Bezpieczny i efektywny montaż licznika energii: tablica licznikowa

Dodano: wtorek, 9.04.2024


Do montażu liczników przeznaczone są tablice licznikowe. To specjalnie zaprojektowane panele, umożliwiające łatwe, solidne i bezpieczne podłączenie licznika do instalacji. Znajdują powszechne zastosowanie w budynkach mieszkalnych i obiektach przemysłowych. Jeśli wkrótce czeka Cię dobór tablicy licznikowej, koniecznie przeczytaj krótki poradnik przygotowany przez ekspertów hurtowni Onninen.

Rozdzielnica elektryczna z bezpiecznikami i licznikami energii elektrycznej

Sprawdź tablice licznikowe w hurtowni Onninen

Jak dopasować tablicę licznikową?

Tablica powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne i zaprojektowana tak, aby ułatwiać montaż liczników i różnych aparatów elektrycznych oraz zapewniać ich bezpieczeństwo. Tablice licznikowe dopasowuje się przede wszystkim do rodzaju liczników, w jakie mają docelowo zostać wyposażone. I tak:

  • Tablica licznikowa Elektroplast Nasielsk 1-fazowa "S" z szybątablica licznikowa 1f (jednofazowa) przeznaczona jest pod jednofazowy licznik energii elektrycznej, często spotykany w domach jednorodzinnych i mniejszych obiektach komercyjnych;
  • tablica licznikowa 3f (trzyfazowa) przeznaczona jest pod licznik trójfazowy, który najczęściej mierzy zużycie energii w większych budynkach mieszkalnych, obiektach komercyjnych i zakładach przemysłowych.

Istnieją również tablice uniwersalne 1/3-fazowe, dostosowane do montażu zarówno jednofazowego, jak i trójfazowego licznika energii elektrycznej.

Każdy rodzaj tablicy licznikowej może posiadać miejsce na zabezpieczenia, np. w postaci dodatkowej skrzynki (obudowy) z szybą rewizyjną. Takie rozwiązanie, oprócz montażu licznika energii elektrycznej, pozwala na instalację określonej ilości zabezpieczeń modułowych (zwykle 6-9 sztuk). Specjalna obudowa ułatwia montaż i chroni urządzenia, np. wyłączniki nadprądowe, przed nieuprawnionym dostępem i niszczącym działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowe zabezpieczenia zapewniają ochronę przed przeciążeniami i przepięciami, które mogą prowadzić do uszkodzeń sprzętów elektrycznych, a w skrajnych przypadkach nawet do pożaru.

Inne, potencjalnie ważne parametry tablic licznikowych, to:

  • wymiary,
  • materiał wykonania (metal lub tworzywo sztuczne),
  • obecność śrub montażowych w zestawie,
  • zgodność z normami,
  • design/kolorystyka.

Dla osób, które chcą zadbać o najskuteczniejszą ochronę przed nieuprawnionym dostępem i przy okazji zamaskować obecność liczników w pomieszczeniu, optymalnym rozwiązaniem będą skrzynki licznikowe (inaczej rozdzielnice elektryczne) - zwłaszcza podtynkowe i z zabezpieczeniem w postaci zamka na kluczyk. Zamykana rozdzielnica, w zależności od wybranego modelu, jest przeznaczona do montażu licznika jednofazowego lub trójfazowego oraz konkretnej ilości zabezpieczeń.

O czym pamiętać przy instalacji tablicy licznikowej?

Tablica licznikowa Elektroplast Opatówek T-U 3F-b/z-12Przede wszystkim należy pamiętać, że tablica licznikowa to element wpływający na działanie całego systemu elektroenergetycznego, dlatego zarówno jej dobór, jak i instalację należy powierzyć profesjonalnej firmie zajmującej się elektryką. Po ukończeniu prac montażowych i wykończeniowych, podpięciu licznika energii elektrycznej, bezpieczników, obwodów i kabla zasilającego, konieczne jest wykonanie pomiarów instalacji elektrycznej oraz sprawdzenie działania zabezpieczeń nadprądowych. Tablica licznikowa musi gwarantować stabilność i bezpieczeństwo podłączenia oraz być dostosowana do montażu w określonych warunkach środowiskowych. Warto zdecydować się na produkt, który posiada w komplecie wszelkie, niezbędne akcesoria montażowe.

Tablice licznikowe w hurtowni Onninen

W asortymencie hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz tablice licznikowe 1-fazowe, 3-fazowe i uniwersalne o różnych wymiarach i konfiguracjach, wytrzymałe i estetycznie zaprojektowane, dopasowane do wymagań większości nowoczesnych instalacji elektrycznych. Dostarczamy atestowane produkty renomowanych marek elektrotechnicznych, jak Eaton, ELEKTRO-PLAST Nasielsk czy ELEKTRO-PLAST Opatówek.

Sprawdź tablice licznikowe w hurtowni Onninen

Tablica licznikowa
Tablica licznikowa 1f
Tablica licznikowa 3f
Uchwyt ścienny