Bardziej się opłaca montować fotowoltaikę na dachu płaskim czy skośnym?

Dodano: wtorek, 26.11.2024


Montaż instalacji fotowoltaicznej staje się coraz popularniejszy ze względu na rosnącą wydajność i trwałość systemów oraz atrakcyjne i łatwo dostępne formy dofinansowania. Jedna z podstawowych decyzji czekających inwestora dotyczy miejsca montażu paneli fotowoltaicznych. Od dokonanego wyboru zależeć będzie wykorzystanie promieni słonecznych, a co za tym idzie – efektywność energetyczna instalacji PV. Panele fotowoltaiczne mogą znaleźć się zarówno na płaskim dachu, jak i na dachu skośnym. Sprawdzamy, czy bardziej się opłaca montować fotowoltaikę na dachu płaskim, czy na skośnym, czy może jednak na gruncie.

Panele fotowoltaiczne na działce na stelażach na tle nieba

Sprawdź konstrukcje gruntowe PV w hurtowni Onninen

Jak ustawienie paneli fotowoltaicznych wpływa na efektywność energetyczną?

Miejsce montażu paneli PV oraz ich kąt nachylenia to czynniki wpływające na sprawność całego systemu, dlatego wybór lokalizacji i prace montażowe warto powierzyć specjalistom. Instalacje fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachach budynków, nieco rzadziej na gruntach. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu jest korzystniejszym rozwiązaniem przy ograniczonej powierzchni działki.

Podpora niska konstrukcji wolnostojącej MAGNELIS (K-33-2-MAG)To także bardziej dyskretna i atrakcyjna wizualnie opcja. Ponadto instalacja fotowoltaiczna na dachu, który w Polsce tradycyjnie skierowany jest w stronę południa, zapewnia optymalną ekspozycję paneli na promienie słoneczne, co w połączeniu z kątem nachylenia 30-40o (lub niższym ze względów bezpieczeństwa) przekłada się na efektywniejszą produkcję energii. Istnieje niewielkie ryzyko, że nawet wysokie drzewa spowodują zacienienie. Jednak nie każdy dach nadaje się pod montaż fotowoltaiki.

Musi on być odpowiednio wytrzymały, ponieważ konstrukcje montażowe do instalacji PV razem z panelami stanowią dodatkowe, spore obciążenie. Większe korzyści odnoszone są zwykle przy dachu skośnym o orientacji południowej. Ale fotowoltaika na płaskim dachu też ma sens! Jednak może wymagać zastosowania paneli o wyższej mocy oraz przygotowania specjalnych konstrukcji wspornych, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał płaskiej powierzchni. A to podwyższa koszt inwestycji.

Z drugiej zaś strony, indywidualnie stworzone rozwiązanie nierzadko okazuje się bardziej efektywne od gotowego zestawu fotowoltaiki zamontowanego na dachu skośnym. Instalacje PV na płaskich dachach doskonale sprawdzają się w przypadku dużych powierzchni. Często można je zobaczyć na budynkach urzędów, magazynów, zakładów produkcyjnych, galerii handlowych itp. 

Czy panele na gruncie to dobry pomysł?

Carport model DK1 Baks - Dostawka carportu pojedynczego w powłoce Magnelis 858782Gdy montaż na dachu z jakichś przyczyn nie wchodzi w grę, a teren jest wystarczająco duży i odpowiednio nasłoneczniony – bez drzew i budynków powodujących zacienienie, fotowoltaika może zostać zainstalowana na gruncie. W tym celu wykorzystuje się specjalne, solidne konstrukcje gruntowe do PV. Niedogodnością dla inwestora może być konieczność wykonania wykopu. Z drugiej strony na gruncie zapewniona jest skuteczniejsza wentylacja ogniw niż na dachu, co sprzyja wysokiej wydajności instalacji.

Poza tym panele PV montowane na gruncie można łatwo ustawić w taki sposób, by ekspozycja na słońce była jak największa. Kąt nachylenia wynosi zawsze 35o. W sezonie zimowym, zwłaszcza w miejscowościach górskich, inwestorzy szczególnie doceniają łatwość zrzucania śniegu z paneli. Ponadto fotowoltaikę znajdującą się na gruncie zdecydowanie prościej jest rozbudować (oczywiście pod warunkiem dysponowania odpowiednio dużym terenem). Co do zasady, fotowoltaika na gruncie okazuje się droższa w realizacji od fotowoltaiki na dachu skośnym. 

Pozwolenia na budowę a panele fotowoltaiczne na dachu skośnym, płaskim i na gruncie

Większość realizowanych instalacji PV na potrzeby gospodarstw domowych i małych firm to tzw. mikroinstalacje. Ich moc nie przekracza 50 kW. Zgodnie z prawem, nie wymagają one uzyskiwania zezwolenia na budowę – niezależnie od tego, czy inwestor zamierza zainstalować panele fotowoltaiczne na gruncie, czy na dachu skośnym/płaskim.

Carport KM Grom model X-1 Jednostanowiskowy KM CARPORT X-1Wystarczy dokonać zgłoszenia do zakładu energetycznego. Istnieje kilka wyjątków od tej reguły, jak montaż paneli fotowoltaicznych na wysokości powyżej 3 metrów (np. na budynku przemysłowym lub maszcie telekomunikacyjnym) oraz na obszarach objętych programem Natura 2000. Więcej formalności czeka także inwestorów planujących montaż fotowoltaiki na budynku, który znajduje się w ewidencji zabytków. W ostatnim czasie złagodzono procedury dotyczące instalacji PV o mocy do 150 kWp. W ich przypadku nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę, jednak należy przestrzegać tzw. warunków przyłączeniowych. Inwestorzy prywatni rzadko zmagają się z procedurami prawnymi na własną rękę. Firmy instalujące fotowoltaikę zapewniają, co do zasady, kompleksową obsługę, obejmującą m.in. załatwienie formalności.

Dostawców i instalatorów fotowoltaiki zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni. W asortymencie posiadamy m.in. gotowe zestawy fotowoltaiczne, panele fotowoltaiczne, falowniki oraz konstrukcje montażowe. Znajdziesz u nas konstrukcje PV na dach skośny, konstrukcje PV na dach płaski oraz konstrukcje PV gruntowe. Specjaliści techniczno-handlowi Onninen odpowiadają na pytania i doradzają w zakresie indywidualnych rozwiązań.

Sprawdź konstrukcje gruntowe PV w hurtowni Onninen