Bezpieczniki typu NH i obudowy CS – przegląd produktów Eaton

Dodano: wtorek, 20.04.2021


Bezpieczniki typu NH i obudowy CS

W tym artykule przeczytasz o:

Charakterystyce i wykorzystaniu bezpieczników typu NH, bezpieczników cylindrycznych, bezpieczników typu D0 oraz D. Dodatkowo, przygotowaliśmy charakterystykę obudowy CS, chroniącej aparaturę sterowniczą.

Bezpieczniki NH

Bezpieczniki typu NH firmy Eaton są wykonane za pomocą najnowszej technologii, aby zapewnić najlepszą jakość i niezawodne działanie. Zakres bezpieczników jest zgodny z wymaganiami norm IEC 602366-1 i -2, normy VDE 0636-2 oraz spełnia wymagania w zakresie wymiarów normy DIN 43620. Bezpieczniki NH posiadają wysoką zdolność wyłączania do 120 kA, napięcia pracy 400, 500 oraz 690 V, prąd znamionowy do 1250 A oraz charakterystyki gG, aM, gFF. Inne cechy gamy bezpieczników NH przedstawiamy poniżej.

 • System podwójnych wskaźników to opatentowane rozwiązanie przez Eaton, które zapewnia wyraźne wskazanie stanu bezpiecznika. Dzięki temu jest dostępna lokalna i zdalna (przy użyciu opcjonalnego mikroprzełącznika) sygnalizacja, która prowadzi do skrócenia czasu wymiany wkładek bezpiecznikowych i ponownego przywrócenia zasilania w zabezpieczanym obwodzie. Wkładki są dostępne również w wykonaniu z izolowanymi zaciskami.
 • Wkładki bezpiecznikowe „o niskich stratach mocy” serii Eaton, posiadając obniżone straty mocy, przyczyniają się do redukcji ogólnych kosztów operacyjnych. Dzięki temu jest obniżony tzw. ślad węglowy, a co za tym idzie zużycie energii oraz ilość ciepła oddawanego do otoczenia są niższe.
 • Eaton jest pierwszym na świecie producentem kompletnego zakresu bezpieczników NH pozbawionych ołowiu i kadmu. Bezpieczniki spełniają wszelkie normy odnośnie liczby.
 • Firma Eaton jest ukierunkowana na wytwarzanie produktów zdatnych do powtórnego przetworzenia oraz bierze udział w programie recyklingu przemysłowego.

Dla wkładek NH dostępne są m.in. podstawy bezpiecznikowe: 1-biegunowe oznaczone symbolem SDx dla wielkości 00 do 4 oraz 3-biegunowe TDx dla wielkości 00 do 3, gdzie litera x z oznaczenia koduje wielkość gabarytową.

Bezpieczniki NH Eaton1

Sprawdź ofertę bezpieczników Eaton w sklepie Onninen

Bezpieczniki cylindryczne

Bezpieczniki cylindryczne Eaton

Bezpieczniki cylindryczne są dostępne w trzech wielkościach gabarytowych 10x38 mm, 14x51 mm oraz 22x58 mm w zakresie prądów znamionowych do 125 A oraz o charakterystykach typu gG i aM. Napięcia znamionowe wkładek to 400 V, 500 V oraz 690 V. Zdolność wyłączania do 120 kA zależy od wielkości i prądu znamionowego wkładki.  Gabaryt 14x51 oraz 22x58 występuje również w wykonaniu z wybijakiem do zdalnej sygnalizacji, poprzez opcjonalny mikroprzekaźnik zadziałania bezpiecznika.

Dla wkładek jest dostępny szeroki asortyment podstaw bezpiecznikowych. Seria CHM dedykowana jest dla wielkości 10x38 i występuje w trzech wersjach:

 • dla instalacji IEC 690 V AC (oznaczona kolorem czerwonym),
 • dla instalacji UL (kolor czarny),
 • dla instalacji PV (kolor żółty).

Seria CHM dla instalacji IEC występuje w wariancie z sygnalizacją zadziałania lub bez, a także w wariancie 1-, 2-, 3- i 4-biegunowym, przy czym wersje 1- i 3- są dostępne również z biegunem neutralnym.  Dla wkładek cylindrycznych 14x51 występują podstawy CH14x (Rys.7), a dla wielkości 22x58 są podstawy CH22x (Rys.8). Obydwie wielkości podstaw są wariancie 1- do 4- biegunowym. Asortyment podstaw dla wkładek cylindrycznych uzupełniają m.in. elementy do zdalnego monitoringu bezpieczników czy 1- i 3-fazowe szyny łączeniowe.

Bezpieczniki cylindryczne Eaton (1)

Obydwie wielkości podstaw są wariancie 1- do 4- biegunowym. Asortyment podstaw dla wkładek cylindrycznych uzupełniają m.in. elementy do zdalnego monitoringu bezpieczników czy 1- i 3-fazowe szyny łączeniowe.

Sprawdź ofertę bezpieczników Eaton w sklepie Onninen

Bezpieczniki typu D0 i D

Bezpieczniki typu D0 i D zostały zaprojektowane do ochrony instalacji przemysłowych, są stosowane również w instalacjach domowych. Wkładki D0 w rozmiarach D01, D02 i D03 mają zakres prądów nominalnych do 100 A przy napięciu pracy 400 V i zdolności 50 kA. Charakterystyki tych wkładek to zwłoczna (gG) oraz ultraszybka (aR). Wkładki D w rozmiarach DI, DII, DIII, DIV oraz DV pokrywają zakres prądów do 200 A przy napięciu 500 V AC i zdolność wyłączania do 50 kA.

W ramach oferty dla typów D0 i D są dostępne główki bezpieczników, elementy kalibrujące i podstawy bezpiecznikowe 1- i 3-biegunowe zarówno w wersji do montażu na płytę, jak i szynę DIN.

Obudowy CS

Seria stabilnych obudów CS wykonana z litej blachy stalowej jest idealna wszędzie tam, gdzie jest wymagana skuteczna ochrona przed bezpośrednim kontaktem z aparaturą pod napięciem. Wysoki stopień ochrony IP66 zapewnia nie tylko pełną ochronę przed najbardziej niekorzystnymi warunkami środowiskowymi, ale także skutecznie zabezpiecza systemy i urządzenia wewnątrz rozdzielnicy. Wylewana uszczelka z poliuretanu zapewnia szczelność obudowy.

Obudowy CS Eaton

Odpowiednio wyprofilowane krawędzie obudowy oraz drzwi pozwalają na odprowadzanie wody oraz zapewniają ochronę przed wnikaniem wody, oleju lub brudu do wnętrza obudowy podczas jej otwierania. Odporność na wstrząsy IK09 zgodnie z EN 62262 została zachowana dzięki stabilnej konstrukcji metalowej, wykonanej z trwałej stali o grubości do 2 mm (zależnie od rozmiaru). Stąd wewnętrzne wyposażenie obudów jest również zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Obudowy CS Eato( 1)

Obudowy CS oprócz montażu wolnostojącego można instalować jako obudowy naścienne. Standardowo szafy są malowane proszkowo na kolor RAL 7035 (szary), co zapewnia właściwości nieabrazyjne oraz ochronę przed korozją. Drzwi szafy można łatwo zdemontować na wypadek dalszych prac, co ułatwia dostęp do wnętrza rozdzielnicy. Zawiasy ukryte wewnątrz drzwi są łatwe do usunięcia, co pozwala na szybką i łatwą zmianę kierunku otwierania drzwi. Typ rozdzielnicy opisuje jednocześnie jej wymiary (np. CS-32/150 to wymiary odpowiednio: wysokość 300, szerokość 200 i głębokość 150 [mm]). To znacznie upraszcza proces doboru rozdzielnicy.

Obudowy CS Eaton (2)

W rozdzielnicach CS można stosować panele operatorskie lub aparaturę z serii RMQ, nie zmniejszając przy tym stopnia ochrony IP 66. Wynika to z faktu, że aparatura posiada wysoki stopień ochrony IP69K. Szafki dostępne są w 45 rozmiarach. Obudowy metalowe CS mają szerokie spektrum zastosowania - szczególnie w przemyśle, gdzie chronią aparaturę sterowniczą przed wilgocią i zanieczyszczeniami.

Sprawdź obudowy CS w sklepie Onninen

Obudowy CS – w skrócie

 • Pewna ochrona przed wilgocią i wodą dzięki specjalnie wyprofilowanym krawędziom (IP66).
 • Szafy malowane farbą proszkową, kolor RAL 7035 (szary).
 • Stabilna płyta montażowa ocynkowana, grubość blachy 2 – 3 mm.
 • Pełna flansza wprowadzeniowa dostarczana w komplecie, możliwość montażu płyty z otworami pod wprowadzenia F3A.
 • Stabilna konstrukcja metalowa. Ochrona przed uderzeniem: IK09.
 • Możliwość mocowania na ścianie również za pomocą uchwytów.
 • Wylewana uszczelka wokół drzwi. Stopień ochrony szaf IP66.
 • W komplecie znajduje się zamek z wkładką dwupiórkową.
 • Możliwość montażu drzwi z lewej lub prawej strony. W zależności od wysokości 2 lub 3 zawiasy.
 • Łatwy demontaż drzwi dzięki prostej konstrukcji zawiasów.

Sprawdź obudowy CS w sklepie Onninen

Bezpiecznik
Bezpiecznik topikowy
Bezpiecznik b16
Bezpiecznik automatyczny
Bezpiecznik różnicowy
Bezpiecznik termiczny
Bezpiecznik nadprądowy
Bezpiecznik automatyczny 16a
Bezpiecznik przepięciowy
Bezpiecznik elektryczny
Bezpiecznik 10A
Bezpiecznik 25A
Bezpiecznik szklany
Bezpiecznik 20A
Bezpiecznik 40A
Bezpiecznik 30A
Bezpiecznik 50A
Bezpiecznik 100A