Aranżacje małej łazienki - styl nowoczesny

Dodano: poniedziałek, 8.08.2022


Planujesz remont małej łazienki w bloku lub domu i brakuje Ci inspiracji? Mimo jej niewielkich wymiarów nie chcesz rezygnować z komfortu, ergonomii i estetycznego wyglądu? Sprawdź nasze aranżacje i projekty łazienek wykonane w stylu nowoczesnym.

Z artykułu dowiesz się jak:

  • Urządzić małą łazienkę w nowoczesnym stylu – co należy wziąć pod uwagę podczas planowania nowoczesnego wnętrza.
  • Dobrać odpowiednie oświetlenie do nowoczesnej, małej łazienki.
  • Dobrać płytki do małej, nowoczesnej łazienki.
  • Jaka armatura i urządzenia sanitarne sprawdzą się w małej, nowoczesnej łazience.

Mała łazienka w nowoczesnym stylu

Czego szukasz?

Jak urządzić małą łazienkę w nowoczesnym stylu? 

Mała łazienka w nowoczesnym stylu (1)

Nowoczesne, małe łazienki powinny być urządzone w sposób przemyślany, uporządkowany i użyteczny. Aktualnym trendem panującym na rynku jest minimalizm. Planując projekt własnego pomieszczenia, należy pamiętać o tych podstawowych cechach nowoczesnych aranżacji. Nie możemy zapomnieć również o doborze niezbędnych produktów do wyposażenia łazienki.

Niewielka, nowoczesna łazienka - kolorystyka i oświetlenie

Najważniejszym aspektem w aranżowaniu małych pomieszczeń jest zadbanie o prawidłową kolorystykę wnętrza oraz o jego optymalne oświetlenie. Nowoczesne łazienki są utrzymywane w odcieniach bieli, beżu, brązów, szarości, a także niekiedy czerni. Dysponując ograniczonym metrażem, warto utrzymać projekt wnętrza w jasnych barwach, które optycznie powiększą pomieszczenie.

 Mała łazienka w nowoczesnym stylu (2)v   Mała łazienka w nowoczesnym stylu (3)

Mała łazienka w nowoczesnym stylu (4)Kolejnym istotnym elementem jest odpowiednie oświetlenie. Powinniśmy zadbać o to, by do łazienki wpadało jak najwięcej światła słonecznego, ponieważ jak wiadomo światło dzienne jest najbardziej korzystne. Poza tym, niezależnie od wymiarów i powierzchni okien warto zadbać o przyjazne i odpowiednio mocne oświetlenie główne - np. w postaci nowoczesnego kinkietu czy oczek halogenowych z żarówkami LED w podwieszanym suficie. Takie oprawy sprawią wrażenie większej przestronności wnętrza. Rozmieszczając oprawy na krawędziach sufitu, uzyskamy dodatkowy efekt świetlny na ścianach. Istotne jest także dodatkowe doświetlenie lustra. Zarówno oświetlenie główne, jak i dodatkowe powinno być utrzymane w barwie jak najbardziej zbliżonej do barwy światła dziennego. Oprawy światła dodatkowego powinny być umieszczone symetrycznie względem lustra na wysokości ok. 160 cm nad podłogą. Lampy do doświetlenia lustra mogą mieć mleczną lub matową powłokę, aby ograniczyć rażenie światła.

Jakie płytki wybrać do małej, nowoczesnej łazienki?

Glazura jest elementem wystroju, który zdecydowanie najbardziej wpływa na styl aranżacji wnętrza łazienki. Przy wyborze płytek łazienkowych do niewielkiego pomieszczenia, warto zdecydować się na stonowane odcienie z odpowiednio dopasowanym kolorem fug. Należy unikać wyrazistych wzorów, grubych faktur czy zbyt kontrastowych fug. W nowoczesnych wnętrzach króluje minimalizm.

W nowoczesnej łazience doskonale sprawdzą się białe płytki strukturalne przełamane matowymi dodatkami. Biała glazura rozjaśni wnętrze, nada mu poczucie ładu i harmonii i jednocześnie zadba o jego lekki, subtelny charakter. Matowe dodatki warto umieszczać na pojedynczej ścianie, w pobliżu strefy prysznicowej lub w pobliżu lustra.

Aranżacja małej łazienki utrzymanej w nowoczesnym stylu to także nierzadko sztuka tworzenia atrakcyjnych wizualnie kontrastów. Zdecydowanie jedną z ciekawszych aranżacji może być estetyczne przełamanie bieli w łazience niewielką ilością czarnych, ciemnoszarych czy brązowych strukturalnych płytek. Efekt ten można także nieco zmodyfikować – postawić na jedną, kontrastową ścianę i wzbogacić ją białymi płytkami. Zdecydowanie jedną z ciekawszych aranżacji może być estetyczne przełamanie bieli w łazience niewielką ilością czarnych, ciemnoszarych czy brązowych strukturalnych płytek. Efekt ten można także nieco zmodyfikować – postawić na jedną, kontrastową ścianę i wzbogacić ją białymi płytkami. Taka gra kolorystyczna pozwoli stworzyć atrakcyjną wizualnie, wyrazistą kompozycję, która jednocześnie nie zdominuje przestrzeni łazienki.

Mała łazienka w nowoczesnym stylu (5)

Armatura i urządzenia sanitarne do nowoczesnej łazienki

Podczas dobierania armatury akcesoriów sanitarnych do małych łazienek, powinniśmy kierować się przede wszystkim następującymi zmiennymi:

  • praktycznością,
  • komfortem eksploatacji,
  • dostosowaniem do potrzeb domowników.

Umywalka Nova Pro 60Aranżację wnętrza w małej łazience warto zacząć od doboru umywalki. Małą łazienkę można wyposażyć zarówno w umywalkę wpuszczoną w blat, jak i w umywalkę nablatową – w zależności od gustu. Istotną kwestią jest wielkość umywalki – armatura powinna być odpowiednio duża, aby wygodnie z niej korzystać. Pod względem designu w nowoczesnych łazienkach sprawdzają się zarówno obłe, jak i kwadratowe umywalki. Ciekawym rozwiązaniem w małej łazience jest prostokątna umywalka Nova Pro 60.  

Sprawdź produkty łazienkowe w hurtowni Onninen

Mała łazienka w nowoczesnym stylu (7)Bateria umywalkowa powinna być dopasowana wysokością i długością wylewki do dobranej umywalki. Nie może być zbyt mała, bowiem znacząco ograniczy komfort mycia rąk. Do umywalek nablatowych należy dobrać specjalną, odpowiednio wyższą baterię stojącą .  Przy wyborze baterii warto kierować się nie tylko jej designem dopasowanym do wyglądu umywalki, ale przede wszystkim wymiarem i budową zamontowanej głowicy, rodzajem korka spustowego oraz materiałem, z którego wykonano perlator, czyli sitka na końcu kranu. 

Do nowoczesnych łazienek doskonale sprawdzą się baterie z głowicami ceramicznymi zapewniającymi wysoką klasę przepływu i niski poziom generowanego szumu, które wyposażone są w silikonowe perlatory redukujące tempo osadzania się kamiennego osadu na wyjściu wylewki. 

Ciekawym nowoczesnym designem oraz świetnymi parametrami technicznymi wyróżnia się m.in. jednouchwytowa bateria umywalkowa Zenta marki Kludi.

Stelaż podtynkowy Grohe Rapid SL 5w1Mała łazienka świetnie będzie współgrać z miską WC na stelażu podtynkowym. Montaż stelaża zapewni nieco więcej miejsca w pomieszczeniu oraz jednocześnie zadba o jego estetyczny i nowoczesny wygląd. Chętnie wybieranym przez polskich fachowców stelażem jest produkt Grohe Rapid SL 5w1. Montaż stelaża zapewni nieco więcej miejsca w pomieszczeniu oraz jednocześnie zadba o jego estetyczny i nowoczesny wygląd. Chętnie wybieranym przez polskich fachowców stelażem jest produkt stelaż podtynkowy Grohe RAPID SL 5w1

Nowoczesna, mała łazienka zazwyczaj jest wyposażona w kabinę prysznicową z niskim brodzikiem. Najbardziej ustawne i jednocześnie najpopularniejsze są kabiny półokrągłe z drzwiami uchylnymi, które doskonale komponują się we wnętrzu małej i funkcjonalnej łazienki. Przykładem jest Kabina Ravak BLIX BLCP4-80.We wnętrzu kabiny warto zamontować zestaw natryskowy z deszczownicą i baterią natryskową. Idealnie sprawdzą się tu gotowe zestawy prysznicowe - np. zestaw natryskowy Grohe New Tempesta Cosmopolitan z baterią termostatyczną.

Jeśli chcesz urządzić nowoczesną łazienkę, ale Twoim głównym ograniczeniem jest niewielki metraż, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Zwróć szczególną uwagę na dobór odpowiedniej kolorystyki oraz oświetlenia – w małych wnętrzach sprawdzają się jasne odcienie (kolory beżowy, szary, biały). Zadbaj o doświetlenie pomieszczenia – między innymi przestrzeni przy lustrze. W niewielkich wnętrzach postaw na optymalną armaturę gwarantującą komfort użytkowania – na przykład  prostokątną umywalkę Nova Pro 60,   jednouchwytową baterię umywalkową Zenta marki Kludi oraz kabinę Ravak BLIX BLCP4-80.