Coraz więcej osób pracuje do późnych godzin wieczornych. Zresztą w sezonie jesienno-zimowym już po południu jest ciemno. Jak wiadomo, pra dnia czy wieczór nie mogą być przeszkodą, by wybrać się do restauracji, czy bezpiecznie wrócić z pracy. Na pewno ważne jest oświetlenie uliczne. Pojawia się uzasadnione pytanie - kto jest odpowiedzialny za naprawę oświetlenia ulicznego w sytuacji awarii?
Sprawdź oświetlenie uliczne w hurtowni Onninen
Kto odpowiada za naprawę oświetlenia ulicznego?
Dobrze dobrane oświetlenie uliczne jest efektywne, a ponadto niemal bezawaryjne. Bardzo dobrze sprawdzają się słupy oświetleniowe. Ale co zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do ich zniszczenia czy też uszkodzenia? Warto wiedzieć, że za oświetlenie dróg na terenie miasta czy wsi odpowiada Zarząd Dróg Miejskich.
To właśnie tam należy zgłosić potencjalne usterki. Jeżeli jesteście mieszkańcami wsi, to oczywiście należy zgłosić awarię do urzędu gminy. Można zadzwonić także na pogotowie energetyczne, które powinno powiadomić odpowiednie służby. Jeżeli słupy uliczne znajdują się na terenie zamkniętego osiedla, to należy wiedzieć, że za naprawę odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa.
Awarie można również zgłaszać do burmistrza bądź samorządu publicznego, a także innych podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa. Dotyczy to oświetlenia dróg gminnych. W wielu przypadkach wszelkiego rodzaju awarie i usterki można zgłaszać do Zarządu Dróg czy Wydziału Usług Komunalnych Urzędu miasta.
Czy miasto może wyłączyć oświetlenie uliczne?
Na pewno niejednokrotnie można zauważyć, że oświetlenie ulic czy nawet centrum miasta jest ograniczone. Bywają też sytuacje, że moc oświetlenia pozostawia wiele do życzenia. Wiele miast czy gmin podejmuje decyzje o wyłączeniu oświetlenia bądź zmniejszeniu mocy w celu redukcji zużycia energii elektrycznej, a także oszczędności.
Doskonałym tego przykładem jest sytuacja, gdy jedna z gmin postanowiła czasowo wyłączyć część oświetlenia ulicznego. Jak się okazuje było to działanie w pełni bezprawne, gdyż oświetlenie dróg czy terenów miejskich jest obowiązkowe i nie można od niego odstąpić. Co ciekawe, w 2022 r. wprowadzono ustawę, na mocy której wszystkie jednostki sektora finansów publicznych są zobligowane do zmniejszenia zużycia energii o 10%. Najłatwiej włodarzom miasta było wprowadzić ograniczenia dotyczące oświetlenia ulicznego.
Zdaniem Sądu Najwyższego oświetlenie dróg, placów, ulic, które znajdują się na terenie gminy jest obowiązkowe. Zdania, co do tego, czy np. lampy powinny świecić przez całą noc są podzielone. Wielu mieszkańców różnych miast Polski wykonuje prace zmianowe, co oznacza, że niejednokrotnie wyruszają do pracy w godzinach nocnych. Wyłączenie oświetlenia stanowi więc dla nich problem i zmniejsza ich poczucie bezpieczeństwa.
Na szczęście decyzja sądu mówi jasno, że gmina nie może odstąpić od oświetlenia nawet w godzinach nocnych. Natomiast nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy włodarze decydują się na wyłączenie co drugiej lampy. Choć prawda jest taka, że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie energooszczędnego oświetlenia.
Najczęstsze przyczyny awarii oświetlenia ulicznego
Dobrze dobrane oświetlenie poprawia komfort mieszkańców, ale też ich bezpieczeństwo. Na pewno bardzo dobrze sprawdzają się słupy oświetleniowe stalowe, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale nawet najlepsze słupy nie zapobiegną potencjalnym awariom. Co powoduje awarię oświetlenia? Tak naprawdę jest wiele czynników.
Do najczęstszych powodów zalicza się brak ciągłości w dostawie prądu. Choć rzeczywiście przerwy zdarzają się bardzo rzadko, to jednak może się okazać, że na skutek awarii spowodowanej silnym wiatrem konieczne jest wyłączenie prądu. Nie można zapominać, że awarie oświetlenia często powoduje uszkodzenie fizyczne lampy.
Nie chodzi tutaj tylko o uszkodzenia spowodowane aktami wandalizmu, choć i takie się zdarzają, ale np. takie spowodowane wypadkiem, choćby uderzeniem samochodu. Także wyładowania atmosferyczne powodują awarie oświetlenia ulicznego. Oczywiście może się okazać, że awaria oświetlenia ulicznego jest spowodowana po prostu przepaleniem żarówki.
Włodarze miast są zobowiązani do wykonania jak najszybszej naprawy, gdyż konsekwencją uszkodzenia oświetlenia jest nie tylko gorsza widoczność w ruchu ulicznym, ale też pogorszenie się bezpieczeństwa w ruchu drogowy, Znacząco rośnie wtedy ryzyko wypadku. Zatem należy pamiętać, że miasta czy wsie są zobowiązane do zapewnienia mieszkańcom oświetlenia.