Bezpieczny i wydajny: Przegląd najlepszych węży do gazu na rynku

Dodano: czwartek, 6.07.2023


Gaz ziemny w domu jest dużym udogodnieniem. Dzięki niemu można nie tylko gotować, bo świetnie sprawdzi się jako źródło ogrzewania lub do podgrzewania wody użytkowej. Wykonując instalację należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Jakie węże do gazu wybrać?

Żółty wąż gazowy na panelach

Sprawdź węże do gazu w hurtowni Onninen

Jaki wąż do gazu wybrać?

Elastyczny przewód do gazu Famas FPGS-08B L=50cm ze szczelnym połączeniem obrotowymWybór odpowiedniego węża jest kluczowy, aby urządzenia podłączone do instalacji działały prawidłowo i efektywnie, a co najważniejsze - bezpiecznie. Nieszczelność w układzie stwarza duże zagrożenie. Zatrucie gazem, które doprowadzić może do zgonu, ale należy pamiętać, że ulatniający się gaz może doprowadzić do pożaru. Wystarczy iskra, aby nastąpił wybuch. To właśnie dlatego do prawidłowego wykonania instalacji i podłączenia urządzeń należy przyłożyć tak wiele uwagi.

Wybierając wąż do gazu w pierwszej kolejności uwagę należy zwrócić na to, aby był on wykonany zgodnie z normami. Obowiązującą w Polsce normą jest PN-EN 14800, zgodnie z którą wąż do gazu może być wyprodukowany w oparciu o dwie procedury 1 i 3. Produkty wytworzone zgodnie z procedurą 1 to modele najwyższej jakości, spełniające najbardziej restrykcyjne standardy. Różnice między produktami polega na tym, że węże wytworzone i sprawdzane w ramach procedury 3 również są bezpieczne i mogą być z powodzeniem wykorzystywane w codziennej eksploatacji, jednak należy pamiętać, że mogą być wykorzystywane wyłącznie w określonych instalacjach. Nie można ich stosować w miejscach, które są szczególnie zagrożone ryzykiem wystąpienia pożaru.

Szukając odpowiedniego wariantu należy Przewód gazowy rozciągliwy Famas DN 12, L = 250 / 450 ANT z nyplemzwrócić uwagę na rodzaj gazu, dla jakiego dedykowany jest wybrany produkt. Każdy z nich, czy jest to gaz ziemny czy propan butan posiada inne właściwości, inne są zatem również wymagania w stosunku do wykorzystywanych akcesoriów i sprzętu. W procesie produkcji muszą zostać uwzględnione specyficzne właściwości konkretnego gazu, ponieważ tylko wtedy można zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Niedostosowanie wariantu węża do określonego rodzaju gazu może doprowadzić do wypadku. Modele przygotowane do propan-butanu zapewnią bezpieczeństwo przy tym gazie, natomiast cząsteczki gazu ziemnego mogą przenikać przez wąż na całej długości i odwrotnie. Węże elastyczne wykonane są z tworzyw, które inaczej reagują na określone gazy. Niedostosowanie może zatem doprowadzić do przenikania cząsteczek poza węża, może też dojść do procesu korozji lub kruszenia pod wpływem określonego gazu. Dlatego szukając odpowiedniego, elastycznego węża koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego przeznaczenie wskazane przez producenta i potwierdzone certyfikatami.

Przegląd węży do gazu w hurtowni Onninen

Szybkozłącze Famas FPGS 1/2",100cm z zaworem kątowym ze szczelnym połączeniem obrotowymW ofercie naszej hurtowni znaleźć można różnego rodzaju węże elastyczne do gazu, posiadające niezbędne do dopuszczenia do użytku certyfikaty i atesty, co jest gwarancją bezpieczeństwa.

Jedną z propozycji jest elastyczny przewód do gazu Famas FPGS-08B o długości maksymalnej 50 cm lub przewód gazowy Famas FPGS-08B 100 cm, wykonany zgodnie z procedurą 1. Jest to sygnał, że produkt cechuje się najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Całość wykonana z tworzywa sztucznego, zgodnie z obowiązującą normą PN-EN 14800. Wokół tworzywa sztucznego znajduje się zewnętrzny oplot, swoją strukturą przypominający siatkę. Element ten wykonany ze stali nierdzewnej, dzięki czemu rewelacyjnie chroni karbowaną rurę wewnętrzną przewodu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zaletą produktu jest nieograniczony promień zginania, co oznacza, że wąż może być stosowany w miejscach nawet trudno dostępnych, gdzie elastyczność zginania jest kluczową kwestią.

Alternatywnym rozwiązaniem są węże rozciągliwe, dzięki którym można dostosować długość węża do określonych potrzeb przyłącza. Przewód gazowy rozciągliwy Famas DN 12 od Famas to typ przewodu PSR, który wykonany jest z elastycznej rury falistej. Jej istotną cechą jest wysoka odporność na korozję, dzięki wykorzystaniu stali nierdzewnej. Od zewnątrz konstrukcja pokryta jest wytrzymałym tworzywem PVC. Na końcach węża znajdują się przyspawane bądź przylutowane końcówki. Modele te sprzedawane są jako ściśnięta rura falista, którą można w zasadzie dowolnie formować i rozciągać podczas montażu zgodnie z potrzebami. Tego typu modele wykorzystywane są we wnętrzach sbudynków i pozwalają skutecznie łączyć ze sobą elementy nieelastyczne. Co ważne - rury gazowe rozciągliwe Famas DN 20 i inne rozmiary z tej serii mogą być uformowane tylko raz, natomiast w przypadku czasu korzystania - producent nie wprowadza tu ograniczeń, jedynym czynnikiem wyznaczającym żywotność jest szczelność instalacji. Rury rozciągliwe wyposażone są w odpowiednie nyple.

W zależności od potrzeb instalacyjnych, tam gdzie możliwość szybkiego podłączenia i odłączenia przewodu jest niezbędna, sprawdzą się rozwiązania, takie jak szybkozłącze Famas FPGS 1/2” z zaworem kątowym, ze szczelnym połączeniem obrotowym. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że pozwala na szybkie podłączenie urządzeń wykorzystujących gaz na określonym etapie produkcji. Dzięki szybkozłączce proces ten przebiega szybko i sprawnie, bez konieczności zatrzymywania procesów.

Sprawdź węże do gazu w hurtowni Onninen

Wąż do gazu/ Wąż do kuchenki gazowej