Czym jest split payment? Zmiany związane z podatkiem VAT od 01.11.2019

Od 01 listopada 2019 zmieniły się przepisy ustawy o VAT dotyczące towarów i usług, które dotychczas podlegały tzw. odwrotnemu obciążeniu.

Czym jest split payment - Zmiany związane z podatkiem VAT od 01.11.2019Zmiana zasad – jak to wygląda w praktyce?

Dotychczasowy mechanizm polegający na niewykazywaniu VAT w odniesieniu do określonych towarów i usług na fakturze został zastąpiony tzw. metodą podzielonej płatności (split payment). Zmiana polega na tym, że zgodnie z przepisami, stawka VAT dla towarów i usług objętych dotychczas odwrotnym obciążeniem, będzie wykazywana w podstawowej wysokości (co do zasady - będzie to 23%). Opłata za te towary będzie dokonywana w specjalny sposób. Płatność za wartość netto towarów zostanie przez bank przekazana na zwykły rachunek wskazany na fakturze, natomiast wartość VAT zostanie przelana na osobny rachunek VAT, który mają obowiązek posiadać wszystkie firmy działające w Polsce.

Załączniki 11 i 14 do ustawy o VAT, w których były wymienione towary i usługi podlegające odwrotnemu obciążeniu, zostały zastąpione jednym, poszerzonym wykazem stanowiącym załącznik nr 15.

Informacja na fakturze jako obowiązkowy element

Ponadto, obowiązkowym wymogiem jest to, aby sprzedając towary i usługi z tego załącznika, umieszczać na fakturze informację „mechanizm podzielonej płatności”. Od 01.11.2019 jest to element obowiązkowy faktur, którego pominięcie grozi dotkliwymi sankcjami.

Warto zaznaczyć, że brak tej informacji na fakturze sprzedawcy nie zwalnia kupującego od obowiązku zapłaty za fakturę, która zawiera wymienione towary i usługi. Należy tym samym pamiętać, że płatność musi zostać dokonana za pomocą metody split payment.

Zmiany w naszym systemie

W naszym systemie towary te zostały odpowiednio oznaczone. Mimo to każdorazowo należy zwracać uwagę na kupowane towary na tzw. indeksach ogólnych. Towary podlegające pod split payment muszą być wprowadzone i sprzedane na odpowiednim, a zarazem dedykowanym indeksie, aby na fakturze pojawiła się wymagana przepisami informacja o mechanizmie podzielonej płatności.

Mechanizm podzielonej płatności jest obowiązkowy dla transakcji powyżej 15 tys. złotych, więc nie wyklucza regulowania płatności gotówką w ramach obowiązującego w przepisach limitu dla transakcji gotówkowych. Przy płatności gotówką nie ma bowiem możliwości zastosowania split paymentu.

Niemniej jednak wiele firm zdecydowało się umieszczać na fakturze informację za każdym razem, gdy sprzedawany jest towar czy usługa wymieniona w załączniku 15 do ustawy o VAT.

My także wybraliśmy ten sposób. Na naszych fakturach informacja o podzielonej płatności będzie się pojawiała bez względu na wartość transakcji, a przy transakcjach poniżej 15 tys. zł. klient będzie mógł sam zdecydować czy dokonać płatności metodą podzielonej płatności, czy też nie.

Udostępnij:

Jesteś klientem profesjonalnym?

Uzyskaj niższe ceny z rabatem indywidualnym, dogodne
warunki płatności oraz stałą opiekę handlowca.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies