Hager Volta - mała rozdzielnica elektryczna

Dodano: czwartek, 11.03.2021


5-rzędowe rozdzielnice Volta Hager

Hager oferuje małą, pięciorzędową rozdzielnicę elektryczną umożliwiającą poprawną zabudowę aparatury o sumarycznej objętości 60 modułów. Rozdzielnica została zaprojektowana do montażu podtynkowego oraz w ścianach szkieletowych.

Jaką wybrać rozdzielnicę na 60 modułów?

Zgodnie z normą PN-HD 60364-4-41:2009, mówiącą o ochronie przed porażeniem elektrycznym, instalacje elektryczne niskiego napięcia powinny być wyposażone w wyłączniki różnicowoprądowe wysokoczułe o prądzie znamionowym nieprzekraczającym 20 A. Obecnie to właśnie takie obwody stanowią wyposażenie większości mieszkań i domów. Zabezpieczenia różnicowoprądowe potrzebują więcej miejsca w rozdzielnicy elektrycznej niż standardowe zabezpieczenia nadmiarowoprądowe. Dlatego Hager, jako pierwszy producent, zaoferował pięciorzędową, małą rozdzielnicę umożliwiającą poprawną zabudowę aparatury o sumarycznej objętości 60 modułów.

Rozdzielnica 5x12 marki Hager została zaprojektowana do montażu podtynkowego oraz w ścianach szkieletowych. Zwiększona ilość miejsca zapewnia bezpieczeństwo użytkownika, dając jednocześnie komfort przy montażu aparatury wewnątrz rozdzielnicy. Oprócz dodatkowej przestrzeni montażowej, nowe, 5-rzędowe konstrukcje zapewniają wszystkie dotychczasowe korzyści sprawdzonych i przetestowanych rozwiązań z serii Volta. Są to różne funkcje, przyspieszające i ułatwiające instalację.

Sprawdź rozdzielnice elektryczne w hurtowni Onninen

Dodatkowym ułatwieniem dla instalatorów jest standardowo montowana poziomica, dzięki której montaż przebiega sprawniej i precyzyjniej

Szczególnie duża przestrzeń łączeniowa, wyposażona w samozaciski typu QuickConnect oraz uchwyty do mocowania przewodów w bocznych częściach rozdzielnicy, pozwala na oprzewodowanie rozdzielnicy na najwyższym poziomie technicznym w sposób przejrzysty i bezpieczny. Zaczepy grzebieniowe, które znajdują się w dolnej i górnej części rozdzielnicy, umożliwiają mocowanie mechaniczne (opaskami zaciskowymi) przewodów, co jest szczególnie ważne w przypadku instalacji w ścianach szkieletowych.

Dodatkowym ułatwieniem dla instalatorów jest standardowo montowana poziomica, dzięki której montaż przebiega sprawniej i precyzyjniej. Pomocny jest także specjalny klips podtrzymujący, zamontowany na drzwiach rozdzielnicy, gdzie możemy umieścić dokumentację elektryczną. W przypadku gdy wymagane jest osadzenie rozdzielnicy we wnęce o mniejszej głębokości niż zalecana do montażu, możliwe jest użycie specjalnych elementów pozwalających na montaż we wnęce o głębokości 72 mm.W celu potwierdzenia bezpieczeństwa rozdzielnice Volta zostały przebadane zgodnie z PN-EN 61439-3 : Rozdzielnice tablicowe przeznaczone do obsługiwania przez osoby postronne.

Zgodnie z przywołaną częścią normy, rozdzielnice tablicowe DBO powinny mieć wytrzymałość IK05 dla zastosowań wnętrzowych i IK07 dla napowietrznych. Volta spełnia wymóg wytrzymałości na poziomie IK07.Została przebadana również dla III kategorii przepięciowej, co wiąże się z wytrzymałością na impuls napięciowy 4 kV. Parametr ten ma znaczenie przy właściwym doborze ochronników przeciwprzepięciowych.

Oprócz dodatkowej przestrzeni montażowej, nowe, 5-rzędowe konstrukcje, oferują wszystkie dotychczasowe korzyści sprawdzonych i przetestowanych rozwiązań z serii Volta.

Obudowa rozdzielnicy elektrycznej Hager Volta - wykonanie

Materiał, z którego wykonana jest obudowa rozdzielnicy, ma wpływ na estetykę, wygodę użytkowania, a także bezpieczeństwo. Rozdzielnice podtynkowe Volta są wyposażone w metalowe drzwi z ramką, które mogą być standardowo produkowane z blachy malowanej proszkowo. Dostępne są też nowoczesne wersje transparentne, wykonane ze stali nierdzewnej bądź aluminium lub specjalne, z miejscem na zdjęcie czy mapkę drogi ewakuacyjnej.

Część wewnętrzna ma ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym, zapewniając drugi, podwyższony stopień izolacji. W rozdzielnicach montowanych w ściankach szkieletowych konieczne jest stosowanie obudów ze specjalnego materiału. Taka rozdzielnica poddawana jest badaniu metodą rozżarzonego drutu do temp. 850°C zgodnie z normą EN 60695-2-1. Ten warunek spełnia tworzywo zastosowane w rozdzielnicach Volta w wersji VHxxx. Natomiast modele do zabudowy w ścianach trudnopalnych są badane metodą rozżarzonego drutu do temp. 650°C.

Rozdzielnice muszą być każdorazowo sprawdzane pod kątem wytrzymałości mechanicznej, zgodnie z normą EN 50102/A1. Warto dodać, że w trosce o środowisko naturalne firma Hager stosuje typy polistyrolu o niewielkiej zawartości halogenu. Wszystkie produkty spełniają wymogi ROHSi WEEE.

Rozdzielnica elektryczna 5x12 Hager Volta

Już kilka lat temu, firma Hager opracowała rozwiązanie dla szczególnych wymagań instalacji teletechnicznych w budynkach wielorodzinnych i domach jednorodzinnych. Seria produktów Volta multimedialna dostępna jest również w wersji 5-rzędowej. Rozdzielnice Volta multimedialne 3-, 4- i 5-rzędowe są teraz standardowo wyposażone w 12-miejscowy patch-panel pod moduły teleinformatyczne, perforowane płyty montażowe i potrójne, obrotowe gniazda zasilające 230 V.

Parametry techniczne
Montaż podtynkowy/natynkowy
Stopień ochrony IP30/IK07
Klasa izolacji II
Materiał skrzynka wnękowa
- tworzywo sztuczne;
- ramka maskująca i drzwi
- blacha stalowa
Kolor standardowy biały (RAL 9010)
Powierzchnia proszkowo powlekana lakierem
Liczba modułów od 12 do 60
Normy PN-EN 61439-3

Patch-panel umożliwia zabudowanie modułów teletechnicznych zgodnie z rozporządzeniem MTBiGM (Dz. U. z 2012 r. poz. 1289) oraz modułów domowej instalacji teletechnicznej. Na perforowanych stalowych płytach montażowych istnieje możliwość montażu pasywnych lub aktywnych urządzeń telekomunikacyjnych. W dolnej części obudowy rozdzielnicy zostały 3 gniazda z uziemieniem na 230 V. Każde gniazdo można swobodnie przekręcić, unikając w ten sposób kolizji wtyczek i zasilaczy sąsiadujących. Możliwe jest także zabudowanie kolejnego patch-panelu na dodatkowe moduły.

Rozdzielnice elektryczne Volta standardowo są w kolorze białym. Drzwi mogą być montowane po prawej lub lewej stronie i wyposażone są w otwory wentylacyjne. Rozdzielnice elektryczne i teletechniczne dzięki łącznikom mogą być montowane równo obok siebie w zabudowie poziomej lub pionowej.

Osoby szczególnie zwracające uwagę na harmonię i estetykę wewnątrz pomieszczenia niewątpliwie docenią możliwości, jakie daje stylistyka rozdzielnic Volta. Ujednolicona paleta kolorów, dopasowana do aktualnych trendów, doskonale współgra z paletą kolorów i osprzętem serii polo.fiorena. Rozdzielnice Volta multimedialne 3-, 4- i 5-rzędowe są teraz standardowo wyposażone w 12-miejscowy patch-panel pod moduły teleinformatyczne, perforowane płyty montażowe i potrójne, obrotowe gniazda zasilające 230 V.

Sprawdź rozdzielnice elektryczne w hurtowni Onninen

Rozdzielnica elektryczna
Rozdzielnica budowlana
Rozdzielnica natynkowa
Rozdzielnica podtynkowa
Rozdzielnica elektryczna zewnętrzna
Rozdzielnica multimedialna
Rozdzielnica elektryczna 3 fazowa
Rozdzielnica natynkowa 2x12
Rozdzielnica licznikowa
Rozdzielnica natynkowa 1x12
Rozdzielnica podtynkowa 4x18
Rozdzielnica licznikowa 3f
Rozdzielnica multimedialna natynkowa
Rozdzielnica Hager
Rozdzielnica podtynkowa 2x12
Rozdzielnica podtynkowa 3x12
Rozdzielnica 5x18
Rozdzielnica 2x12
Rozdzielnica natynkowa 4x18
Rozdzielnica natynkowa 3x12
Rozdzielnica siłowa
Rozdzielnica Eaton
Rozdzielnica ETI
Rozdzielnica hermetyczna