Bezpieczny dostęp do studni: drabinka do studni

Dodano: wtorek, 9.04.2024


Drabiny szybowe to osprzęt powszechnie wykorzystywany w budownictwie podziemnym. Znajdują zastosowanie w studzienkach, systemach szybowych i różnego typu zbiornikach. Drabina umożliwia wygodne i bezpieczne wchodzenie do studni, szybu lub innego, głębokiego obiektu w celu przeprowadzenia prac kontrolnych i konserwacyjnych. Jest też warunkiem organizacji skutecznej akcji ratowniczej. Na rynku dostępne są różne rodzaje drabin szybowych. Jaka drabinka do studni sprawdzi się w Twoim przypadku? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Otwarty właz do studzienki kanalizacyjnej z drabinką

Sprawdź drabinki do studni w hurtowni Onninen

Jak dobrać odpowiednią szerokość drabinki do studni?

Drabinka do studni występuje w różnych szerokościach i długościach, z rozmaitą ilością szczebli. Szerokość drabiny należy dopasować do wolnej przestrzeni w studzience. Inwestorzy o niestandardowych wymaganiach mogą zdecydować na drabiny produkowane na wymiar. W naszym asortymencie znajdziesz drabinki do studni o uniwersalnej szerokości 0,34 m. 

Z jakiego materiału powinna być wykonana drabinka do studni?

Drabinka z GRP do studni Wavin Tegra H=4.03m, 14 szczebli/stopni, kolor żółty (Tegra 1000) 4032048Studzienki włazowe wymagają stosowania wytrzymałych i solidnych rozwiązań, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych. Wysokiej jakości drabiny szybowe wykonywane są najczęściej z:

  • aluminium, 
  • stali szlachetnej,
  • stali ocynkowanej ogniowo,
  • nowoczesnych tworzyw sztucznych. 

Na rynku znaleźć można także tańsze produkty ze stali zwykłej. Materiał wykonania drabiny musi być dopasowany do warunków panujących w miejscu instalacji. Dzięki temu osprzęt pozostanie w dobrym stanie technicznym przez wiele lat. Np. drabiny szybowe ze stali nierdzewnej wykazują odporność na ścieki dezynfekowane chlorem – w przeciwieństwie do konstrukcji ze stali zwykłej. Z kolei do studni z instalacjami elektrycznymi przeznaczone są modele z tworzywa sztucznego, które zapobiegają niebezpiecznemu iskrzeniu. Natomiast wilgotne lub mokre zbiorniki wymagają zamontowania drabinki ze stali szlachetnej. 

Warto wiedzieć, że drabiny stosowane w studniach włazowych i szybach muszą spełniać wymagania specjalnej normy europejskiej (DIN EN 14396). Wymogi dotyczą montażu z wykorzystaniem uchwytów ściennych i mocowań do podłoża. 

Drabinki do studni w hurtowni Onninen

W hurtowni hydraulicznej i elektrycznej Onninen znajdziesz drabinki i wszelkie inne akcesoria do studni tworzywowych: pokrywy, uszczelki, wkładki in situ, wyrzynarki in situ, rury teleskopowe i wiele więcej. W asortymencie posiadamy również urządzenia pomocnicze, które ułatwiają wchodzenie/wychodzenie ze zbiornika, zapory bezpieczeństwa oraz systemy asekuracyjne. Zamówisz u nas zarówno pojedyncze produkty, jak i kompletne studnie kanalizacyjne tworzywowe. Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi producentami systemów instalacyjnych z tworzyw sztucznych, jak Kaczmarek i Wavin.

Nadal nie wiesz, jaka drabinka do studni sprawdzi się w Twoim przypadku? Skontaktuj się z nami! Eksperci Onninen pomogą Ci w wyborze sprzętu idealnie dopasowanego do miejsca przeznaczenia, biorąc pod uwagę różne dane. Doradzimy Ci w kwestii długości, szerokości, materiału czy mocowania drabinki.

Sprawdź drabinki do studni w hurtowni Onninen