Alternatywa dla drabin i rusztowań - podest roboczy

Dodano: środa, 17.05.2023


Mając zadanie do wykonania na pewnej wysokości, najczęściej sięgamy po drabinę. W wielu sytuacjach nie jest jednak zbyt komfortowa, nie zapewnia też należytego bezpieczeństwa. Sięgnąć w tym przypadku po rusztowanie? Niekoniecznie, bo istnieje lepsze rozwiązanie - podest roboczy, czyli idealna alternatywa dla drabin i rusztowań!

robotnicy na rusztowaniu

Sprawdź schodki i pomosty robocze w hurtowni Onninen

Podest roboczy - stabilność, komfort i bezpieczeństwo

Podest roboczy to specjalnie zaprojektowana konstrukcja do tego, by wykonywać prace na niewielkich wysokościach. Wyglądem przypomina rusztowanie, lecz podest jest zdecydowanie mniejszy. Wystarcza jednak w zupełności do wielu prac. Już niewielki podest roboczy zapewnia komfortową pracę i jednocześnie stabilne wsparcie, co ma ogromne znaczenie podczas wykonywania czynności na kilku bądź kilkudziesięciocentymetrowym poziomie. To zapewnia pełnie bezpieczeństwa, ogranicza ryzyko przykrych zdarzeń - uszczerbku na zdrowiu lub poważniejszych wypadków.

Podesty mają bardzo uniwersalne zastosowanie, gdyż przydają się do różnych prac, takich jak “wykończeniówka”, malowanie ścian i sufitów, montaż oświetlenia, zakładanie instalacji elektrycznej itp. Podesty robocze znajdują więc zastosowanie w firmach budowlanych oraz remontowych, bo stanowią nieocenioną pomoc. Co jednak warte odnotowania - podesty są też chętnie używane przez osoby prywatne do przeprowadzania różnych remontów wewnątrz i na zewnątrz domu. Przy ich pomocy może ocieplić dom, poradzić sobie z malowaniem ogrodzenia, przyciąć drzewka, krzewy czy naprawić rynnę. Tych zastosowań jest naprawdę wiele, a każdy użytkownik ceni sobie ich stabilność, wygodę stosowania i bezpieczeństwo. Co równie ważne, koszt podestów roboczych nie jest wygórowany, co tym bardziej zachęca do zainwestowania w tę konstrukcję.

Jak wygląda konstrukcja podestu roboczego?

Konstrukcja podestu roboczego nie jest zbyt skomplikowana, gdyż składa się z kilku podstawowych elementów, przede wszystkim platformy usytuowanej na dwóch drabinach, które są ustawione do siebie równolegle. Podest powinien być zabezpieczony przez barierki, poręcze i burty, żeby ograniczyć do minimum ryzyko ewentualnego wypadku. Bardzo ważne, aby platforma była wykonana z solidnego i odpornego na różne negatywne czynniki materiału. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu aluminium, co zapewnia komfortowe i bezpieczne użytkowanie. Muszą one być wyważone, a więc maksymalnie stabilne, ale też lekkie oraz łatwe w transportowaniu, dzięki czemu można je łatwo składać i rozkładać, a w razie potrzeby przenosić z miejsca na miejsce. Bardzo ważne pod względem konstrukcyjnym jest też to, aby stopki podestów były pokryte antypoślizgowym materiałem.

Warto też wiedzieć, że wobec podestów zostały określone wymogi - w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Określają one, o co trzeba zadbać podczas korzystania z podestów (ale też drabin, rusztowań itp.). Najważniejsza jest stabilność oraz zabezpieczenie przed nieprzewidzianą zmianą położenia. Należy pamiętać o tym, by konstrukcję zawsze ustawić na płaskim i twardym podłożu. W przypadku podestów roboczych niezwykle ważne też jest to, aby trwale przymocować powierzchnię pomostu do reszty elementów konstrukcyjnych. Jeśli zaś podest ma więcej niż 2 metry, musi być wyposażony w bariery zabezpieczające.

Podest roboczy jako alternatywa dla drabin i rusztowań

Podest roboczy KrauseJak w tytule powyżej - podest roboczy Krause to doskonałe rozwiązanie, jeśli planujemy prace na wysokościach, a nie chcemy inwestować w droższe i bardziej skomplikowane rusztowania. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że sama drabina - choćby najwyższa - nie zapewni takiej stabilności, komfortu pracy i bezpieczeństwa, jak właśnie omawiany podest. Można więc powiedzieć, że stanowi on idealny kompromis między dużą konstrukcją, jaką jest rusztowanie, a mniejszą i niewystarczającą do wielu prac na wysokości, czyli drabiną. Nim jednak zdecydujemy się na zakup, musimy koniecznie zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów, aby korzystanie z podestu było w pełni zadowalające.

Zdecydowanie najistotniejsze jest to, aby podest był w pełni bezpieczny w użytkowaniu, a więc stabilny, równy i dobrze przytwierdzony do bocznych drabin. Niezwykle ważne też jest to, aby na podeście było odpowiednio dużo miejsca - nie tylko dla osoby wykonującej pracę, ale i narzędzi oraz niezbędnych materiałów. Sprawdźmy też, czy podest jest wygodny w użytkowaniu i przechowywaniu. Zdecydowanie polecamy zakup od sprawdzonego producenta, który specjalizuje się w tworzeniu tego rodzaju konstrukcji.

Jak widać, podest roboczy to optymalne rozwiązanie w wielu przypadkach, gdzie potrzeba wykonać pewne zadania na określonej wysokości. Przydaje się zarówno do zadań przydomowych, jak i w bardziej zaawansowanych pracach, na przykład budowlanych.

Sprawdź schodki i pomosty robocze w hurtowni Onninen

Drabina aluminiowa
Drabina teleskopowa
Drabina drewniana
Drabina Krause
Drabina aluminiowa 3x11
Drabina 3 stopniowa
Drabina składana
Drabina dachowa
Drabina 3x9
Drabina 5 stopniowa
Rusztowanie warszawskie
Rusztowanie aluminiowe
Rusztowanie elewacyjne
Podest roboczy