Pompy ciepła - przegląd produktów

dodano: 29 lipca 2020

W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie przyjaznymi dla środowiska i wysoce wydajnymi pompami ciepła. Producenci nieustannie rozwijają własne technologie i oferują coraz wydajniejsze i bardziej ekologiczne produkty. Potwierdzeniem tego jest stale aktualizowane portfolio produktów grzewczych marek NIBE, LG i Atlantic. Obejmuje ono szeroką gamę wysoce energooszczędnych systemów energii odnawialnej. Zostań z nami, aby dowiedzieć się więcej!

Pompy ciepła - przegląd produktów

W tym artykule przeczytasz o:

najnowszej ofercie pomp ciepła, pozwalających na energooszczędne ogrzewanie domu, lokalu czy obiektu komercyjnego. Prezentujemy przegląd pomp ciepła marki NIBE, LG oraz Atlantic.

Czego szukasz?

Pompy ciepła NIBE

Pompy ciepła NIBE są jednym z elementów energooszczędnego i komfortowego systemu, który zapewnia:

  • ogrzewanie w okresie zimowym,
  • chłodzenie w okresie letnim,
  • produkcję ciepłej wody użytkowej przez cały rok,
  • kontrolowaną wentylację z odzyskiem energii przez cały rok.

W szerokiej ofercie marki NIBE znajdują się pompy ciepła typu solanka/woda, powietrze/woda, powietrze/powietrze oraz pompy zasilane powietrzem wentylacyjnym, a także systemy wentylacji z rekuperacją oraz systemy fotowoltaiczne NIBE PV. Gruntowe pompy ciepła NIBE wyróżnia wysoka efektywność pracy, funkcjonalność, a także prostota instalacji oraz obsługi. Nie ulega wątpliwości, że bezawaryjność tych urządzeń przyniosła marce NIBE pozycję lidera w branży. W 2020 roku ofertę marki NIBE wzbogaciły urządzenia najnowszej generacji, idealnie wpisujące się w obecny trend digitalizacji. Nowa seria NIBE S to nie tylko bezpieczne, oszczędne i komfortowe urządzenia. To przede wszystkim inteligentne i zaawansowane technologie pozwalające na pełną integrację pompy ciepła z domem i jego mieszkańcami. 

Urządzenia NIBE S

Urządzenia NIBE S

Nowe oprogramowanie zastosowane w urządzeniach serii NIBE S to ponad 10 milionów wierszy kodu, dzięki którym pompy ciepła NIBE oferują jeszcze bardziej wydajne i zaawansowane technologicznie funkcje. Pompy ciepła NIBE S wyposażone zostały także w niezwykle intuicyjny i przyjazny dla użytkownika sterownik z kolorowym wyświetlaczem , który umożliwia sterowanie pompą ciepła bezpośrednio na ekranie dotykowym. Nowy sterownik umożliwia m.in. zdalną diagnostykę pompy ciepła, bezprzewodowe podłączanie akcesoriów z możliwością komunikacji w chmurze obliczeniowej, bezprzewodowy odczyt wilgotności czy stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniu. Dzięki pełnej synchronizacji systemu wszystkie procesy zarządzania i komunikacji przebiegają płynnie. Ulepszona konstrukcja pomp ciepła serii S ułatwia dostęp i usprawnia instalację, a wbudowany licznik energii cieplnej umożliwia bieżącą kontrolę wydajności urządzenia. 

Poziom ciśnienia akustycznego pompy ciepła NIBE S1255-6 PC, waha się w granicach 21-28 dB(A) (wg EN 11203, przy B0/W35 w odl. 1m), co oznacza że pompa ciepła pracuje ciszej niż lodówka, a zastosowana technologia sprawiła, że urządzenie osiąga najwyższą klasę energetyczną A+++ i bardzo wysoki średnioroczny współczynnik sprawności SCOP=5,5!

NIBE F2120

Flagowym przykładem powietrznej pompy ciepła klasy PREMIUM jest NIBE F2120, osiągająca najwyższą sprawność sięgającą poziomu pomp gruntowych. COP pompy ciepła NIBE F2120-12 wynosi aż 5,12 w punkcie pracy A7/W35 (wg. EN14511), a niski poziom hałasu (39 dB w odległości 2 m) stawia pompy ciepła NIBE na najwyższej półce, pośród najlepszych pomp ciepła dostępnych na świecie.

Dzięki zastosowaniu wysokowydajnej sprężarki typu scroll, pracującej w oparciu o technologię EVI, pompy ciepła NIBE F2120 zapewniają wysoką temperaturę zasiania – 63⁰C, nawet przy temperaturze -25⁰C. Sprawia to, że jednostka ta znajduje zastosowanie nie tylko w nowych budynkach, ale także w termomodernizowanych z istniejącą instalacją grzejnikową. NIBE F2120 dostępna jest w czterech typach 8, 12, 16, 20 kW oraz posiada wbudowaną funkcję chłodzenia aktywnego. Dzięki możliwości łączenia w układy kaskadowe, typoszereg F2120 świetnie sprawdza się w obiektach o dużym zapotrzebowaniu na ciepło.

Nibe SPLIT

Pompa ciepła NIBE SPLIT

Największą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła typu split. Ceny zestawów NIBE SPLIT 6 kW zaczynają się od 14 750 zł netto. Ogromną zaletą powietrznych systemów NIBE jest duża elastyczność, która umożliwia dostosowanie systemu do indywidualnych potrzeb klienta. Przykładem są powietrzne pompy ciepła NIBE, które w połączniu z centralą BA-SVM, SHK lub VVM tworzą kompletny system ogrzewania/chłodzenia i produkcji ciepłej wody. Warto dodać, że rozwiązanie to jest jest niezwykle proste w instalacji.

Pompy ciepła LG

Pompy ciepła LG

Oferta urządzeń LG Electronics w 2020 roku obejmuje powietrzne pompy ciepła typu split oraz monoblok. Urządzenia te przeznaczone są do produkcji ciepłej wody użytkowej oraz na cele centralnego ogrzewania w niemal wszystkich obiektach budowlanych – zarówno istniejących, jak i modernizowanych. W drugiej połowie roku 2020 planowane jest wprowadzenie pomp ciepła ze zintegrowanym zbiornikiem pracujących w oparciu o ekologiczny czynnik R32  w wydajnościach: 5,5; 7,0 oraz 9,0 kW.

Większość pomp ciepła Therma V jest źródłem ciepła wyposażonym w ekologiczny czynnik R32, które przy użyciu energii elektrycznej (25%) oraz energii odnawialnej z powietrza (75%) podgrzewa wodę do temperatury od 65°C. Dzięki temu pompy ciepła Therma V można stosować w instalacjach niskotemperaturowych i wysokotemperaturowych. W przypadku pompy wysokotemperaturowej, LG zastosowało technologię kaskady sprężarek BLDC R410A i R134a, uzyskując tym samym najwyższe parametry techniczne oraz znaczną wszechstronność oferowanych pomp ciepła.

Pompy ciepła LG (1)

Wysokotemperaturowa pompa ciepła generuje moc 16 kW i jest w stanie wyprodukować wodę do temperatury 80°C. Kontrolę pracy pompy ciepła Therma V można realizować przy użyciu sterownika RS3, aplikacji mobilnej LG ThinQ lub centralnego systemu kontroli budynku poprzez protokół Modbus RTU. Możliwość pracy w temperaturze zewnętrznej od -25°C do 35°C umożliwia pompie zachowanie wysokiej efektywności oraz niezawodną pracę niezależnie od warunków otoczenia. Temperatura na zewnątrz nie ograniczy eksploatacji pompy Therma V ponieważ urządzenia posiadają wbudowane lub jako opcja grzałki elektryczne. Therma V R32 Split zapewnia doskonałą wydajność ogrzewania – szczególnie w niskiej temperaturze otoczenia. Wydajność grzewcza przy temperaturze zewnętrznej powietrza wynoszącej -7°C, nie jest niższa niż wydajność nominalna. Z kolei wydajność przy temperaturze zewnętrznej -15°C jest zaledwie 15% mniejsza od wydajności nominalnej.

THERMA V Split została wykonana w technologii polegającej na rozdzieleniu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej oraz ich połączeniu poprzez zastosowanie orurowania wypełnionego czynnikiem chłodniczym. Komponenty takie jak naczynie wzbiorcze, wymiennik ciepła i pompa wodna umieszczone są wewnątrz jednostki wewnętrznej. Taka konstrukcja pozwala pompie wydajnie pracować i ogrzewać dom przy optymalnym poborze energii elektrycznej, nawet gdy na zewnątrz panują niskie temperatury.

Jak działa THERMA V Split

Dyrektywa w sprawie etykiet energetycznych jest kluczowym czynnikiem wyboru urządzenia grzewczego na europejskim rynku ogrzewania. Typ R32 Split posiada oznaczenie etykiety energetycznej A+++ w rozporządzeniu dotyczącym etykietowania energetycznego ErP.

Pompy ciepła Atlantic

W bieżącym roku na rynek wprowadzona została nowa pompa ciepła marki Atlantic – model monoblokowy Aurea-M. W odróżnieniu od dotychczas oferowanych pomp model ten nie wymaga uprawnień na F-gazy. Pompy ciepła Aurea-M wyposażone są we współosiowy wymiennik ciepła zanurzony w buforze, który dodatkowo wsparty jest przez grzałkę elektryczną o mocy 3-9 kW. Sama pompa Aurea-M dostępna jest w mocach: 5, 8, 10 i 16 kW. Zabezpieczenie w postaci grzałki pozwoli na bezproblemowe wyprodukowanie ciepłej wody i powietrza nawet w przypadku, gdy pompa ulegnie awarii.

Na uwagę zasługuje również skraplacz opatentowany przez firmę Atlantic, który szybko skrapla i wymienia ciepło. Automatyka pompy pozwala na płynną regulację pracy sprężarki. Pompą ciepła Aurea-M można sterować przy użyciu dedykowanej aplikacji mobilnej lub systemu sterowania pozwalającego na zarządzanie wieloma obiegami grzewczymi i parametrami ich pracy. Gwarantuje to wysoki komfort obsługi oraz ogranicza zapotrzebowanie na energię elektryczną, a w konsekwencji redukuje koszty ogrzewania.

Pompa ciepła Atlantic Extensa AI

Pompa ciepła Atlantic Extensa AI

Ciekawy wybór stanowi również pompa ciepła typu powietrze-woda Atlantic Extensa AI. Jest to pompa o konstrukcji Split, na która składa się wewnętrzny i zewnętrzny moduł oraz instalacja łącząca jednostki. Moduł wewnętrzny składa się ze zbiornika buforowego z wymiennikiem grzewczym i grzałką elektryczną o mocy 3-6 kW. Pompy ciepła Extensa AI występują w wariantach 6 kW, 8 kW oraz 10 kW, zapewniając współczynnik COP na poziomie od 4,26 do 4,02.

Moduł zewnętrzny pompy jest wyposażony w sprężarkę, wentylator, parownik i zawór rozprężny. Za cichą pracę i niski pobór energii elektrycznej jednostki zewnętrznej odpowiada izolacja akustyczna i termiczna, a także wydajna automatyka sterująca VPAM, która gwarantuje płynną pracę sprężarki w ramach 10-stopniowego systemu doboru mocy. Zewnętrzna jednostka generuje zaledwie 40 dB hałasu. Poza urządzeniem Aurea-M i Extensa AI marka Atlantic dysponuje pompami ciepła w wersji 1- i 3-fazowej, które bez problemu współpracują z kolektorami słonecznymi zainstalowanymi w domu lub obiekcie przemysłowym. Pompy ciepła Atlantic mogą być wyposażone w zasobniki wody użytkowej o pojemności 190 l.

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies