Bezpieczna instalacja słoneczna: jak wybrać odpowiednią rozdzielnicę fotowoltaiczną?

Dodano: wtorek, 9.04.2024


Planujesz montaż nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej? Aby korzystanie z energii słonecznej było możliwe, instalacja fotowoltaiczna musi zostać podłączona do instalacji elektrycznej w budynku. Podstawą bezpiecznego i prawidłowego działania systemu fotowoltaiki jest rozdzielnica fotowoltaiczna – dedykowana instalacji PV. Jaka rozdzielnica fotowoltaiczna spełni wymagania Twojego projektu? Sprawdźmy!

System elektryczny do instalacji energii słonecznej z panelem słonecznym, baterią i falownikiem

Sprawdź rozdzielnice fotowoltaiczne w hurtowni Onninen

Czym różni się rozdzielnica fotowoltaiczna od zwykłej?

Rozdzielnica PV jest bazowym elementem systemu fotowoltaicznego. Pozwala na zabudowę falowników (inwerterów) o różnych mocach – nawet do ponad 60 kW. Dzięki rozdzielnicy zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne oraz inwertery (falowniki) mogą pracować bezpiecznie i z maksymalną efektywnością. Aparatura zabezpieczająca, w którą wyposażona jest rozdzielnia (rozłączniki, bezpieczniki przetwornicy, ochronniki itp.), chroni panele PV i inwerter (falownik) przed przepięciami w obwodach i zwarciami wywołanymi wyładowaniami atmosferycznymi.

Rozdzielnica fotowoltaiczna Elektroplast Stróża PV AC 3f B16 300mA T1 T2 VCXWażne miejsce w rozdzielnicy fotowoltaicznej zajmuje także aparatura rozdzielcza, sterownicza i pomiarowa. Aparatura sterownicza zapewnia zarządzanie obwodami i koordynację ich działania. Głównym zadaniem aparatury pomiarowej jest gromadzenie i analiza danych dotyczących pracy systemu PV i ilości wytworzonej i oddanej do sieci energii. Aby możliwe było zdalne sterowanie fotowoltaiką, rozdzielnicę PV doposaża się w aparaturę komunikacyjną. 

Warto wiedzieć, że rozdzielnice przeznaczone są do zastosowań wewnątrz lub na zewnątrz budynku, w zależności od klasy szczelności IP czy stopnia wytrzymałości mechanicznej. Natomiast każda rozdzielnica PV z naszej oferty nadaje się do montażu zewnętrznego.

Jakie są rodzaje rozdzielnic fotowoltaicznych?

Dostępne na rynku rozdzielnice fotowoltaiczne różnią się wieloma parametrami. Do wyboru pozostają rozdzielnice AC, DC czy DC/AC o rozmaitych konfiguracjach i zróżnicowanym wyposażeniu. Podstawowym wariantem są rozdzielnice paneli PV, montowane na panelu lub na ścianie budynku, wymagające prądu stałego. Drugi typ to rozdzielnice przeznaczone do zabudowy przetwornicy DC/AC, również montowane na ścianie, ale zasilane prądem przemiennym z przetwornicy.

Do najważniejszych parametrów rozdzielnic przeznaczonych do zabudowy fotowoltaiki należą:

 • ilość stringów (string to wydzielony obwód elektryczny, składający się z połączonych szeregowo paneli fotowoltaicznych),
 • Rozdzielnica fotowoltaiczna Elektroplast Stróża DC 1000V T2 2-stringi 9474ilość rzędów i modułów,
 • sposób montażu,
 • rodzaj złączy i typ dławika,
 • klasa szczelności,
 • klasa ochronności,
 • stopień wytrzymałości mechanicznej,
 • napięcie znamionowe,
 • zakres temperatury pracy,
 • wymiary (powinny odpowiadać rodzajowi i ilości aparatury montowanej w rozdzielnicy oraz wymaganiom danej instalacji),
 • materiał obudowy (zwykle będzie to odporne na promienie UV tworzywo, np. ASA, rzadziej aluminium),
 • system zamykania drzwiczek,
 • design.

Instalatorzy fotowoltaiki zwracają uwagę także na inne elementy – istotne dla wydajnego i bezpiecznego działania konkretnego układu fotowoltaicznego. 

Jak dobrać rozdzielnicę fotowoltaiczną do instalacji?

Rozdzielnica fotowoltaiczna Elektroplast Opatówek 1000VDC RH-12 PVx2Rozdzielnica fotowoltaiczna musi być dostosowana do parametrów i wymogów bezpieczeństwa danej instalacji PV, dlatego jej wybór należy powierzyć specjalistom, np. firmie odpowiadającej za dostarczenie i wdrożenie fotowoltaiki w Twoim domu. Doświadczony elektryk zapozna się z domową instalacją, sprawdzi jej moc, a następnie dobierze nie tylko odpowiednią rozdzielnicę, ale także elementy montażowe, aparaturę modułową i przewód łączący z falownikiem. Zadba także o poprawne podłączenie instalacji fotowoltaicznej do rozdzielni głównej. Dobrze dopasowana rozdzielnica PV, zawierająca odpowiednią aparaturę przetężeniową i przepięciową, zapewni niezawodną ochronę stringów, paneli fotowoltaicznych oraz falowników (inwerterów) przed przepięciami i skutkami zwarć. 

O czym należy pamiętać przy montażu rozdzielnicy PV?

Instalację PV najlepiej zaplanować na etapie budowy domu. Dzięki temu unikniesz widoku elementów instalacji na ścianie, zamontujesz rozdzielnicę we właściwym miejscu i przygotujesz punkt do podłączenia falownika. Inwerter powinien znajdować się w odległości nie większej niż 10 metrów od rozdzielni głównej. Przy bardziej oddalonym falowniku konieczne jest zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń (po stronie AC).

Rozdzielnice fotowoltaiczne w hurtowni Onninen

W hurtowni instalacyjnej Onninen znajdziesz szeroką gamę rozdzielnic fotowoltaicznych o rozmaitych konfiguracjach i z różnymi opcjami wyposażenia. Oferujemy nowoczesne rozwiązania, wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia oraz w solidną, tworzywową obudowę, zapewniającą bardzo wysoki stopień ochrony IP65 i stopień wytrzymałości mechanicznej IK07. Wybór rozdzielnicy PV w Onninen to inwestycja w bezpieczeństwo, wydajność i żywotność instalacji fotowoltaicznej.

Sprawdź rozdzielnice fotowoltaiczne w hurtowni Onninen

Rozdzielnica pv/ Rozdzielnica fotowoltaiczna
Wyłącznik przeciwpożarowy fotowoltaika