Pompa ciepła w obiektach sakralnych - o ogrzewaniu w kościele i nie tylko

dodano: 24 września 2019

Ogrzewanie w kościele to wciąż największa bolączka zarówno dla parafii, jak i dla wiernych. Komfort cieplny podczas mszy jest bardzo ważny dla jej uczestników. Do tego dochodzi również fakt, iż ogrzewanie chroni budynek przed zawilgoceniem i zagrzybieniem murów. Mając na uwadze wszystkie te aspekty, coraz więcej fachowców proponuje zastosowanie w obiekcie sakralnym nowoczesnej, gruntowej pompy ciepła. Chcesz dowiedzieć się więcej? W takim razie zostań ze mną i przekonaj się, jak wiele zalet wiąże się z taką decyzją.

Pompa ciepła w budynkach sakralnych De DietrichWiele z obiektów sakralnych w Polsce nie posiada ogrzewania, co często negatywnie wpływa na stan budowli - zimno powoduje zawilgocenia oraz zagrzybianie starych murów. Aby temu zaradzić, w kościołach i na plebaniach coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju systemy grzewcze. Wybór tego najbardziej optymalnego nie jest łatwy, ponieważ budynki sakralne są obiektami wysokimi, o dużych kubaturach, najczęściej nieocieplonymi i zazwyczaj zabytkowymi. Coraz chętniej do tego zadania wykorzystywane są pompy ciepła, należące do najtańszych i najwygodniejszych w użyciu źródeł ciepła.

Ogrzewanie w kościele, kilka słów o nowoczesnej technologii

Wybór odpowiedniej pompy ciepła do kościoła nie należy do skomplikowanych decyzji. Problem może się jednak pojawić podczas doboru instalacji wewnętrznej do rozprowadzenia ciepła w obiekcie. W tym przypadku należy pamiętać, że każdy budynek powinien być utrzymany w stałej temperaturze. Ponadto, w kościele nie brakuje dzieł sztuki oraz zabytkowego wyposażenia, przez co wahania poziomu wilgotności należy ograniczyć do minimum.

Zobacz pompy ciepła De Dietrich w Onninen

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla pomp ciepła jest zastosowanie niskotemperaturowego systemu grzewczego, jakie stanowi m.in. ogrzewanie podłogowe. Wszystko to z uwagi na fakt, że im mniejsza różnica zachodzi pomiędzy temperaturą uzyskaną z dolnego źródła ciepła a temperaturą wymaganą na zasilanie systemu grzewczego, tym więcej można zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Ogrzewanie podłogowe – jego znaczenie, rola i… ewentualne alternatywy

Ogrzewanie podłogowe można zamontować m.in. pod ławkami, co zapewni wiernym komfort cieplny podczas nabożeństw (szczególnie w okresie zimowym). W tym przypadku koniecznością jest zdjęcie posadzki, choć najczęściej wiąże się to również z możliwością jej odrestaurowania. Rozwiązanie to jest znakomite dla budynków, które borykają się z problemami związanymi z wilgotnością, szybko postępującym procesem starzenia, a także dla obiektów zabytkowych. Jeżeli nie ma możliwości odkrycia istniejącej już posadzki, można zastosować inny system grzewczy, jak m.in. grzejniki kanałowe lub nagrzewnice powietrza. Z uwagi na wyższe wymagane temperatury pracy, rozwiązania te będą mniej korzystne w stosunku do ogrzewania podłogowego. Omawiając ten temat, warto jeszcze wspomnieć o instalacji centralnego ogrzewania wodnego z typowymi grzejnikami. Sposób ten jest jednak rzadziej stosowany, ponieważ charakteryzuje się on niskim komfortem grzewczym, a także gorszą estetyką. System ten sprawdzi się zatem jedynie w małych, niskich kaplicach przyklasztornych.

Ze względu na dużą kubaturę kościołów oraz spore zapotrzebowanie na moc grzewczą w obiektach sakralnych najczęściej stosuje się pompy gruntowe. W tym przypadku najczęściej to kolektor pionowy (kilka sond umieszczonych w odległości kilku metrów od siebie i zlokalizowanych na głębokości nawet 100 m) jest dolnym źródłem ciepła. Rozwiązanie to nie wpływa na najbliższe otoczenie, przez co nie istnieją żadne przeciwwskazania, by pod sondami znalazł się np. trawnik. Jedynym dowodem obecności tego rozwiązania jest pokrywa studzienki rozdzielczej, znajdująca się w gruncie.

Gruntowa pompa ciepła De Dietrich GSHPGruntowa pompa ciepła GSHP, czyli urządzenie z dużymi możliwościami

Zasilanie centralnego ogrzewania oraz podgrzanie ciepłej wody - oto podstawowe możliwości gruntowej pompy ciepła GSHP marki De Dietrich. W trybie grzania urządzenie to pracuje przy granicznych temperaturach roboczych w zakresie 7°C - 80°C (woda), 15°C - 35°C (kolektor-źródło). Pompy te cechują się podwyższoną wydajnością. W technologii woda/woda współczynnik COP wynosi do 5,6. W kontekście technologii glikol/woda wynosi on do 4,5.

Urządzenia mają też możliwość wsparcia solarnego, co w przypadku kościelnych dachów, może okazać się dodatkowym atutem. Pompami można sterować za pomocą specjalnej konsoli, która jest wyposażona w regulację DIEMATIC iSystem. Regulacja ta pozwala na ustawienie różnych parametrów urządzenia. Dzięki tej funkcji tryb pracy urządzeń może zostać dostosowany do harmonogramu nabożeństw. W większych instalacjach istnieje możliwość połączenia w kaskadzie od 2 do 10 pomp ciepła GSHP, co sprawdzi się przy dużych obiektach.

Pompy ciepła wciąż stanowią dla Ciebie tajemnicę? Jeśli tak, to zapoznaj się z treścią pozostałych artykułów na naszej stronie! TUTAJ znajdziesz ciekawe informacje o gruntowych i powietrznych pompach, a TUTAJ dostępnych jest kilka wskazówek na temat pierwszego uruchomienia! Serdecznie zapraszam!

Na tym jednak nie koniec! Serdecznie zapraszam do udziału w jednej z naszych akcji promocyjnych, w której możesz otrzymać aż 1000 zł na zakupy! Chcesz dowiedzieć się więcej! Szczegóły znajdują się TUTAJ!

Zobacz pompy ciepła De Dietrich w Onninen

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies