujemy do tego znane już sposoby instalacji, czyli montaż przy pomocy dedykowanych uchwytów dostępnych w ofercie VTS lub szpilek montażowych, łatwo dostępnych w sklepach budowlanych.

Przy takim montażu należy pamiętać o:

 1. Zdjęciu bocznych pokryw kurtyny od strony, po której będą one połączone za sobą.
 2. Zestawieniu kurtyn obok siebie tak, aby odległość między urządzeniami wynosiła min. 2 cm. (rys. 4).

Montaż dwóch kurtyn obok siebie

Rys. 4 Montaż dwóch kurtyn obok siebie

Przykłady montażu

Montaż poziomy

Rys. 5 i 6 Montaż poziomy oraz na zdjęciu poniżej pionowy

Zobacz kurtyny Wing w sklepie

Czego mi potrzeba?

Montaż pionowyPowiedzmy, że posiadam średniej wielkości warsztat samochodowy o rozmiarach 50 na 20 metrów i suficie na wysokości 8 m. Użyłem programu doboru dostępnego na stronie VTS i wiem już, że potrzebuję 8 urządzeń Volcano VR2 z energooszczędnym silnikiem EC. VTS nie oferuje już urządzeń z silnikami AC, ale po porównaniu cen konkurencji, wiem że za takie urządzenie zapłaciłbym ok 5% mniej.

Jakie dodatkowe koszty będę musiał ponieść?

Moje nagrzewnice wymagają sterowania. Jestem szczęściarzem, bo do jednego sterownika mogę podłączyć nawet osiem jednostek VOLCANO. Urządzenia z napędami AC wymagają osobnego sterownika. Pojawią się tu pierwsze korzyści. Kolejny element to okablowanie. Jedyne czego potrzeba by uruchomić nagrzewnicę to dostarczenie zasilania oraz podłączenie cienkiego kabla do sterownika. Wszystko razem sprawia, że już na etapie inwestycji różnica w kwocie, inwestycji pomniejszy się. Wciąż jednak mam do odrobienia ponad 4%, ale nadchodzi najlepsza część…

Koszty eksploatacjiKoszty eksploatacji

Sprawdźmy zatem koszty, które będę ponosił  w kolejnych latach. Mój warsztat jest czynny 5 dni w tygodniu, przez osiem godzin dziennie. Wybrałem duże urządzania z dwurzędowym wymiennikiem ciepła, dzięki czemu mogę przyjąć, że będą pracowały na średnim biegu. Moja inwestycja względem tańszej alternatywy zacznie się zwracaj już po niecałym roku użytkowania nagrzewnicy VOLCANO EC! To prawdziwa rewolucja. Pomijając nawet względy ekologiczne, które także są ważne, będę oszczędzał nawet 1000 złotych rocznie dzięki mniejszemu zużyciu energii elektrycznej.

Podsumowanie

Skupiłem się jedynie na ekonomicznej stronie inwestycji, ponieważ każdy prowadzący właśny biznes musi myśleć szeroko, potrząc na wydatki długoterminowo. Jest jeszcze coś co sprawia, że VOLCANO wyróżnia się tłumu nagrzewnic – przykuwa oko unikatową stylistyką, i trzeba przyznać, że bardzo dobrze pasuje do mojego wyobrażonego warsztatu.

Zobacz kurtyny Wing w sklepie

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies