Korzyści z rekuperacji

Dodano: poniedziałek, 27.03.2023


Rekuperacja to inaczej tak zwana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Przede wszystkim to sposób na oszczędności w kontekście ogrzewania domu. Poza tym jest to droga do zwiększenia komfortu domowników i dbania o ich zdrowie. Jakie jeszcze zalety ma rekuperacja?

Zielony ekologiczny dom

Jakie są korzyści z rekuperacji?

Ważną funkcją rekuperacji jest oczyszczanie powietrza. Można w ten sposób pozbyć się zanieczyszczeń i alergenów. Zastosowane w instalacji filtry zatrzymają na zewnątrz powietrze zanieczyszczone w wyniku spalania np. węgla w okolicznych budynkach.

Oprócz tego wśród korzyści rekuperacji można wymienić:

 • oszczędność energii
 • oczyszczanie powietrza z roztoczy, wirusów, bakterii, pyłków szkodliwych dla alergików i z dymów pochodzących z samochodów i kominów
 • kontrolowanie ilości powietrza wyciąganego i nawiewanego
 • możliwość szybkiego "przewietrzenia" pomieszczeń
 • usuwanie wilgoci z pomieszczeń
 • czyste powietrze bez konieczności otwierania okna (to też niweluje hałas, jeśli mieszkasz przy ruchliwej drodze).

Rekuperator Vasco X500EWarto również zaznaczyć, że w pomieszczeniach, w których stosuje się wentylację mechaniczną, szybciej schnie pranie i podłogi po ich umyciu. Łatwość korzystania z rekuperacji wzmocni podłączenie systemu do instalacji inteligentnego budynku. Można też wybierać np. rekuperatory ze sterowaniem WiFi (kupowane np. z oferty hurtowni hydraulicznej Onninen, gdzie znajdziesz też m.in. jednostki wentylacyjne, kanały EasyFlow, rozdzielacz kątowy lub prosty, rury, skrzynki rozdzielcze i rozprężne, kanał izolowany i wentylacyjny, płytę montażową i przyłączeniową).

Sprawdź rekuperację w hurtowni Onninen

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Działanie wentylacji mechanicznej opiera się na ruchu powietrza, który wytwarzany jest przez specjalne urządzenie - rekuperator. To on pozwala na kontrolowanie ruchu powietrza usuwanego i nawiewanego oraz na odzyskiwanie ciepła z wykorzystanego już "brudnego" powietrza, które jest wilgotne i nasycone dwutlenkiem węgla. Mówiąc najprościej, rekuperacja jest systemem wymiany powietrza w domu, polegającym na usunięciu powietrza zużytego i wprowadzeniu czystego powietrza, przy jednoczesnym odzyskaniu części ciepła już zgromadzonego.

Serce całej instalacji stanowi rekuperator - to on jest centralą rekuperacji z wymiennikiem, który służy do odzysku ciepła. Wyciągane powietrze przepływa jednocześnie w dwóch kierunkach:

 1. powietrze czyste i zimne zaciągane jest z zewnątrz budynku
 2. powietrze zużyte i ciepłe wyciągane jest przez anemostaty na zewnątrz.

Anemostaty to okrągłe kratki umieszczone w ramach działania tej instalacji na ścianach lub suficie, przez które transportowane jest powietrze. Oba te kierunki i strumienie spotykają się w rekuperatorze, czyli wymienniku ciepła, ale każdy z nich płynie oddzielnym kanałem. Brudne powietrze zostawia tu swoje ciepło, a zimne przejmuje je i trafia do kanału wentylacyjnego. Wówczas powietrze trafia do wszystkich pomieszczeń i jest rozprowadzane po domu, a zużyte powietrze trafia na zewnątrz.

Wspomniany rekuperator ma cztery króćce przyłączeniowe, do których podłącza się kanały wentylacyjne:

 1. czerpnia - doprowadza zimne powietrze z zewnątrz
 2. wyrzutnia - odprowadza powietrze na zewnątrz
 3. nawiew do pomieszczeń - doprowadza ciepłe i przefiltrowane powietrze do pomieszczeń
 4. wyciąg z pomieszczeń - transportuje powietrze z pomieszczeń do rekuperatora.

Kanał 1. zaciąga zimne powietrze i wprowadza je do wymiennika w rekuperatorze. Równocześnie kanał 4. zaciąga ciepłe zużyte powietrze i również wprowadza do wymiennika. Tu dochodzi do przekazania energii (wymiany ciepła) - powietrze z 4. kanału ogrzewa to w 1. Po tym ciepłe i świeże powietrze nawiewane jest do pomieszczenia przez kanał 3., a w tym samym czasie kanał 2. wyrzuca na zewnątrz powietrze zanieczyszczone i pozbawione temperatury.

Kanały pionowe i poziome w rekuperacji

Najczęściej wentylacja kojarzy się z wykorzystaniem pionowych kanałów doprowadzających i odprowadzających powietrze. I tak w rzeczywistości jest najczęściej. Niemniej jednak możliwe jest również poprowadzenie kanałów w poziomie. Trzeba mieć jednak świadomość, że może to oznaczać gorszą sprawność działania instalacji wentylacyjnej, ale nie musi tak być. Tę kwestię warto skonsultować z doświadczonymi fachowcami w tym zakresie. Wszystkie niezbędne elementy do wentylacji można kupić w hurtowni Onninen, gdzie znajdziesz m.in. wentylatory, kurtyny powietrzne, nagrzewnice, czy kanały i kształtki wentylacyjne.

Sprawdź rekuperację w hurtowni Onninen

Rekuperator
Rekuperator ścienny
Rekuperator Zehnder
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Kominek wnetylacyjny
Zawór zwrotny wentylacja