Bezpieczna i szczelna instalacja z korkiem prób szczelności

Dodano: środa, 3.01.2024


Szczelność instalacji stanowi kluczowy element bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy mówimy o instalacji gazowej. Jest to niezwykle istotne zagadnienie związane z unikaniem potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, takich jak wycieki gazu czy eksplozje. Dlatego też sprawdzanie szczelności instalacji gazowej jest nie tylko wymogiem prawnym, ale przede wszystkim dbałością o życie i zdrowie użytkowników.

Instalator w kotłowni z rurami miedzianymi z korkami prób szczelności

Sprawdź korki prób szczelności w hurtowni Onninen

Kiedy warto wykonać próbę szczelności instalacji?

korek do prób szczelności 16x2 czerwony OnnlineWykonanie próby szczelności powinno zostać przeprowadzone w przypadku wykonania nowej instalacji gazowej, która dopiero zostaną oddane do użytku. Kolejną sytuacją jest wykonanie każdej przebudowy, ponieważ wszelkie zmiany muszą być zweryfikowane czy nie wpłynęły na rozszczelnienie układu. Podobna procedura wykonywana jest w sytuacji wykonywania prac remontowych. Przeprowadzenie próby szczelności instalacji gazowej jest szczególnie ważne, ponieważ w tym wypadku nawet niewielkie nieszczelności mogą być wyjątkowo groźne dla zdrowia i życia.

Dawniej wykonywane były tzw. próby ciśnieniowe z wykorzystaniem strumienia wody, jednak obecnie odchodzi się od tego rozwiązania, gdyż niesie ono ze sobą ryzyko. Wykorzystanie wody wtłaczanej pod ciśnieniem doprowadzić może do pozostawania w rurach wody, a wilgotne środowisko jest z kolei idealnym miejscem do rozwoju bakterii, takich jak np. legionella. Stwarza ona dla zdrowia człowieka realne zagrożenie. Drugim problemem związanym z wykorzystaniem wody jest zima, a dokładniej spadek temperatury. Pozostała w układzie woda podczas mrozów zamarza, czym może doprowadzić do uszkodzenia układu. Dlatego też obecnie próby wykonywane są częściej z wykorzystaniem sprężonego powietrza.

Prawidłowe przeprowadzenie próby szczelności w instalacji grzewczej

Mimo iż zdecydowanie częściej wykorzystuje się powietrze, to w dalszym ciągu próba wodna nie została jeszcze całkowicie wyeliminowana. Do oceny instalacji grzewczej niezbędne będą określone akcesoria, w tym kształtki czy zaciski, dzięki którym próba ciśnieniowa będzie skuteczna i bezpieczna.

Prowadząc próbę szczelności należy pamiętać, że minimalne ciśnienie, jakie pozwoli na rzeczywistą ocenę powinno wynosić co najmniej 6 barów, choć zaleca się, aby wartość ta wynosiła maksymalne ciśnienie robocze układu + 2 bary.

Korek do prób szczelności 20x2 niebieski OnnlineW pierwszej kolejności wykonywane jest badanie wstępne, podczas którego ciśnienie jest stopniowo podnoszone do ustalonej wartości ciśnienia próbnego, a procedura ta powtarzana jest trzykrotnie, w 10-minutowych odstępach. Następnie w czasie kolejnych 30 minut prowadzona jest obserwacja pod kątem występowania ewentualnych przecieków oraz nieszczelności. Przyjmuje się, że próba powiodła się, jeśli po pół godziny spadek ciśnienia w układzie spadł nie więcej niż 0,6 bara.

Po pozytywnym wykonaniu badania wstępnego można przejść do części zasadniczej. W początkowym etapie ciśnienie w układzie jest podnoszone do poziomu ciśnienia próbnego na 2 godziny. Wyjątek stanowi ogrzewanie podłogowe, dla którego czas obserwacji wynosi 24 godziny. W czasie tym jego wartość nie może obniżyć się więcej niż o 0,2 bara. Nie można zapominać, że konieczna będzie również wizualna ocena wszystkich znajdujących się w instalacji połączeń, a jeśli zostaną stwierdzone, to próbę należy przerwać, usunąć nieprawidłowości i rozpocząć od nowa.

Próba szczelności z wykorzystaniem powietrza

Mosiężny Korek do prób szczelności czerwonyPróba ciśnieniowa może być też wykonana przy pomocy powietrza. Tu warto rozpocząć od ciśnienia rzędu 0,2-0,5 bara, jest to wartość bezpieczna, pozwalająca uniknąć problemu wypchnięcia kształtek, jeśli nie zostaną one właściwie umocowane. Tam, gdzie zacisk będzie nieprawidłowy słychać będzie wyraźny gwizd. Mocowanie trzeba będzie poprawić i dopiero przejść do właściwej próby.

Próba szczelności instalacji przebiega etapowo. W pierwszym kroku poziom ciśnienia odnoszony jest do poziomu nie wyższego niż 3 bary. Wartość ta musi być kontrolowana, dlatego też warto zaopatrzyć się w manometr tarczowy, cechujący się dużą precyzją pomiaru. Próba szczelności instalacji gazowej rozpoczyna się od badania wstępnego, które pozwala na początkową ocenę. Uzyskanie pozytywnego wyniku daje podstawę sądzić, że prowadzenie dalszych czynności będzie bezpieczne. Proces przebiega analogicznie jak w przypadku opisanej procedury z wykorzystaniem wody.

Zastosowanie i użycie korka prób szczelności

Zarówno w nowej instalacji gazowej, jak i po przebudowie, bardzo pomocne są odpowiednie akcesoria, jak np. korek do prób szczelności. Jest to wyjątkowo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na efektywne i wygodne przeprowadzenie testów. Wykonany z trwałych, solidnych materiałów, które wytrzymają wszelkie próby szczelności. Próba ciśnieniowa z wykorzystaniem korka przeprowadzana jest zdecydowanie sprawniej. Ten niewielkich gabarytów gadżet służy do zaślepiania rur nie tylko w instalacji grzewczej, ale też układu ciepłej wody użytkowej.

Korki prób szczelności w hurtowni Onninen

W hurtowni Onninen dostępne są korki szczelności instalacji gazowej w kilku wariantach. W aspekcie rozmiaru warto zwrócić uwagę, aby pasował on do rozmiaru rury, a każdy z nich może być w barwie niebieskiej, pomarańczowej lub czerwonej. Poszczególne produkty różnią się też materiałem, z którego zostały wykonane.

Tworzywowy korek do prób szczelności KAN-therm GZ - G1/2"Jedną z propozycji jest korek do prób szczelności 16x2 czerwony Onnline. Jest to rozwiązanie dedykowane do zaślepiania rur typu Pex/Al/PEX, a także PERT/Al/PERT. Pomagają one chronić instalację budowlaną przed przedostaniem się do jej wnętrza zanieczyszczeń budowlanych, w tym. w czasie wykonywania instalacji i przekładania rur przez ściany do kolejnych pomieszczeń. W ofercie dostępne są także jakie korki jak Korek do prób szczelności Onnline 20x2 niebieski oraz Korek do prób szczelności Onnline 16x2 pomarańczowy.

W Onninen znajdziesz także mosiężny korek do prób szczelności Agam czerwony, którego gwint wykonany jest z mosiądzu. Jest on wyjątkowo wytrzymały i funkcjonalny, dzięki czemu może być stosowany do testowania instalacji gazowych.

Sprawdź korki prób szczelności w hurtowni Onninen