Alternatywa dla standardowych sterowników ogrzewania podłogowego: listwa sterująca

Dodano: wtorek, 2.01.2024


Każdy, kto zastanawia się nad ogrzewaniem podłogowym w domu lub mieszkaniu, powinien przemyśleć także sterowanie podłogówką. Odpowiednio dobrany sterownik ma kluczowy wpływ na komfort cieplny w poszczególnych pomieszczeniach. Optymalne wyregulowanie ogrzewania podłogowego zapewnia listwa sterująca. Dzięki zastosowaniu listwy sterującej, system działa wydajnie i niezawodnie oraz jest precyzyjnie kontrolowany przez użytkownika. Ogrzewanie podłogowe może dopełnić bezprzewodowa lub przewodowa listwa sterująca. Dowiedz się, dlaczego warto sterować podłogówką z poziomu listwy i jaki wariant wybrać do swojej instalacji. Nowoczesną listwę sterującą, kompatybilną z dodatkowym urządzeniem grzewczym, zamówisz na Onninen.pl.

Rozdzielacz sterujący do ogrzewania podłogowego z rotametrami

Sprawdź listwy sterujące w hurtowni Onninen

Korzyści ze sterowania ogrzewaniem z listwą do podłogówki

Listwa sterująca do podłogówki współpracuje z regulatorami temperatury. Umożliwia jednoczesne sterowanie urządzeniem grzewczym i pompą centralnego ogrzewania. Regulacja temperatury pomieszczenia odbywa się poprzez siłowniki termoelektryczne zamontowane na zaworach termostatycznych. 

Listwa centralna ogrzewania podłogowego Salus bezprzewodowa 8-strefowa KL08RFJedna listwa może zostać połączona z wieloma siłownikami ogrzewania podłogowego oraz pełnić funkcję panelu sterowania dla urządzeń zewnętrznych, zapewniając sterowanie np. pracą pompy ciepła. Sterowanie dodatkowymi urządzeniami grzewczymi odbywa się poprzez przekaźnik wyposażony w styki bezpotencjałowe. Podział sterowania siłownikami uwzględnia specyfikę budynku i zróżnicowane potrzeby mieszkańców. 

Listwa sterująca pozwala cieszyć się pełnią zalet, jakie niesie za sobą podłogówka, w szczególności niższym zużyciem energii przez źródło ciepła oraz równomiernie rozłożoną temperaturą we wnętrzach. Dzięki podłogówce, ciepło jest najmocniej odczuwalne przy podłodze. Natomiast najniższą temperaturę odnotowuje się przy sufitach. Taki rozkład ciepła odpowiada zdecydowanej większości osób i pozwala obniżyć zadaną temperaturę, bez wpływu na odczuwany komfort cieplny. 

Ponadto listwa umożliwia sterowanie strefowe, czyli tworzenie niezależnych stref w budynku. W każdym pomieszczeniu temperatura zostaje dostosowana do wymagań użytkowników czy pory dnia. Podczas nieobecności domowników temperatura może być niższa i wzrosnąć do pożądanego poziomu tuż przed ich powrotem do domu. 

Montaż listwy sterującej do podłogówki

Montaż listwy sterującej siłownikami termoelektrycznymi powinien przeprowadzić wykwalifikowany elektryk/instalator, postępując zgodnie z wytycznymi i zaleceniami producenta urządzeń. Współcześnie projektowane listwy sterujące często posiadają ergonomiczne, kompaktowe konstrukcje, które znacząco usprawniają proces instalacji. Nadają się do montażu w większości szafek rozdzielaczy. Instalowane przewody siłowników nie wymagają wcześniejszej obróbki. Instalator może bezproblemowo uporządkować i poukładać okablowanie, bez konieczności demontowania jakichkolwiek części listwy.

Listwa centralna ogrzewania podłogowego Onnline KL06Do wszystkich elementów na listwie ma zapewniony swobodny dostęp. Łatwemu i pewnemu mocowaniu kabli sprzyjają wyjmowane zaciski przyłączy. Szczególnie wygodna w instalacji jest wersja bezprzewodowa listwy. Możliwość bezprzewodowego zintegrowania całego systemu eliminuje koszty i czas prac montażowych. Przede wszystkim nie trzeba kuć ścian. 

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno przewodowe listwy sterujące do podłogówki, jak również warianty bezprzewodowe oferują porównywalną funkcjonalność i łatwość obsługi oraz mogą być stosowane zarówno w prostych, jak i w bardziej złożonych systemach grzewczych. Jeśli nie jesteś instalatorem lub nie posiadasz doświadczenia w instalacji podłogówek, wybór modelu listwy sterującej warto skonsultować z profesjonalistą. Oczywiście możesz skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów Onninen!

Sprawdź listwy sterujące w hurtowni Onninen

Wygoda użytkowania z listwą sterującą do podłogówki

Dzięki innowacyjnym listwom sterującym oraz innym rozwiązaniom z zakresu automatyki, systemy ogrzewania podłogowego są niezwykle wygodne i intuicyjne w obsłudze, a ingerencja użytkownika ograniczona do minimum. Sterownik zarządza pracą siłowników poprzez regulatory pokojowe (termostaty pokojowe). Na regulatorze można zmieniać ustawienia, tj. zarządzać temperaturą i programować tryby pracy, wedle indywidualnych potrzeb i nawyków. Sterowanie ogrzewaniem podłogowym coraz częściej odbywa się zdalnie – poprzez dedykowaną aplikację mobilną na smartfonie. Oznacza to całodobowy dostęp do posiadanej instalacji grzewczej z każdego miejsca na świecie, np. gdy wyjedziemy na urlop i zapomnimy o zmianie trybu na wakacyjny. Funkcja zarządzania pracą instalacji przez internet jest dostępna w wybranych modelach listew.

Efektywne sterowanie ogrzewaniem podłogowym z listwą sterującą

Listwa centralna ogrzewania podłogowego Salus przewodowa 8-strefowa KL08NSBListwy sterujące to często zaawansowane technologicznie urządzenia, wyposażone w funkcje maksymalizujące efektywność sterowania ogrzewaniem podłogowym. Do takich funkcji zaliczyć można m.in. możliwość kilkuminutowego opóźnienia załączenia pompy C.O. i kotła, co pozwala zredukować skoki ciśnienia w systemie C.O., a w konsekwencji - znacząco wydłużyć żywotność całej instalacji oraz zminimalizować ryzyko awarii. Włączenie opóźnienia sygnalizują diody LED.

Listwa współpracuje z regulatorami pokojowymi, odbierając informacje o aktualnej temperaturze w różnych strefach. W każdej strefie można, niezależnie od pozostałych stref, precyzyjnie wyregulować temperaturę, dostosowując panujące warunki do indywidualnych preferencji. Wbudowany w listwę styk beznapięciowy służy do obsługi urządzenia grzewczego. W efekcie sterowanie całym systemem ogrzewania podłogowego jest bezpieczne, komfortowe i wydajne, a to przekłada się na optymalny komfort termiczny i ekonomiczne ogrzewanie budynku.

Listwy sterujące do podłogówki w hurtowni Onninen

W hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz wyselekcjonowane listwy centralne ogrzewania podłogowego - urządzenia naszej marki własnej oraz marki SALUS Controls, dostawcy nowatorskich rozwiązań do sterowania ogrzewaniem. W asortymencie posiadamy zarówno listwy bez modułów pompowo-kotłowych, jak również rozbudowane urządzenia, umożliwiające efektywne sterowanie kotłem i pompą, z dużą ilością stref oraz zasilaniem 230V.

Oferujemy kompletne systemy ogrzewania podłogowego oraz pojedyncze produkty. Zamówisz u nas listwę, rozdzielacz, szafkę, siłownik, regulator (termostat), klips, hak, belkę, rozwijak i wiele innych akcesoriów - na miarę dowolnych wymagań i możliwości instalacji. Dostarczamy innowacyjne urządzenia, idealne do nowoczesnych budynków, wykonanych i wykończonych w wysokim standardzie. 

Sprawdź listwy sterujące w hurtowni Onninen

Centralne ogrzewanie