Odpowiednio dobrana wentylacja pozwala stworzyć zdrowy mikroklimat w łazience. Niewątpliwie zapobiega również powstawaniu pleśni oraz tworzeniu się wilgoci. Jednocześnie trzeba pamiętać, że kluczowe znaczenie ma znalezienie takiej wentylacji, która będzie dopasowana do kubatury pomieszczenia, ale też tego, czy w łazience znajduje się okno, czy też nie.
Sprawdź wentylację w hurtowni Onninen
Rodzaje wentylacji, a najlepsze rozwiązanie do łazienki
Wentylacja w łazience powinna pracować efektywnie. Na pewno na uwagę zasługuje wentylacja mechaniczna, która wyposażona jest w wentylatory. Montuje się je u wylotu kanału wentylacyjnego. Trzeba pamiętać, że aby sprawnie działała, koniecznie musi być podłączona do prądu stałego. W sytuacji, gdy w łazience znajduje się piecyk gazowy z otwartą komorą spalania, to nie można wykorzystać takiej wentylacji.
Na pewno dużą zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość odzyskania ciepła. Zyskujecie także pełną kontrolę nad wymianą powietrza. Systemem mechanicznym jest także rekuperacja, która ma przewagę nad tradycyjną wymianą powietrza, gdyż umożliwia bardzo oszczędne gospodarowanie ciepłem. Jeżeli w łazience znajdują się okna, to konieczne jest zamontowanie nawiewników okiennych, które montuje się w stolarce okiennej. Jednocześnie można zamówić okna z nawiewnikami.
Nawiewniki stosuje się tylko i wyłącznie w łazienkach o dużej kubaturze. Na uwagę zasługuje też wentylacja grawitacyjna, która była stosowana już w starym budownictwie z tzw. dużej płyty. Jej działanie jest bardzo proste. Otóż zapewnia naturalną wymianę ciepła, wykorzystując do tego różnicę ciśnień i temperatur. Zużyte powietrze usuwane jest przez kanał wentylacyjny. Z kolei świeże powietrze dostaje się do łazienki przez otwory mikrowentylacyjne. Jeżeli decydujecie się na wentylację grawitacyjną, to konieczne jest dobranie odpowiednich akcesoriów takich jak kratka wentylacyjna.
Dostępna jest kwadratowa, prostokątna czy okrągła i to w różnych kolorach. Powinna ona znajdować się jak najbliżej sufitu. W tym przypadku zasada jest prosta, a mianowicie jej górna krawędź nie może być niżej niż 15 cm od sufitu. Jednocześnie powinna być zamontowana jak najdalej od drzwi. Aby poprawić wentylację grawitacyjną, warto zastosować nawiewniki, które regulują zmiany powietrza. Dobrze sprawdzi się także system wentylacyjny z wentylatorem wyciągowym o niewielkiej mocy.
Jak zapobiec wilgoci w łazience, dzięki odpowiedniej wentylacji?
Wilgoć jest częstym problemem. Pojawia się w łazience i to niezależnie od jej wielkości. Na szczęście są rozwiązania, które pozwalają się jej pozbyć. Na pewno niezbędne jest regularne wietrzenie łazienki. Można wykonywać je np. raz w tygodniu. Aby zadbać o zdrowy mikroklimat, kluczowe znaczenie ma prawidłowa wentylacja.
Na pewno na uwagę zasługuje wentylacja uderzeniowa. W tym przypadku wystarczy tylko otworzyć okno w łazience na 15 minut, natomiast drzwi pozostawić zamknięte. Dzięki temu wilgoć zostanie usunięta na zewnątrz. Można także zastosować wentylację mechaniczną, która także odprowadza nadmiar wilgoci, a jednocześnie zapobiega powstawaniu pleśni. Warto postawić na wentylator łazienkowy, który zapobiega kondensacji pary wodnej.
Można też zdecydować się na system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który wbrew pozorom nie tylko przynosi oszczędność, ale też efektywnie usuwa wilgoć. Jeżeli kubatura pomieszczenia nie jest duża, to wystarczy wentylacja grawitacyjna, która wykorzystuje kratkę wentylacyjną. Jeżeli łazienka znajduje się na poddaszu, to niezbędne jest zamontowanie kanałów wywiewnych z rur stalowych. Można dodatkowo zastosować nasady kominowe.
Jak odpowiednio konserwować system wentylacyjny w łazience?
Właściwa konserwacja systemu wentylacyjnego sprawia, że będzie on działał prawidłowo i to przez długi czas. Na pewno można zyskać także lepszą jakość powietrza, gdyż w wentylacji nie będą gromadziły się żadne gazy. Należy zatem przede wszystkim zdecydować się na czyszczenie wentylacji. Do tego celu stosuje się sprzęt obrotowy, który dociera w każdy zakamarek.
Można przeprowadzić dezynfekcję, która usunie szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia. Najlepiej czyścić wentylację co dwa, maksymalnie co trzy lata. Warto też przeprowadzić konserwację i sprawdzić, czy jej poszczególne części odpowiednio pracują. W razie konieczności można wymienić podzespoły, ale nie trzeba kupować nowej wentylacji, co wiązałoby się z wysokimi kosztami.