Jaką baterię łazienkową wybrać? Bateria podtynkowa czy natynkowa?

Dodano: czwartek, 3.02.2022


Wybór baterii łazienkowych ma ogromny wpływ zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę pomieszczenia. Nie warto go więc bagatelizować. Jedną z podstawowych decyzji, jakie musi podjąć inwestor, jest ta dotycząca rodzaju armatury. Do dyspozycji ma bowiem baterie podtynkowe oraz natynkowe. Czym cechują się oba typy i który lepiej wybrać? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Baterie łazienkowe Hansgrohe

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym różnią się baterie natynkowe od podtynkowych,
 • Na co zwrócić uwagę podczas wyboru baterii podtynkowej i natynkowej,
 • Który rodzaj baterii łazienkowych wybrać.

Charakterystyka baterii natynkowej

Bateria natynkowa to klasyczne rozwiązanie, które spotkać można w większości polskich domów. Składa się na nią zaledwie jeden element podłączany do gotowych wyjść wody. Prostota montażu to zresztą największa zaleta tego typu armatury. Cecha ta przekłada się ponadto na łatwy dostęp do instalacji w celu jej wymiany. Modernizacja łazienki w takim przypadku wymaga tylko odłączenia dotychczasowej baterii i zamontowania nowej do tych samych przyłączy. Warto również zwrócić uwagę na duży wybór dostępnych na rynku rozwiązań. Baterie natynkowe występują w wielu wariantach, wśród których każdy użytkownik bez problemu znajdzie produkt, odpowiadający jego indywidualnym preferencjom.

Nie bez powodu jednak baterie natynkowe coraz częściej wypierane są przez modele podtynkowe. Zajmują mianowicie stosunkowo dużo miejsca i utrudniają optymalne zagospodarowanie przestrzeni na przykład w strefie prysznicowej. Nie sprzyjają tym samym minimalizmowi, który cieszy się rosnącym uznaniem wśród projektantów łazienek. Należy też zauważyć, że bateria natynkowa nie najlepiej sprawdzi się w przypadku rozwiązań przewidujących daleko idącą personalizację instalacji. Każdy, kto planuje rozszerzenie standardowych 2 - 3 wyjść wody o dodatkowe opcje, takie jak choćby prysznice boczne, musi zrezygnować z armatury natynkowej i zastąpić ją podtynkową.

Sprawdź baterie łazienkowe w hurtowni Onninen

Charakterystyka baterii podtynkowej

Bateria podtynkowa to innowacyjne rozwiązanie, charakteryzujące nowoczesne wnętrza. Armatura tego typu wciąż zyskuje na popularności, a to przede wszystkim ze względu na coraz większe zainteresowanie inwestorów stylami minimalistycznymi. Znacząca większość baterii tego typu znajduje się w ścianie, a na zewnątrz wystają jedynie elementy, służące do wylewu wody i kontrolowania jej strumienia.

Wśród zalet baterii podtynkowych z pewnością należy wymienić swobodę aranżacyjną. Projektant nie musi się bowiem przejmować połączeniami pomiędzy poszczególnymi elementami armatury. Wszystkie przewody – niezależnie od liczby wyjść wody oraz ich umiejscowienia – pozostają ukryte w ścianach. Armatura podtynkowa pozwala ponadto oszczędzić sporo miejsca, dzięki czemu eksploatacja łazienki staje się automatycznie wygodniejsza, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń o skromnych metrażach. Warto także pamiętać, że baterie podtynkowe gwarantują większy przepływ wody, a to pozwala na korzystanie z kilku wyjść wody bez straty ciśnienia.

Baterie łazienkowe Hansgrohe

Jeśli baterie podtynkowe mają tyle istotnych zalet, dlaczego nie wyparły jeszcze całkowicie armatury natynkowej? Kłopotliwy wydaje się przede wszystkim ich montaż. Jako że większość baterii podtynkowej znajduje się w ścianie, konieczne staje się kucie tynków, przygotowanie odpowiednich otworów i doprowadzenie instalacji do każdego wyjścia wody. Trudniejszy dostęp do kluczowych elementów baterii w oczywisty sposób utrudnia też jej ewentualną wymianę lub naprawę potencjalnych usterek. Nie sposób pominąć także kwestii wyższych cen armatury podtynkowej, mogących zniechęcić niektórych inwestorów.

Sprawdź baterie łazienkowe w hurtowni Onninen

O czym pamiętać podczas zakupu baterii natynkowych?

Decydując się na zakup baterii natynkowej, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów. Ich uwzględnienie zagwarantuje użytkownikom bezpieczną i komfortową eksploatację łazienki. Do najważniejszych kryteriów należą:

 • Rodzaj głowicy – najlepszymi parametrami odznaczają się głowice ceramiczne, zapewniające wygodną obsługę i wysoki poziom odporności na ścieranie. Wszystko to przekłada się na ich długoletnią trwałość.
 • Typ baterii – inwestor ma do wyboru standardowe modele mieszaczowe oraz termostatyczne. Te drugie eliminują problem niepożądanych zmian temperatury wody podczas jej używania. Gwarantują więc wyższy komfort i bezpieczeństwo, ponieważ zapobiegają poparzeniom.
 • Liczba wyjść wody – parametr ten należy dostosować do indywidualnych preferencji, w zależności od tego, czy planuje się tylko natrysk, czy także wylewkę wannową.
 • Wykończenie powłoki – pod tym względem w łazienkach niepodzielnie króluje chrom. Warto jednak rozejrzeć się za bateriami o powierzchni dodatkowo zabezpieczonej przed zarysowaniami i matowieniem.
 • Okres gwarancji – podobnie jak w przypadku innych produktów, im dłuższa gwarancja, tym większa trwałość i niezawodność baterii.

Każdą baterię natynkową można zamontować bez większych komplikacji. Wszystko dzięki uniwersalnym rozmiarom przyłączy, które pozwalają na samodzielną instalację i wymianę armatury.

Baterie łazienkowe Hansgrohe

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru baterii podtynkowej?

Zdecydowanie bardziej skomplikowany jest montaż baterii podtynkowej. Jak wiesz, wymaga on przygotowania ścian na umieszczenie w nich większości elementów mechanizmu. Armatura tego typu składa się z dwóch części, więc przed jej zakupem i instalacją należy zwrócić uwagę na rodzaj ich obu.

Rodzaj elementu podtynkowego

To właśnie element podtynkowy odpowiada za dostosowanie parametrów przepływu i doprowadzanie zmieszanej wody do wybranego wyjścia. W jego przypadku należy pamiętać przede wszystkim o weryfikacji najważniejszych czynników.

 • Czy jest kompatybilny z wybranym elementem natynkowym – z rozróżnieniem na baterie standardowe i termostatyczne.
 • Z iloma wyjściami wody może współpracować – to bardzo ważne w przypadku inwestorów planujących na przykład prysznic z deszczownicą, wylewkę wannową i natryski boczne.
 • Jak długą gwarancją jest objęty – standard to 2 lata, ale niektórzy producenci oferują nawet 5.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Rodzaj elementu natynkowego

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na dopasowanie części zewnętrznej do elementu podtynkowego. Kluczowe okaże się więc uwzględnienie liczby obsługiwanych wyjść wody oraz rodzaju baterii (standardowy lub termostatyczny). Pamiętaj też, że oba komponenty muszą pochodzić z oferty tego samego producenta. W przeciwnym razie ryzykujesz brak zgodności pomiędzy nimi. Poza tym warto zainteresować się rodzajem głowicy (ponownie najlepszym wyborem okaże się wariant ceramiczny) oraz długością okresu gwarancyjnego.

Jaki rodzaj baterii zamontować w łazience?

Wybór pomiędzy bateriami natynkowymi i podtynkowymi do łazienki powinien być podyktowany nie tylko stylem łazienki i osobistymi preferencjami jej użytkowników, ale przede wszystkim możliwościami instalacyjnymi. Pierwszy rodzaj produktów przeznaczony jest bowiem dla inwestorów chcących tylko delikatnie odświeżyć klasycznie urządzone wnętrze, a drugi dla osób planujących poważną modernizację i gruntowny remont.

Pomagając swoim klientom w doborze baterii łazienkowych, możesz proponować im armaturę dostępną w asortymencie naszej hurtowni internetowej. W Onninen znajdziesz zarówno modele natynkowe, jak i podtynkowe od Hansgrohe, dzięki czemu z łatwością zaspokoisz potrzeby każdego inwestora.

Sprawdź baterie łazienkowe w hurtowni Onninen

Wężyk do baterii
Czarna bateria łazienkowa
Rozety do baterii
Bateria podtynkowa
Bateria umywalkowa czarna