Bezpieczeństwo pożarowe, a zastosowanie elektrotrzymacza w budynku

Dodano: piątek, 19.04.2024


Bezpieczeństwo przeciwpożarowe wymaga zastosowania odpowiednich systemów. Istotne znaczenie mają choćby drzwi przeciwpożarowe. Wykorzystanie bram przeciwpożarowych również jest niezbędne. Dzięki nim rozprzestrzenianie się ognia jest dłuższe. Zyskujecie w ten sposób czas na ewakuację. Ważną rolę odgrywają także chwytaki elektromagnetyczne, które określane są także jako elektrotrzymacze. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej.

Przeciwpożarowe drzwi ewakuacyjne z elektrotrzymaczem na parkingu podziemnym

Sprawdź nyple hudrauliczne w hurtowni Onninen

Na jakiej zasadzie działają elektrotrzymacze? 

Odpowiednie przeprowadzenie ewakuacji powinno być sprawne i szybkie. Istotne znaczenie mają blokady drzwi. Należy więc zastosować elektrotrzymacze. Są to produkty wyposażone w specjalny elektromagnes. Można umieścić je nie tylko w drzwiach, ale i w bramie czy na podłodze. Warto wiedzieć, że to aktywne zabezpieczenia, które utrzymują drzwi i bramy w położeniu otwartym. W momencie powstania pożaru zostają one automatycznie zamknięte, gdyż dzięki temu powstaje specjalna strefa oddzielenia pożarowego, a to oznacza, że rozprzestrzenianie się dymu czy ognia będzie zatrzymane.

Wykorzystanie elektromagnesu umożliwia sprawną pracę. Przy wyborze tego urządzenia należy wziąć pod uwagę sposób montażu. Dostępne są elektrotrzymacze ścienne, podłogowe oraz uniwersalne. Każdy z nich składa się z elektromagnesu oraz zwory. Należy dopasować go do wielkości drzwi. Gdy pożar czy też dym zostanie wykryty, to drzwi zamykają się w sposób automatyczny. Dotyczy to także bram. Elektromagnes, który montowany jest na ścianie to produkt, który posiada przycisk zwalniający. Zwory mają przegubową regulację.

Dzięki temu cała konstrukcja jest precyzyjnie ustawiona i zapewnia naprawdę mocną siłę trzymania. Oczywiście można też wybrać elektrotrzymacze podłogowe czy uniwersalne, które zmieszczą się w każdym miejscu. Czujniki pożarowe wychwytują potencjalne zagrożenie, zaś centrala sterująca zarządza ich zamknięciem czy też pozostawieniem konkretnych drzwi w położeniu otwartym. Elekromagnes montowany może być także na bramie. Dzięki niemu możliwe jest zamknięcie bramy w razie wystąpienia pożaru.    

Jak elektrotrzymacz wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo pożarowe?

Elektrotrzymacz drzwiowy EATON podłogowy 24VDC, 50Kgf/490N, 1369-CSAElektrotrzymacz wpływa w znaczący sposób na bezpieczeństwo pożarowe. Niezależnie czy wybierzecie podłogowy czy ścienny, w razie pożaru zyskujecie dodatkową strefę ochronną. Dzięki temu rozprzestrzenianie pożaru czy dymu jest ograniczone. Pojawia się więc bariera ochronna, która pełni podobną rolę do ściany ogniochronnej. W ten sposób można przeprowadzić sprawną ewakuację, natomiast służby mogą szybciej ugasić pożar. W ten sposób można ograniczyć ryzyko strat materialnych.

Jego instalacja jest bardzo łatwa i szybka. Oczywiście to urządzenie działa na zasilanie elektryczne, a więc w razie jego braku dochodzi do automatycznego zwolnienia drzwi lub bramy. Możliwe jest także zwolnienie ręczne za pomocą specjalnego przycisku. Sama instalacja całego mechanizmu jest łatwa oraz szybka, zaś koszty niewielkie. Zamówienie warto złożyć na naszej stronie Onninen.pl. Dzięki specjalnej konstrukcji możliwe jest precyzyjne ustawienie powierzchni styku zwory z powierzchnią elektromagnesu, a tym samym uzyskanie dużej siły trzymania. Do zastosowania tego typu urządzeń powinien skłonić Was fakt, że zyskujecie większe bezpieczeństwo i jeszcze lepszą ochronę mienia.          

Elektrotrzymacze w hurtowni Onninen 

Warto zdecydować się na elektrotrzymacze dostępne w hurtowni Onninen. Na uwagę zasługuje elektrotrzymacz drzwiowy EATON 24VDC, 50kgf/490N Biały, 13050-BSP. Jest to najczęściej wybierany model, który cieszy się naprawdę dużą popularnością. Posiada siłę przyciągania wynoszącą od 490 N. Dzięki temu można utrzymać zamknięte drzwi nawet przy bardzo silnym wietrze czy uderzeniach. Zastosowanie tworzyw sztucznych sprawia, że urządzenie wykazuje odporność mechaniczną, ale i na korodowanie.

Elektrotrzymacz drzwiowy EATON podłogowy 24VDC, 50Kgf/490N, przycisk wyzwalający, 1335-CSA

Dobrym wyborem będzie także elektrotrzymacz drzwiowy EATON podłogowy 24VDC, 50Kgf/490N, przycisk wyzwalający, 1335-CSA. Jest to model podłogowy z przyciskiem wyzwalającym. Dzięki temu możliwe jest automatyczne otwieranie, ale i zamykanie drzwi. Zapewnia naprawdę mocną siłę przyciągania. Posiada również funkcję wyłączenia awaryjnego, a więc w sytuacji krytycznej możecie szybko otworzyć drzwi.

Można zdecydować się ponadto na elektrotrzymacz drzwiowy EATON podłogowy 24VDC, 50Kgf/490N, 1369-CSA. To kolejny produkt, który możemy Wam polecić. Posiada bardzo solidną konstrukcję, ale jest też intuicyjny i łatwy w obsłudze. Wykonany jest z aluminium, a dzięki temu jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzi się nawet w przypadku bardzo ciężkich, masywnych drzwi.