A co dla Ciebie znaczy solidny pracodawca?

Dodano: 2021 1 19, Tue


Onninen jest liderem w sprzedaży materiałów instalacyjnych w Europie Północnej. Od ponad 100 lat łączymy profesjonalistów wielu branż technicznych: instalacyjno-sanitarnej, grzewczej, wentylacyjnej, klimatyzacyjnej i elektrotechnicznej. We wrześniu 2020 otrzymaliśmy tytuł „Solidnego Pracodawcy”, co zbiega się z 25-leciem naszej działalności na rynku polskim. Za sukcesem firmy zawsze stoją ludzie – zaangażowani, profesjonalni i pełni pasji, którzy najbardziej skuteczni są wtedy, kiedy wspera ich solidny pracodawca. Co to znaczy w praktyce, zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19? Zapytaliśmy o to naszych pracowników.

Anna Warecka - dyrektor HR

W obliczu szczególnych okoliczności, czyli pandemii COVID-19, Management Team postawił sobie dwa równoważne cele – zapewnienie bezpieczeństwa pracowników i zachowanie płynności funkcjonowania spółki. Dlatego podjęliśmy szereg działań chroniących zdrowie pracowników (m.in. dezynfekcja, dystans, maseczki, dodatkowe pomieszczenia na szatnie, nowa organizacja pracy), ale również zadbaliśmy o komfort emocjonalny – poprzez poszerzenie pakietu medycznego o konsultacje psychologiczne. Mierząc się z tak trudnymi czasami, wszyscy dbają o koszty. Firmy w Polsce i za granicą tną wydatki, w tym masowo obniżają wynagrodzenia, a nawet redukują zatrudnienie.
Na szczęście w Onninen nie ma to miejsca. Przeciwnie, jesteśmy jedną z nielicznych firm, która w tym trudnym okresie zdecydowała się dokonać przeglądu wynagrodzeń pod kątem podwyżek. W każdej sytuacji naszym drogowskazem są nasze wartości. To one stanowią podstawę naszej SOLIDNOŚCI. Dzięki temu, że mamy solidnych pracowników, nasi klienci nam ufają i wracają do nas. To przekłada się na solidność naszych usług, a dalej na solidność całej firmy. Jako Zarząd Spółki jesteśmy dumni z całego zespołu Onninen w Polsce za to, że przeszliśmy ten dotychczasowy trudny czas odważnie i solidnie właśnie. Wspierając się. Razem.

Bartłomiej Marczyk - pracownik magazynu w Teolinie 

Moim zdaniem solidność w tych czasach to pojęcie, które zostało zredefiniowane. Okres pandemii, która uderzyła również w naszą branżę, odcisnął piętno na nas wszystkich. Onninen pokazał konkurencji, że w sytuacjach kryzysowych radzi sobie całkiem nieźle: nowe inwestycje, utrzymanie liczby pracowników na tym samym poziomie. Najlepszym tego przykładem jest nasze nowe „dziecko”, czyli zautomatyzowany robot do obsługi towaru drobnicowego – wielomilionowa inwestycja, która pozwoli nam jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła i umocnić swoją pozycję na rynku. Onninen to przede wszystkim my, pracownicy, ludzie, którzy tutaj w Teolinie i we wszystkich oddziałach w całej Polsce każdego dnia pracują na dobre imię firmy. Główny powód, który zatrzymuje mnie w tej firmie, to atmosfera; zawsze chętnie tu przychodzę, a nawet jeśli zdarzą się gorsze dni, to koledzy i koleżanki z pracy szybko potrafią przegonić deszczowe chmury.

Marcin Borzęcki - starszy magazynier

Jestem dumny, że firma otrzymała tytuł Solidnego Pracodawcy. Pracuję w Onninen od 2003 roku i jestem zżyty z firmą emocjonalnie oraz zawodowo. Sytuacja, jaka wydarzyła się w tym roku w związku z pandemią, spowodowała spore zamieszanie na rynku pracy. Onninen, jako jedna z nielicznych firm, pokazał, że warto zatrzymać pracowników – zarówno tych doświadczonych, jak i tych z krótszym stażem. Wynagrodzenia za pracę nie zostały w żaden sposób zmniejszone, a wiem, że w innych magazynach takie rzeczy się zdarzały. Onninen zadbał o nas w związku z rosnącą liczbą zachorowań poprzez zaopatrzenie w maseczki ochronne, wydzielenie stref do dezynfekcji dłoni, dezynfekowanie pomieszczeń oraz rozdzielenie pracowników, żeby zachowywali odpowiedni dystans. Mamy nadzieję, że polityka firmy nie zmieni się i firma nadal będzie dbała o swoich pracowników w tym trudnym okresie, utrzymując miejsca pracy oraz liczne benefity.

Natalia Potapova - główny specjalista ds. danych produktowych

Onninen to firma, której początki sięgają małego interesu rodzinnego w fińskim mieście Turku. Dziś, po ponad 100 latach działalności, Onninen jest międzynarodową korporacją handlową, zatrudniającą ponad 3 tysiące osób. Mimo tak spektakularnego rozwoju firma Onninen zachowała swoje podejście do pracownika jako członka rodziny, niezależnie od biura, w którym się on znajduje, czy to w Polsce, Estonii czy w Norwegii. Dla Onninen najważniejsi byli i pozostają ludzie, co da się odczuć nie tylko przy rozmowach rozwojowych, ale przez cały rok. Firma oferuje programy sportowe i językowe, zapewnia ubezpieczenie medyczne, ma indywidualne podejście do personelu. Dostosowuje pracę do zmieniających się warunków zgodnie z dynamiką sytuacji epidemicznej i zachowuje miejsca pracy, co jest obecnie bardzo ważne dla każdego z nas. Daje to poczucie bezpieczeństwa, stabilności i pewności siebie. Jesteśmy za to wdzięczni.

Marek Bińczak - przedstawiciel handlowy

Rok 2020 zaskoczył wszystkich. W styczniu nikt nie spodziewał się, że będzie to rok pełen zawirowań. Nie ominęło to również rynku instalacyjnego, a co za tym idzie naszej hurtowni. Było wtedy wiele niewiadomych – co będzie dalej, jak się rozwinie sytuacja, czy wszystko wróci do normy? Pojawiła się również niepewność o nasze stanowiska. Wiele firm było zmuszonych do redukcji etatów, a nawet do zamknięcia firm. Nasza organizacja od początku miała jeden cel – utrzymać wszystkie stanowiska. Niektóre decyzje z wiadomych przyczyn trzeba było odłożyć na później, poczekać i zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja. W ostatnim kwartale tego roku możemy śmiało powiedzieć, że jako firma daliśmy radę. Myślę, że nasza pozycja na rynku jeszcze bardziej się umocniła. Nie jest dla mnie zaskoczeniem, że nasza firma dostała tytuł Solidnego Pracodawcy 2020. Przy tej okazji należą się podziękowania dla wszystkich osób, które w tym trudnym okresie w pełni angażowały się w swoją pracę. Tytuł nie jest zasługą jednego zespołu. Tytuł nie jest zasługą jednego działu. Tytuł jest zasługą wszystkich osób, które przyczyniają się do sprawnego funkcjonowania procesów, dzięki którym jako zespoły handlowe możemy  bezproblemów pracować i realizować nasze plany. Każdy przyczynił się do wyróżnienia, które dostała nasza firma. Dla mnie osobiście jest to potwierdzenie, że nie muszę się bać o swoje stanowisko. Daje mi to komfort psychiczny, który nie każdy ma w tym zwariowanym roku. Jest to też dla mnie dowód, że pracuję w stabilnej firmie i póki co nigdzie się nie wybieram.

Chcesz dołączyć do naszego zespołu? Sprawdź na jakie stanowiska aktualnie rekrutujemy!