Szukasz alternatywy dla wanny lub brodzika?
Odpływy liniowe ACO ShowerDrain

dodano: 28 stycznia 2019

Nowoczesna łazienka to nie tylko funkcjonalność i ergonomia. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają łączyć powyższe funkcje z wysoką estetyką. Tematem artykułu jest nowoczesna alternatywa dla wanien i brodzików – odpływy liniowe dla systemów bezbrodzikowych.

Odpływy liniowe ACO ShowerDrainChociaż na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań z pozoru podobnych dla użytkownika, należy zwrócić uwagę na różnice techniczne, takie jak materiał czy konstrukcja. Dlaczego materiał jest tak ważny? Ponieważ właściwości materiału wpływają na trwałość produktu i komfort użytkowania. Powszechnie uznanym materiałem jest stal nierdzewna. Wielu producentów stosuje jedynie stalowy ruszt i stalową rynnę, łącząc ją z odpływem z tworzywa sztucznego. Takie połączenie zwiększa ryzyko nieszczelności, które mogą pojawić się w późniejszym okresie użytkowania. Zatem jeśli chcemy zastosować kanał prysznicowy z odpływem tworzywowym, szukajmy rozwiązań, w których element odpływowy ma fabryczną uszczelkę wysokiej jakości i dodatkowo jest skręcany (a nie tylko wciskany, np. ACO ShowerDrain M).

Zobacz odpływy ACO ShowerDrain w Onninen

Jeszcze lepiej zastosować monolityczne rozwiązanie ze stali nierdzewnej, gdzie koryto i odpływ są wykonane ze stali nierdzewnej i wzajemnie zespawane. Tu nie ma możliwości powstania nieszczelności. Przykładem takich rozwiązań jest ACO ShowerDrain z linii C oraz E+.

ACO ShowerDrain C

ACO ShowerDrain C to kanał prysznicowy wykonany ze stali nierdzewnej szczotkowanej z charakterystycznym odpływem o cylindrycznym kształcie, co zapewnia wysoką wydajność hydrauliczną – 0,95 l/s (zgodnie z PN-EM 1253). Dodatkowym atutem jest kształt odpływu – brak kątów prostych (łagodny łuk) zapobiega gromadzeniu się zabrudzeń i ułatwia czyszczenie.

ACO ShowerDrain C występuje w 2 wariantach wysokości:

  • Całkowita wysokość kanału – 65 mm (wysokość do górnej krawędzi wylewki – 53 mm).
  • Całkowita wysokość kanału – 92 mm (wysokość do górnej krawędzi wylewki – 80 mm).

Dostępne długości to 585-1185 mm (licząc od skrajnych krawędzi ramy kanału). Należy pamiętać, że wokół kanału występuje kołnierz o szerokości 30 mm z każdej ze stron. Istnieje również możliwość przygotowania rozwiązania o dowolnej długości na zamówienie. Odpływ ma średnicę 50 mm.

Można skorzystać z wariantu kołnierza przyściennego pionowego, który pozwala na montaż koryta bezpośrednio przy ścianie. Kołnierz łączy się z izolacją wodochronną, zapewniając szczelność. ACO ShowerDrain C może być zwieńczony jednym z czterech dostępnych rusztów: do wypełnienia płytką, pełną pokrywą lub wzorem. Wykończenie rusztów z wzorami ma odpowiednio obrobione krawędzie, dzięki czemu są one zupełnie gładkie i bezpieczne dla paluszków dzieci.

Odpływ liniowy ACO ShowerDrain C z rusztem Wave Odpływ liniowy ACO ShowerDrain M z rusztem Signature
ACO ShowerDrain C z rusztem Wave ACO ShowerDrain M z rusztem Signature

Zobacz odpływy ACO ShowerDrain w Onninen

ACO ShowerDrain E+

Dla osób o wyższych oczekiwaniach proponujemy ACO ShowerDrain E+. Kanał również jest wykonany ze stali nierdzewnej, jednak elektropolerowanej. Oznacza to, że stal nie tylko jest bardziej błyszcząca i estetyczna, ale przede wszystkim gładsza, co ogranicza osadzanie się zanieczyszczeń i ułatwia czyszczenie. Zespawany z korpusem odpływ stanowi monolityczne połączenie, a jego ułożenie wzdłuż osi koryta znacznie ułatwia instalację w posadzce. W komplecie z kanałem znajduje się regulacja wysokości, maty wygłuszające oraz fabrycznie przytwierdzona do kołnierza membrana izolacyjna, która łączy się z folią w płynie.

Dodatkowo kanał ma fabryczne szczeliny przesiąkowe, które w przypadku powstania nieszczelności w fugach i przedostania się wody pod płytkę pozwalają odprowadzić ją do kanału. Wydajność hydrauliczna wynosi 0,6 l/s (zgodnie z PN-EM 1253).

Odpływ liniowy ACO ShowerDrain E+ACO ShowerDrain E+ występuje w 2 wariantach wysokości.

  • Całkowita wysokość kanału – 79‑153 mm (wysokość do górnej krawędzi wylewki – 66-140 mm).
  • Całkowita wysokość kanału – 105‑153 mm (wysokość do górnej krawędzi wylewki – 92-140 mm).

Dostępne długości to 700-1200 mm (licząc od skrajnych krawędzi ramy kanału). Tu, podobnie jak w poprzednim modelu, występuje kołnierz poziomy o szerokości 30 mm, kołnierz pionowy oraz istnieje możliwość wykonania dowolnej długości odwodnienia na specjalne zamówienie. Odpływ kanału wysokiego ma średnicę 50 mm, zaś niskiego – 40 mm. W komplecie znajduje się element przejściowy DN 40/50.

ACO ShowerDrain E+ to synonim ekskluzywnej łazienki. ACO pozwala dobrać wzór rusztu, trafiając w gust najbardziej wymagającego użytkownika. W ofercie znajdują się klasyczne ruszty ze wzorem (z wykończonymi, gładkimi, bezpiecznymi krawędziami), ruszty dwustronne czy ruszty szklane.

Dostęp i czyszczenie

Nie wszyscy producenci dbają o zapewnienie dostępu do rur. Istotne jest, aby na każdym etapie użytkowania produkt zapewniał swobodny dostęp do rury kanalizacyjnej w celu czyszczenia czy udrożnienia powstałych zatorów.

Podsumowując, podczas doboru odwodnienia prysznicowego należy pamiętać o tym, że kolejny remont łazienki będzie za kilka lat. Tym bardziej należy zwrócić uwagę na elementy, których wymiana wiąże się z dużym kosztem. Dlatego też nie tylko liczy się wygląd, wymiary i cena. Ważniejsza w tym momencie jest jakość, trwałość i bezawaryjność produktu, łatwość montażu i czyszczenia oraz bezpieczeństwo. A jeśli te parametry można połączyć z estetyką i nowoczesnym designem, to mamy produkt idealny.

Czy Państwo mają już swojego faworyta?

Zobacz odpływy ACO ShowerDrain w Onninen

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies