Alternatywne źródło ciepłej wody w domu: zestaw solarny do grzania wody

Dodano: środa, 7.02.2024


Ciepła woda to podstawa w każdym domu czy obiekcie biurowym. Obecnie istnieje wiele sposobów do jej podgrzewania. Wcale nie trzeba do tego pieca CO. Ogrzać wodę pozwalają też panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Które z rozwiązań lepiej się sprawdza? Czy są to instalacje opłacalne i dają wystarczająco dużo mocy do grzania wody również zimą? Wyjaśniamy.

Panele fotowoltaiczne na dachu domu do grzania wody

Sprawdź zestawy solarne do grzania wody w hurtowni Onninen

Lepiej ogrzewać wodę fotowoltaiką czy kolektorami słonecznymi?

Na grzanie wody użytkowej, a tym samym otrzymanie ciepła w całym domu, pozwala zarówno podłączenie paneli fotowoltaicznych, jak i instalacja kolektorów. Chcąc wybrać instalację, która będzie działała skutecznie, a przy tym pozwoli na jak największą oszczędność energii, wiele osób zastanawia się nad tym, które z tych rozwiązań będzie lepsze. Coraz częściej wybór pada na fotowoltaikę. Dlaczego?

Zestaw solarny do grzania wody Galmet PREMIUM LARGE AL (2XKSG 27 GT, wymiennik 300L skay)Przede wszystkim chodzi o ich wysoką skuteczność, pozwalającą ogrzać bojler również w okresie jesienno-zimowym. Fotowoltaika do tego, żeby wytwarzać prąd, nie potrzebuje idealnej pogody. Tym samym zapewnia podgrzewanie wody, a także ciepło przez cały rok. W przypadku kolektorów słonecznych bywa z tym różnie. Ten typ instalacji do efektywnego działania wymaga właściwie całkowicie bezchmurnej pogody. To sprawia, że ogrzewanie wody użytkowej w okresie jesienno-zimowym w naszej strefie klimatycznej może być przy nich problemem.

Do zakupu i podłączenia zestawu fotowoltaicznego może zachęcać też jego bezawaryjne działanie. Pod tym względem mają one ogromną przewagę nam kolektorami. Same panele wyróżniają się bardzo prostą konstrukcją, chociażby ze względu na to, że nie mają one części ruchomych i zbyt wiele elektroniki. Kolektory z kolei bywają podatne na awarie. Konstrukcje te są bardziej złożone i nierzadko wymagają osobnego zasilania z sieci. Nie dają więc gwarancji sprawnego działania przez długie lata. Z tego względu do zasilania urządzeń grzewczych, jakimi są m.in. maty grzewcze, a także urządzeń służących do ogrzewania wody, takich jak bojlery elektryczne, o wiele lepiej sprawdzają się zestawy fotowoltaiczne. Są one w stanie dostarczyć energię elektryczną niezależnie od pogody, a do tego zapewniają bezawaryjne działanie przez długie lata.

Ile paneli słonecznych powinno być do grzania bojlera?

Chcąc móc liczyć na ciepłą wodę bez względu na porę roku i pogodę panującą za oknem, warto postawić na kompletny zestaw fotowoltaiczny. Składa się on z wszystkich niezbędnych produktów do jej ogrzewania, a także w termostat pozwalający utrzymać jej zdatną temperaturę. Głównym elementem są oczywiście panele.

Zestaw solarny do grzania wody De Dietrich Inisol Uno SLIM 3K-7,5/BSL400N ze wsp. hydr. na dach pochyły pokrycie uniwersalneIch liczba musi być dopasowana do mocy zasilania bojlera. W przeciwnym razie grzałki nie będą w stanie działać skutecznie i woda nie będzie wystarczająco ciepła. System powinien składać się z od 2 do 8 paneli. Standardowo, aby móc korzystać z ciepłej wody pod prysznicem czy do gotowania, montuje się zestawy składające się z czterech paneli. Ich moc to z reguły 2-4 kWp. W przypadku domków letniskowych czy rodziny 2-osobowej zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową są w stanie zapewnić nawet 2 panele.

Dla większego domostwa, gdzie potrzebny jest większy bojler, należy pomyśleć o większej ilości paneli. Co ciekawe, na rynku dostępne są zestawy, których przetwornica pozwala na obsługę dwóch urządzeń. To idealne rozwiązanie do obiektów, jakimi są domy szeregowe. Zamiast podłączać dwóch bojlerów, można też jedno gniazdo wykorzystać do innych celów np. ogrzewania podłogowego, które jest o wiele ciekawszym rozwiązaniem niż standardowe grzejniki.

Czy opłaca się zakładać solary na ciepłą wodę?

Myśląc o panelach, wielu klientów zastanawia się nad tym, czy jest to rozwiązanie, które się opłaca. Co do tego nie powinni mieć jednak żadnych wątpliwości. Fakt, zakup instalacji to dość duży wydatek. W zależności od liczby modułów i ich mocy jest to koszt rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wykorzystanie do podgrzewania wody energii słonecznej pozwala jednak znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd czy gaz, które w ostatnich latach zaczęły rosnąć jeszcze szybciej niż wcześniej. Zestaw solarny do grzania wody to więc maksymalna korzyść i to w dodatku długofalowa. Wydajność typowych mikroinstalacji to około 25 lat.

Zestawy solarne do grzania wody w hurtowni Onninen

W hurtowni Onninen dostępne są kompleksowe rozwiązania, które pozwolą na dostarczenie ciepłej wody do budynku o każdej porze dnia i to niezależnie od warunków pogodowych. Wśród nich są m.in.:

Sprawdź zestawy solarne do grzania wody w hurtowni Onninen

Zestaw solarny do grzania wody
Zestaw solarny do grzania wody 200l
Zestaw solarny do grzania wody 300l
Kolektor słoneczny
Kolektor solarny
Solarny podgrzewacz wody